Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نتایج دو نظرسنجی: آمریکایی‌ها از حمله سایبری بیشتر می‌ترسند تا حمله اتمی

canva
canva Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در نظرسنجی گالوپ ۸۴ درصد از پاسخ دهندگان، تروریسم سایبری را یک تهدید حیاتی میدانستند و به آن رتبه‌ای بالاتر از هر ترس و نگرانی دیگری همچون تروریسم بین‌المللی، گرم شدن کره زمین، درگیری بین روسیه و اوکراین و برنامه هسته‌ای ایران داده بودند

آگهی

دو نظرسنجی که در ماههای اخیر در ایالات متحده انجام شده، نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها حمله سایبری را بزرگترین تهدیدی می‌دانند که کشورشان می‌تواند با آن مواجه شود.

نتایج دو نظرسنجی انجام شده توسط موسسه گالوپ و مرکز تحقیقات پیو، اضطراب ملی از احتمال وقوع حمله سایبری را در بالاترین رتبه قرار داده است و بررسی‌های این دو مرکز حاکی از آن است که در حال حاضر میزان نگرانی آمریکایی‌ها از حمله سایبری بسیار بیشتر از نگرانی آنها از تغییرات آب و هوایی، مهاجرت، تروریسم یا خطر استفاده از سلاح‌های هسته‌ای است.

برخی کارشناسان، دلیل این ترس را انتشار روزافزون گزارش‌ها درباره تهدیدهای سایبری در جریان اخبار روزانه می‌دانند که باعث شده آمریکایی‌ها از حمله‌ای که احتمالا در راه است، بترسند. اسکات وایت، مدیر برنامه امنیت سایبری در دانشگاه جورج واشنگتن در همین زمینه می‌گوید: «ما می‌دانیم که همه گروه‌های تروریستی، متخصصان جوان حوزۀ رایانه را جذب می‌کنند و این نگرانی در میان آمریکایی‌ها وجود دارد که از کشوری دیگر علیه ایالات متحده یک حمله سایبری انجام شود.»

در نظرسنجی گالوپ که ماه گذشته منتشر شد ۸۴ درصد از پاسخ دهندگان، تروریسم سایبری را یک تهدید حیاتی میدانستند و به آن رتبه‌ای بالاتر از هر ترس و نگرانی دیگری همچون تروریسم بین‌المللی، گرم شدن کره زمین، درگیری بین روسیه و اوکراین و برنامه هسته‌ای ایران داده بودند.

از آنجا که در نظرسنجی «پیو» به فاکتور «تهدیدات هسته‌ای» اشاره‌ای نشده است، نمی‌توان نتایج «پیو» را در این موضوع، بطور دقیق با نتایج نظرسنجی گالوپ مقایسه کرد.

در نظرسنجی پیو نیز که در ژوئن ۲۰۲۲ منتشر شد ۷۱ درصد از آمریکایی‌ها «حملات سایبری از دیگر کشورها» را یک تهدید بزرگ ارزیابی کرده و آن را جدی‌تر از قدرت و نفوذ چین یا روسیه، گرم شدن کره زمین و گسترش بیماری‌های عفونی قرار داده بودند.

حمله سایبری یا تهدید هسته‌ای ایران؟

ترس از حملۀ سایبری از نظر طرفداران هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده، یکی از بالاترین نگرانی‌ها است. در نظرسنجی گالوپ، جمهوریخواهان برنامه هسته‌ای ایران را کمی بیشتر از تروریسم سایبری یک تهدید حیاتی ارزیابی کرده بودند و در مقابل، دموکرات‌ها کمتر نگران تهدیدات ایران و بیشتر نگران گرمایش زمین بودند. با این حال، پاسخ دهندگان از هر دو حزب، به یک میزان دربارۀ تروریسم سایبری نگران بودند.

جیمز لوئیس، معاون ارشد مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی در توضیح این «ترس ملی» از تهدیدات سایبری می‌گوید که «مردم از فناوری می‌ترسند زیرا آن را درک نمی‌کنند و برای آنها، دانش مرتبط با دنیای دیجیتال یک چیز جدید است».

اما بی‌اطلاعی از دانش دنیای دیجیتال نمی‌تواند تنها دلیل وقوع این ترس ملی باشد؛ بویژه آنکه در سال‌های اخیر بارها شبکه‌های ملی ایالات متحده توسط هکرهایی که عمدتا تحت مدیریت ایران یا روسیه کار می‌کردند، تهدید شده است. از جمله حمله به شبکه‌های رایانه‌ای وزارت دادگستری و امور خارجه ایالات متحده همچنین ناسا در سال ۲۰۲۰ میلادی که بعدها گفته شد عامل آن روسیه بوده است یا تلاش هکرهای ایرانی در سال ۲۰۱۳ میلادی برای به دست آوردن کنترل سد بومن (Bowman Dam) در خارج از نیویورک.

در خارج از ایالات متحده نیز، به موازات حمله روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی، زیرساخت‌های اوکراین همچنین سایتهای دولتی این کشور بارها هدف حملات سایبری هکرهای تحت امر روسیه قرار گرفتند و کی‌یف همچنان در کنار مبارزه روی زمین با جنگجویان روسیه، در دنیای دیجیتال نیز در حال مبارزه با این گروه از هکرها است.

به همین دلیل کارشناسان این سطح از نگرانی در میان آمریکایی‌ها را چندان بیهوده نمی‌دانند.

مرگ ناشی از حمله سایبری، جاسوسی سایبری

ریچارد دمیلو، استاد دانشکده امنیت سایبری و حریم خصوصی جورجیا به این موضوع اشاره دارد که برخلاف تصور عمومی، حملات سایبری تنها شبکه‌ها را از کار نمی‌اندازند بلکه واقعا منجر به مرگ و میر می شوند؛ بطور مثال زمانی که مراکز پزشکی و شبکه‌های بیمارستانی را هدف قرار می‌دهند و در مقابل فعال کردن این شبکه‌ها، خواستار دریافت پول می‌شوند. غافل از اینکه در این فاصله، تاخیری که در مراقبت از بیماران ویژه بوجود می‌آید، منجر به مرگ آنها می‌شود.

در کنار جرایم سایبری همچون متوقف کردن یا از مدار خارج کردن یک شبکه ملی، معضل جاسوسی سایبری نیز وجود دارد که عمدتا شرکتهای فعال در موضوعات حساس همچنین سازمان‌های دولتی را هدف قرار می‌دهد و به گفتۀ ریچارد دومیلو کشورهایی همچون ایران، کره شمالی، چین و روسیه هزینه‌های سنگینی را صرف انجام چنین حملاتی می‌کنند.

اگرچه برخی کارشناسان سایبری معتقدند با تمرکززدایی اساسی از اینترنت می‌توان آن را به هدفی دشوار برای حملات سایبری تبدیل کرد و آسیب زدن به شبکه‌های ملی همچون خطوط لوله گاز را تقریبا غیرممکن کرد، اما برای بسیاری از آمریکایی‌ها مهمترین ترس این است که تروریست‌های سایبری روزی یک نیروگاه هسته‌ای را منفجر یا دروازه‌های یک سد را باز کنند.

جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده نیز امنیت سایبری را محور استراتژی امنیت ملی قرار داده و دولتش سرمایه‌گذاری گسترده‌ای بویژه در بخش جلوگیری از حملات باج‌افزار به شهروندان عادی همچنین حملات سایبری به سیستم‌های بهداشتی، مؤسسات مالی و زیرساخت‌های حیاتی انجام داده است. 

همین اقدامات باعث شده است که به تایید کارشناسان، در حال حاضر میزان آسیب پذیری آمریکا در این بخش در مقایسه با چند سال گذشته، کمتر شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خطر روز‌افزون جنگ هسته‌ای؛ چه عوامل ذهنی سبب صدور دستور استفاده از سلاح اتمی می‌شود؟

بریتانیا درباره احتمال حمله هکرهای روسی به زیرساخت‌های حیاتی کشورهای غربی هشدار داد

«ظهور دوم مسیح بر زمین»؛ بومیان لاکوتا تولد بوفالوی سفید در پارک ملی یلواستون را جشن می‌گیرند