درگیری‌ها در سودان؛ نیروهای ویژه آمریکا کارکنان سفارت در خارطوم را تخلیه کردند

جنگ در سودان
جنگ در سودان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات آمریکایی روز شنبه ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) اعلام کردند نیروهای ویژه این کشور با انجام یک عملیات کارکنان سفارت ایالات متحده در سودان را تخلیه کرده‌اند.

آگهی

مقامات آمریکایی روز شنبه ۲۲ آوریل (۲ اردیبهشت) اعلام کردند نیروهای ویژه این کشور با انجام یک عملیات نظامی کارکنان سفارت ایالات متحده در سودان را تخلیه کرده‌اند.

در این عملیات ۱۰۰ نیروی آمریکایی با سه هلیکوپتر به داخل محوطه سفارت رفتند و در کمتر از یک ساعت ۷۰ نفر از کارکنان را از خارطوم خارج کردند.

مطابق گزارش‌ها در این عملیات گلوله‌ای شلیک نشده و تلفاتی نیز به جا نمانده است. کارکنان تخلیه‌شده به محلی در اتیوپی منتقل شده‌اند.

با خروج آخرین کارمند آمریکایی سفارت، واشنگتن سفارت خود در خارطوم را برای مدت نامعلومی تعطیل کرد. این در حالی است که هزاران شهروند آمریکایی همچنان در سودان باقی مانده‌اند و مقامات می‌گویند انجام یک ماموریت تخلیه گسترده‌تر بسیار خطرناک است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در بیانیه‌ای ضمن تشکر از سربازان این کشور گفت که گزارش‌های منظمی را از تیم خود درباره تلاش‌ها برای کمک به آمریکایی‌های باقی‌مانده در سودان «تا حد امکان» دریافت می‌کند. 

وی همچنین با تشکر از کشورهای جیبوتی، اتیوپی و عربستان سعودی برای کمک به انجام این ماموریت، خواستار پایان «خشونت بی‌رحمانه و کشتار غیرنظامیان بی‌گناه» در سودان شد.

وی افزود: «طرف‌های متخاصم باید آتش‌بس فوری و بدون قید و شرط را اجرا کنند، اجازه دسترسی بدون مانع به کمک‌های بشردوستانه را بدهند و به خواست مردم سودان احترام بگذارند.»

عبدالفتاح برهان، یک ژنرال ارتش سودان، روز شنبه گفت که تخلیه شهروندان آمریکایی، انگلیسی، چینی و فرانسوی را تسهیل خواهد کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

درگیری میان نیروهای وفادار به دو ژنرال ارشد سودان به منظور در دست گرفتن قدرت طی هفته‌های اخیر بیش از ۴۰۰ کشته برجا گذاشته و این کشور را در معرض فروپاشی قرار داده است.

سازمان جهانی بهداشت می‌گوید از آغاز درگیری‌های خونین در سودان تاکنون دست‌کم ۴۱۳ نفر کشته و بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

این در حالی است که بسیاری از شهروندان خارطوم ۵ میلیون نفری گیر افتاده‌اند و به دلیل تعطیلی پمپ بنزین‌ها نمی‌توانند با خودروهایشان فرارکنند. شاهدان عینی می گویند تعداد زیادی از زنان و کودکان را دیده‌اند که چمدان بدست و با پای پیاده قصد گریز از شهر را داشته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ششمین روز درگیری‌ها در سودان؛ آمار کشته‌ها از ۲۷۰ نفر گذشت

نقض آتش‌بس از سوی هر دو طرف درگیری‌های سودان؛ آمار کشته ها از ۲۵۰ نفر گذشت

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟