Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نقض آتش‌بس از سوی هر دو طرف درگیری‌های سودان؛ آمار کشته ها از ۲۵۰ نفر گذشت

خارطوم
خارطوم Copyright Abdullah Moneim/AP
Copyright Abdullah Moneim/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درگیری‌ها در سودان در روز پنجم با شدت و حدت هر چه تمام تر بین نیروهای ارتش و شبه نظامیان موسوم به «نیروی گسترش سریع» ادامه دارد.

آگهی

انفجار و تیراندازی های سنگین پایتخت سودان را در پنجمین روز از درگیری‌های به لرزه درآورد.

درگیری‌ها نشان داد که تلاش‌ها برای برقراری آتش بس بین دو ژنرال ارتش و شبه نظامیان شکست خورده است و هر دو ژنرال یعنی عبدالفتاح برهان فرمانده ارتش و محمد حمدان دقالو، رهبر شبه نظامیان قصد دارند تا شکست یکدیگر به جنگ ادامه دهند.

شاهدان عینی می گویند درگیری‌ها در خارطوم باعث شده تا بسیاری ترک دیار کنند و خانه بدوش شوند.

ساکنان چندین محله خارطوم به آسوشیتدپرس گفتند که صدها زن و کودک را دیده اند که با چمدان‌هایی سعی می‌کردند از شهر با پای پیاده خارج شوند.

عطیه عبدالله عطیه، دبیر سندیکای پزشکان سودان که هنوز در پایتخت به سر می برد، می گوید که «خارطوم به شهر ارواح تبدیل شده است.»

سازمان ملل می‌گوید که حداقل ۲۷۰ نفر در پنج روز گذشته کشته شده اند، اما تلفات احتمالاً بیشتر است، زیرا بسیاری از اجساد در خیابان‌ها رها شده اند و به دلیل درگیری ها غیرقابل دسترس هستند.

قرار بود از غروب سه شنبه تا غروب آفتاب چهارشنبه یک آتش بس ۲۴ ساعته اجرا شود اما به نظر می رسد هیچکدام از طرف های درگیر به آتش بس پایبند نبوده‌‌اند.

قرار برای آتش بس پس از تلفن جداگانه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، با هر دو ژنرال به‌دست آمد.

مصر که از ارتش سودان حمایت می کند و عربستان سعودی و امارات متحده عربی که روابط نزدیکی با شبه نظامیان نیروی پشتیبانی سریع دارند، از همه طرف ها خواسته اند که به درگیری‌ها پایان بدهند.

اما جنگ پس از شروع آتش بس و در طول شب ادامه یافت. هر یک از طرفین دیگری را مقصر این شکست می دانند.

درگیری شدید بین ارتش و نیروهای گسترش سریع صبح چهارشنبه در اطراف مقر ارتش در مرکز خارطوم و فرودگاه مجاور و همچنین در اطراف ساختمان تلویزیون دولتی در آن سوی رودخانه در «اومدورمان» گزارش شد. صدای بمب در اطراف شهر شنیده می شود.

به گزارش شبکه خبری العربیه، یک ساختمان بلند در مرکز شهر در آتش سوخته و آوارهای سوزان از طبقات بالای آن فرو می ریزد.

طحانی عباس، یکی از مدافعان برجسته حقوق بشر که در نزدیکی یک مقر نظامی زندگی می کند، می گوید که «نبردها در صبح، پس از تیراندازی های پراکنده در طول شب شدت گرفت. بمب گذاری و انفجار خانه ها را می لرزاند.»

محاسن علی، یک فروشنده چای در خارطوم می گوید که «بسیاری از ساکنان محله او در جنوب خارطوم خانه های خود را ترک کرده و در مناطق باز پناه گرفته اند، به این امید که از گلوله باران ساختمان ها در امان باشند.» شاهدان عینی می گویند که «مردان مسلح در خیابان ها پرسه می زدند و به مغازه ها و خانه ها یورش می بردند.»

یکی از آنها می گوید: «آنها هر چه بتوانند می گیرند و اگر مقاومت کنی، تو را می کشند.»

سندیکای پزشکان سودان روز چهارشنبه اعلام کرد که ده‌ها درمانگاه و مرکز پزشکی در خارطوم و سراسر کشور به دلیل درگیری‌ها، فعالیت خود را متوقف کرده‌اند. به گفته این سازمان، حداقل ۹ بیمارستان بمباران شده است.

تدروس گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی بهداشت، روز چهارشنبه گفت که از زمان آغاز درگیری‌ها تاکنون حداقل ۲۷۰ نفر کشته و بیش از ۲۶۰۰نفر زخمی شده‌اند. سندیکای پزشکان سودان که تلفات را رصد می کند، روز سه شنبه گفت که حداقل۱۷۴ غیرنظامی کشته و صدها نفر زخمی شده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هرج و مرج در سودان؛ چند قدرت اروپایی روند تخلیه دیپلمات‌ها و اتباع خود را آغاز کردند

درگیری‌ها در سودان؛ نیروهای ویژه آمریکا کارکنان سفارت در خارطوم را تخلیه کردند

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد