Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چین با ۳۸ هواپیمای جنگی و ۶ شناور نیروی دریایی در نزدیکی تایوان گشت می‌زند

یک نگهبان امنیتی در نزدیکی مجسمه پرچم حزب کمونیست چین در موزه حزب کمونیست چین
یک نگهبان امنیتی در نزدیکی مجسمه پرچم حزب کمونیست چین در موزه حزب کمونیست چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ارتش چین روز جمعه به پرواز یک هواپیمای گشتی ضدزیردریایی «پی‌-۸‌ای پوسایدون» نیروی دریایی ایالات متحده بر فراز تنگه تایوان اعتراض کرد. این تنگه سرزمین اصلی چین را از تایوان جدا می‌کند. در اعتراض به این اقدام، ارتش چین ۳۸ جت جنگنده و دیگر هواپیماهای جنگی را در نزدیکی تایوان به پرواز درآورد.

آگهی

وزارت دفاع تایوان روز جمعه اعلام کرد که ارتش چین ۳۸ جت جنگنده و دیگر هواپیماهای جنگی را در نزدیکی تایوان به پرواز درآورده است. این اقدام بزرگترین رزمایش پرواز از زمان مانور نظامی بزرگی است که چین اوایل ماه آوریل در شبیه‌سازی محاصره این جزیره انجام داده بود. 

 کشتی‌های نیروی دریایی هم به عنوان بخشی از کمپین طولانی‌مدت ارعاب چین علیه تایوان در این منطقه دیده شده‌اند. 

ارتش چین روز جمعه به پرواز یک هواپیمای گشتی ضدزیردریایی «پی‌-۸‌ای پوسایدون» نیروی دریایی ایالات متحده بر فراز تنگه تایوان اعتراض کرد. این تنگه سرزمین اصلی چین را از تایوان جدا می‌کند. 

ارتش چین در بیانیه‌ای این پرواز روز پنجشنبه را تحریک‌آمیز خواند. در این بیانیه آمده است که چنین اقداماتی «کاملا ثابت می‌کند که ایالات متحده برهم زننده صلح و ثبات در تنگه تایوان و ایجاد کننده خطرات امنیتی است.» بر اساس این بیانیه «نیروهای نظامی چین همیشه در سطح بالایی از آماده‌باش هستند و قاطعانه از حاکمیت و امنیت ملی و همچنین صلح و ثبات منطقه دفاع می‌کنند.»

چیه چانگ، محقق نظامی در اندیشکده بنیاد ملی سیاست تایوان گفت: «این اولین بار نیست که یک پهپاد چینی در اطراف تایوان پرواز می‌کند، اما به احتمال زیاد اولین بار است که این کار را به طور کامل در منطقه دفاع هوایی تایوان انجام می‌دهد.»

در طرف مقابل، ناوگان هفتم ایالات متحده اعلام کرده که پرواز روز پنجشنبه مطابق با قوانین بین‌المللی بوده و تعهد ایالات متحده را به منطقه هند-اقیانوسیه آزاد و باز نشان می‌دهد.»

در این بیانیه آمده است: «ایالات متحده به پرواز، دریانوردی و عملیات در هرجایی که قوانین بین‌المللی اجازه دهد، از جمله تنگه تایوان ادامه خواهد داد.»

با وجود فقدان روابط دیپلماتیک رسمی بین آنها، ایالات متحده همچنان نزدیک‌ترین متحد نظامی و سیاسی تایوان است. قوانین ایالات متحده، واشنگتن را ملزم می‌کند که تمام تهدیدات علیه جزیره را به عنوان «نگرانی جدی» تلقی کند. البته همچنان اعزام نیروهای آمریکایی برای کمک به دفاع از جزیره در ابهام قرار دارد. 

پکن تهدید کرده که در صورت لزوم، تایوان را با زور تحت کنترل خود درمی‌آورد و شی‌جین‌پینگ، رهبر ملی‌گرای چین هم سوگند یاد کرده که هرگز «حتی از یک وجب» از خاک مورد ادعای کشورش دست نکشد. این قسم در مورد تایوان، مرز مورد مناقشه با چین صدق می‌کند.

مقامات نظامی ایالات متحده اخیرا گفته‌اند که به طور فزاینده نگران این هستند که افزایش توانایی‌های نظامی چین احتمال درگیری را بیشتر کند. 

چین پس از دیدار حساس ۵ آوریل میان تسای اینگ ون، رییس جمهوری تایوان و کوین مک‌کارتی، رییس مجلس نمایندگان ایالات متحده در کالیفرنیا، مانور‌هایی را برای شبیه‌سازی محاصره تایوان برگزار کرد. چین با هرگونه تبادل در سطح رسمی بین تایوان و سایر دولت‌ها مخالف است. 

تایوان و چین در سال ۱۹۴۹ پس از جنگ داخلی که با کنترل سرزمین اصلی توسط حزب کمونیست به پایان رسید، از هم جدا شدند. این جزیره هرگز بخشی از جمهوری خلق چین نبوده، اما پکن می‌گوید که در صورت لزوم باید با سرزمین اصلی متحد شود. 

کشتی جنگی فرانسه در تنگه تایوان

در عین حال، یک نماینده فرانسوی و وزیر دفاع سابق این کشور به با ملاقات با آقای تسای در دفتر در تایپه اشاره کرد و گفت: «ارسال یک کشتی جنگی از طریق تنگه تایوان نشان دهنده تعهد کشورش به امنیت این جزیره است.»

به کانال تلگران یورونیوز فارسی بپیوندید

 همچنین آلن ریچارد، معاون رئیس پارلمان فرانسه گفت: «امنیت تایوان یک نگرانی مهم برای ماست و ما مقامات کشور را تشویق می‌کنیم تا در مورد امنیت در این تنگه هوشیار باشند. عبور کشتی جنگی فرانسوی از تنگه هم این موضوع را دوباره نشان داده است.» او زمان وقوع عبور این کشتی از تنگه تایوان را اعلام نکرده و دولت فرانسه و تایوان هم به طور رسمی جزییاتی از آن را تایید نکرده‌اند. اما وزارت دفاع تایوان در ماه جاری اعلام کرد که از این تراتزیت مطلع بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند

تله پکن برای واشنگتن؛ چین چگونه بدون شلیک حتی یک گلوله می‌تواند تایوان را به زیر سلطه خود در آورد

شی: آمریکا چین را تحریک به حمله به تایوان می‌کند؛ در دام نمی‌افتم