تحولات ایران و جهان؛ نام «کی‌یف» از محتوای کتاب‌های آموزشی روسیه حذف شد

Russia Putin School
Russia Putin School Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران و جهان در روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ برابر با بیستم آوریل ۲۰۲۳ را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران و جهان در روز پنجشنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۲ برابر با بیستم آوریل ۲۰۲۳ را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

برای ملاحظه پوشش زنده تحولات ایران و جهان در روز گذشته، می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید.

فهرست مهمترین عناوین خبری امروز:

20.04.2023
17:58

دولت فرانسه حقوق معلمان را افزایش می‌دهد

در میانه اعتراضات فراگیر به دولت فرانسه بر سر افزایش سن بازنشستگی، امانوئل ماکرون رئیس جمهور این کشور روز پنجشنبه اعلام کرد حقوق معلمان را افزایش خواهد داد.


وی که در جلسه‌ای طولانی با معلمان، والدین و دانش‌آموزان در شهر «ارو» در جنوب کشور شرکت کرده بود، «افزایش بی قید و شرط» حقوق ماهیانه ۱۰۰ تا ۲۳۰ یورو را برای معلمان در تمام سطوح شغلی و از آغاز سال تحصیلی جدید اعلام کرد.

این در شرایطی است که همزمان با سفر رئیس‌ جمهوری فرانسه به این شهر صدها معترض خشمگین دست به تظاهرات زده و خواهان لغو قانون جدید بازنشستگی شده‌اند.

20.04.2023
17:32

تاثیر جنگ در اوکراین بر محتوای درسی در روسیه
 

در روسیه، محتوای درسی کتاب‌های آموزشی در مقاطع مختلف تحصیلی، متاثر از  جنگ در اوکراین دستخوش تغییراتی شده است. بطوریکه که با مقایسه کتاب‌های ‌های مختلف آموزشی از جمله پایه چهارم و ششم ابتدایی، مشخص شده است که نام کی‌یف به کلی از محتوای قبلی حذف گردیده است. همچنین ارجاعات تاریخی به نقش کی‌یف نیز از این کتاب‌ها کنار گذاشته شده است.

مقامات آموزشی روسیه هم‌اکنون در حال تدوین و بازنویسی مواد آموزشی هستند. قرار است محتوای آموزشی جدید تا پایان بهار به مدارس تحویل داده شود و در سال تحصیلی آینده مورد استفاده قرار گیرند.

20.04.2023
17:13

سوئیس در همراهی با اتحادیه اروپا گروه واگنر را تحریم کرد
 

دولت سوئیس بار دیگر فهرست تحریم‌های خود علیه روسیه را گسترده‌تر کرد و این بار گروه شبه‌نظامی واگنر و خبرگزاری RIA FAN را نیز مشمول این قوانین تنبیهی قرار داد.

وزارت اقتصاد سوئیس  روز پنجشنبه اعلام کرد که این اقدام در راستای تصمیم یک هفته پیش اتحادیه اروپا  اتخاذ شده تا اثرات آن را تقویت کند. این وزارتخانه نوشت: گروه واگنر - یک سازمان نظامی مستقر در روسیه است که به «آلت دست جنگ هیبریدی روسیه» تبذیل شده است و این تحریم‌ها هم به این دلیل است که این گروه در تجاوز نظامی روسیه به اوکراین مشارکت فعال دارد.

نشان گروه واگنر بر دیواری در شهر بلگراد به تاریخ نوزدهم ژانویه ۲۰۲۳ - آسوشیتدپرس
20.04.2023
16:56

کارگران راه آهن فرانسه دست به اعتصاب زدند
 

ده‌ها تن از کارکنان شبکه ریلی فرانسه روز پنج‌شنبه در شهرهای مختلف این کشور بار دیگر علیه طرح افزایش سن بازنشستگی دست به اعتصاب زدند.

عده‌ای از این افراد در خارج از ایستگاه قطار «گَق دو لیون» پاریس آتش به پا کردند.

در شهر لیون سومین شهر بزرگ فرانسه نیز بیش از صدها کارگر در ایستگاه «پَق دی‌یو» تظاهرات کردند.

شهر لیل در شمال فرانسه نیز شاهد تظاهرات بود، بطوریکه معترضان در امتداد خط راه آهن قدم می‌زدند و همین امر تردد تمام قطارها را برای حدود یک ساعت متوقف کرد. در نهایت این افراد با آرامش محل را ترک کردند.

کارکنان شبکه ریلی فرانسه در ایستگاه گق دو لیون در پاریس به تاریخ ۲۸ مارس ۲۰۲۳ - آسوشیتدپرس
20.04.2023
16:29

 ایران؛ لایحه جنجالی‌ انتقال مالکیت رودخانه‌ها و تالاب‌ها رد شد
 

لایحه انتقال مالکیت رودخانه‌ها و تالاب‌ها به وزارت نیرو که موجب اعتراض فعالان محیط‌زیست شده بود، در کمیسیون تخصصی مجلس ایران رد شد. در پی وقوع سیل در امامزداه داوود، رئیس جمهوری ایران خواستار  اقدامات قانونی در حوزه آبخیزداری شده بود.

بر این اساس، سازمان منابع‌طبیعی تهیه پیش‌نویس لایحه جامع آبخیزداری را در دستور کار قرار داد ولی با یک اختلاف چند‌روزه، وزارت نیرو هم لایحه حفاظت از رودخانه‌ها را به مجلس ارائه می‌دهد. در لایحه حفاظت از رودخانه‌ها، بحث اخذ سند این اکوسیستم‌ها به نام وزارت نیرو گنجانده شده بود.

مصطفی نوری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایانا، ضمن اعلام این خبر گفته است که به لحاظ قانونی، همه اسنادی که برای رودخانه‌ها به نام وزارت نیرو صادر شده باطل است و این سندها باید به نمایندگی از دولت به نام سازمان منابع طبیعی کشور صادر شود.

20.04.2023
13:08

جسد خواننده جوان کره‌ای در منزلش پیدا شد
 

جسد مون بین، از اعضای جوان گروه موسیقی کی‌پاپ «آسترو» در منزلش پیدا شد. پلیس کره جنوبی اعلام کرد که جسد این خواننده‌ی ۲۵ ساله در سئول توسط مدیر برنامه‌اش در عصر چهارشنبه پیدا شد. مقامات پلیس اعلام کرده‌اند که هنوز در حال بررسی علت مرگ هستند، اما براساس شواهد اولیه، مون بین بر اثر خودکشی جان باخته است.

در حالی که نرخ کلی خودکشی در کره جنوبی رو به کاهش است، طبق آمار وزارت بهداشت و رفاه این کشور، مرگ و میر افراد بیست ساله در حال افزایش است. در سال ۲۰۲۱، نرخ خودکشی در کره جنوبی ۲۶ نفر از هر یکصد هزار نفر اعلام شده بود.

مون بین - آسوشیتدپرس

20.04.2023
12:18

جنجال مسابقه گربه‌کشی کودکان در نیوزیلند؛ چرا چنین رویدادهایی برگزار می‌شود
 

به دنبال واکنش شدید مردم و گروه‌های طرفدار حقوق حیوانات، مسابقه شکار و کشتن گربه‌های غیرخانگی  در نیوزیلند لغو شد. این مسابقه در جهت حفاظت از گونه‌های بومی برنامه‌ریزی شده و امسال بخش مسابقات کودکان زیر ۱۴ سال نیز به آن افزوده شده بود. همچنین مبلغ ۲۵۰ دلار نیوزیلند به عنوان جایزه اصلی در نظر گرفته شده بود.

در استرالیا که در همسایگی نیوزیلند است، مقامات محلی گفته‌اند که  گربه‌های غیرخانگی  نسل بیش از یکصد گونه بومی را تهدید می‌کنند. گربه‌های وحشی به خاطر کشتن میلیون‌ها پرنده، خزنده، دوزیست و پستانداران، مقامات را بر آن داشته تا به کشتار منظم این گربه‌سان بپردازند. نیوزیلند یکی از آخرین کشورهای جزیره‌ای در جهان است که به جز خفاش‌، هیچ پستانداران بومی دیگری بر روی خشکی ندارد.

عکس تزئینی از یک گربه و یک پرنده در جزیره هاوائی آمریکا به تاریخ ۱۷ آوریل ۲۰۲۳ - آسوشیتدپرس
20.04.2023
11:39

همایش مجازی «گفتگو برای نجات ایران» با حضور هشت کنشگر زندانی


همایش مجازی «گفتگو برای نجات ایران» با حضور ۴۲ شرکت کننده که ۲۳ نفر از آن‌ها داخل کشور هستند (که ۸ نفرشان در زندان به سر می‌برند) و ۱۹ نفر از خارجِ کشور برگزار می‌شود.

برگزار کنندگان این همایش می‌گویند هدف از برگزاری آن «شنیدن صدای فعالان سیاسی و صنفی و مدنی و دادخواه از داخل کشور» است چرا که « هر گونه تغییری در بستر داخل اتفاق می‌افتد و ثانیا شاید نگاه‌ها و راهکارهای آن افراد بیش از دیگران پای بر زمینِ واقعیت داشته باشد.» برگزار کنندگان همچنین گفته‌اند که « ضمن آنکه ایرانیان خارج از کشور نیز بخشی از جامعه مدنی بزرگ ایران هستند و همفکری دلسوزان مردم و میهن از داخل و خارج از کشور می‌تواند به افق‌گشایی‌های بیشتر و شکل گیری راهکارهای رو به پیش جهت نجات ایران، یاری افزون‌تری برساند.»

شرکت کنندگان در همایش «گفتگو برای نجات ایران» این افراد هستند: «نرگس محمدی- کیوان صمیمی- حاتم قادری- ابوالفضل قدیانی- مهرداد خوانساری- الهه امیرانتظام- مهدی نصیری- سعید مدنی- فائزه هاشمی- مهرانگیز کار- صدیقه وسمقی- مهرداد درویش‌پور- هاشم آغاجری- نیره توحیدی- علی کشتگر- گلرخ ایرایی- اردشیر امیرارجمند- منصوره شجاعی- مهوش ثابت شهریاری- بهزاد کریمی- عدنان حسن‌پور- مریم سطوت- علیرضا رجایی- مصطفی تاج‌زاده- منیره برادران- تقی رحمانی- رضا علیجانی- علی افشاری- محسن کدیور- محمدجواد اکبرین- عالیه مطلب‌زاده- عزیز قاسم‌زاده- پروین فهیمی- مهدی نوربخش- فریبا کمال‌آبادی- احسان شریعتی- علیرضا بهشتی شیرازی- زهرا رحیمی- حسین رفیعی- بهزاد قربانیان‌نژاد- عبدالله ناصری- عبدالله مؤمنی»
این همایش جمعه و شنبه اول و دوم اردیبهشت ۱۴۰۲ از ساعت ۲۱ به وقت ایران در کلاب‌هاوس برگزار خواهد شد.

20.04.2023
11:10

متحد عمران خان، جانشین رئیس برکنار شده‌ی کشمیر در بخش تحت کنترل پاکستان شد
 

یکی از هم‌حزبی‌های عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان، روز پنجشنبه به عنوان بالاترین مقام بخش تحت کنترل پاکستان در کشمیر انتخاب شد. نمایندگان محلی، آقای انوار الحق را به جای آقای تنویر الیاس انتخاب کردند. تنویر الیاس هفته گذشته به دلیل توهین به قضات از سمت ریاست منطقه برکنار شد.

منطقه مورد مناقشه کشمیر در مناطق هیمالیایی بین پاکستان و هند قرار گرفته است؛ اما هر دو کشور ادعای مالکیت بر آن را دارند و از زمان استقلال دو کشور از استعمار بریتانیا تا کنون، دو بار بر سر این منطقه با یکدیگر جنگ داشته‌اند.

تنویر الیاس پیش از حضور در دادگاه رسیدگی به تاریخ یازدهم آوریل ۲۰۲۳ - آسوشیتدپرس

20.04.2023
10:13

آغاز اعتصابات گسترده در آلمان
 

فرودگاه‌های «دوسلدورف»، «هامبورگ» و «کلن بن» روز پنجشنبه به علت اعتصاب‌های کارگری بر سر بحران هزینه‌های زندگی، تقریبا خالی شدند. به علت اعتصاب کارکنان امنیت هوانوردی در سه فرودگاه نامبرده، نزدیک به یکصد هزار نفر در روزهای پنجشنبه و جمعه متاثر خواهند شد و حدود ۷۰۰ پرواز خروجی لغو شده است.

اتحادیه EVG نیز  خواستار اعتصاب سراسری حوزه حمل‌ونقل ریلی در روز جمعه شد که به موجب اپراتور ملی «راه‌آهن دویچه بان» را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

فرودگاه هامبورگ به تاریخ ۲۰ آوریل ۲۰۲۳ - آسوشیتدپرس

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران و جهان؛ مولوی عبدالحمید: ملت ایران انتخابات آزاد می‌خواهد

تحولات ایران و جهان؛ کاهش حملات داعش در عراق و سوریه؛ سوئد پنج دیپلمات روسیه را اخراج کرد

تحولات ایران و جهان؛ وزارت امور خارجه در خصوص خروج اتباع ایرانی از سودان اطلاعیه داد