Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله به کاروان سفارت آمریکا در سودان همزمان با تشدید درگیری‌ مسلحانه خیابانی و افزایش آمار کشته‌‌ها

نمای هوایی از فرودگاه بین‌المللی خارطوم به تاریخ دوشنبه هفدهم آوریل ۲۰۲۳
نمای هوایی از فرودگاه بین‌المللی خارطوم به تاریخ دوشنبه هفدهم آوریل ۲۰۲۳ Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس آمار سازمان ملل، تا کنون دست‌کم ۱۸۵ نفر کشته و بیش از ۱۸۰۰ نفر زخمی شده‌اند. تعداد کشته‌شدگان می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

آگهی

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ضمن محکوم کردن ادامه درگیری‌های مسلحانه‌ی چند روز اخیر در شهرهای مختلف سودان، اعلام کرد که کاروان سفارت آمریکا در شهر خارطوم مورد حمله قرار گرفته است.

آنتونی بلینکن به خبرنگاران گفت که کاروان خودروهای سفارت در حالیکه کاملا نشانه‌های خودروهای دیپلماتیک را با خود به همراه داشتند روز دوشنبه مورد این حمله قرار گرفت. براساس گزارش های اولیه، حمله‌کنندگان احتمالا از اعضای گروه موسوم به «نیروهای پشتیبانی سریع» بوده‌اند.

حمله به این کاروان خودروهای سفارتی، در کنار سایر حملات قبلی به امدادگران بین‌المللی و همچنین حمله به محل اقامت نماینده اتحادیه اروپا در خارطوم، از وخیم‌تر شدن اوضاع و حرکت به سمت هرج و مرج بیشتر دلالت دارد.

بر اساس آمار سازمان ملل، تا کنون دست‌کم ۱۸۵ نفر کشته و بیش از ۱۸۰۰ نفر زخمی شده‌اند. تعداد کشته‌شدگان می‌تواند بسیار بیشتر از این باشد چرا که اجساد زیادی در خیابان‌های پایتخت سودان، به‌ویژه در اطراف شهر وجود دارد که به دلیل درگیری‌ها، هیچکس امکان دسترسی به آن‌ها را ندارد.

**به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 
**

طرفین درگیری در مناطق پرجمعیت مسکونی با تانک و توپ و سایر سلاح‌های سنگین علیه یکدیگر آتش می‌گشایند. شامگاه دوشنبه، جنگنده‌ها بر فراز آسمان به پرواز درآمدند و رگبار ضدهوایی ظلمت شب را روشن کرد. در ساعات آغازین روز سه‌شنبه نیز نبرد در اطراف مقرهای اصلی هر یک از طرف‌ها و در ساختمان‌های استراتژیک دولتی - که همگی در مناطق مسکونی هستند - از سر گرفته شد.

تصاویر ماهواره‌ای بدست آمده از بعدازظهر دوشنبه، وسعت میزان ویرانی‌های چند روز اخیر را نشان می‌دهد. در فرودگاه بین‌المللی خارطوم، که یک بخش آن فرودگاه نظامی است، حدود ۲۰ هواپیمای آسیب دیده دیده می‌شود. برخی از این هواپیماها به طور کامل نابود شده بودند و از یکی از آنها هنوز دود بلند می‌شد.

آسوشیتدپرس
نمایی از فرودگاه‌ خارطوم به تاریخ دوشنبه هفدهم آوریل ۲۰۲۳.آسوشیتدپرس

دیپلمات‌های کشورهای مختلف در تماس‌های مختلف، از طرفین درگیری - ژنرال عبدالفتاح برهان فرمانده نیروهای مسلح سودان و ژنرال محمد حمدان دقلو رهبر شبه‌نظامیان موسوم به «نیروهای پشتیبانی سریع» - خواسته‌اند تا هر چه سریع‌تر به این غائله پایان دهند، اما تاکنون نتیجه‌ای در بر نداشته است.

وزارت امور خارجه آمریکا اواخر روز دوشنبه اعلام کرد که بلینکن به طور جداگانه با این دو ژنرال تلفنی صحبت کرده است. بلینکن خواستار آتش‌بس فوری ۲۴ ساعته شد تا مبنایی برای آتش‌بس طولانی‌تر و بازگشت به مذاکرات باشد.

تنها احتمال ممکن برای آتش بس، پیش رو بودن عید فطر در هفته جاریست. عیدی که شاید برای مدت کوتاهی عامل آتش بس در این کشور مسلمان‌نشین شود.

آسوشیتدپرس
مردم مسلمان سودان در کوچه‌های خارطوم در ساعات پیش از افطار به تاریخ هفتم آوریل پیش از آغاز درگیری‌های چند روز اخیرآسوشیتدپرس

«نیروهای پشتیبانی سریع» دست داشتن در حمله به محل اقامت نماینده اتحادیه اروپا را رد کرد و در عوض ارتش سودان را مقصر دانست. با این حال، یک دیپلمات غربی در قاهره در این رابطه گفته است که اقامتگاه نماینده اتحادیه اروپا توسط مردان مسلح با لباس نیروهای «نیروهای پشتیبانی سریع» غارت شد. این دیپلمات که خواست نامش فاش نشود، گفت در این هجوم به کسی آسیبی نرسید، اما مردان مسلح اقلام مختلف را سرقت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وال استریت ژورنال: گروه واگنر به یکی از طرف‌های درگیر در سودان پیشنهاد کمک کرده است

پهپادهای ایران و امارات در جنگ سودان؛ ماجرای هواپیمایی که از بندرعباس برخاست و از صفحه رادار محو شد

نقش پهپادهای ایران در منازعات؛ آیا پرنده‌های ایرانی توازن قوا را در جنگ داخلی سودان بر هم می‌زنند؟