Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پایان انزوای سوریه در منطقه‌؟ عربستان می‌خواهد بشار اسد را به نشست سران عرب دعوت کند

Bashar Assad shakes hands with Bahrain's new Ambassador to Syria, June 2022
Bashar Assad shakes hands with Bahrain's new Ambassador to Syria, June 2022 Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه منبع آگاه به رویترز گفتند که عربستان سعودی در حال برنامه‌ریزی برای دعوت از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه برای شرکت در نشست سران اتحادیه عرب است. این نشست در ماه مه به میزبانی ریاض برگزار می‌شود و در صورت حضور اسد، سوریه بطور رسمی از انزوای منطقه‌ای خارج خواهد شد

آگهی

عربستان سعودی در حال برنامه‌ریزی برای دعوت از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه به نشست اتحادیه عرب است. این خبر توسط خبرگزاری رویترز به نقل از سه منبع آگاه اعلام شد.

این نشست به میزبانی ریاض برگزار خواهد شد و در صورت حضور اسد، سوریه بطور رسمی از انزوای منطقه‌ای خارج خواهد شد.

دو منبع گفته‌اند که شاهزاده فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان در هفته‌های آینده به دمشق سفر خواهد کرد تا دعوتنامه رسمی برای شرکت در نشستی که قرار است در ۱۹ ماه مه برگزار شود را به اسد تحویل دهد.

با این وجود جمال رشدی، سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب اعلام کرد که این سازمان از مراودات دو جانبه کشورهای عربی آگاه نیست و اینکه «قرار نیست از قبل درباره حضور احتمالی یک کشور مطلع شویم».

حضور اسد در اجلاس سران اتحادیه عرب، می‌تواند مهمترین پیشرفت در رفع انزوای دمشق در جهان عرب از سال ۲۰۱۱ باشد؛ یعنی زمانی که عضویت سوریه از این سازمان تعلیق شد. اسد از سوی بسیاری از کشورهای غربی و عربی به دلیل سرکوب‌های داخلی منزوی شده بود.

بازگشت سوریه به این نهاد با ۲۲ عضو، بیشتر نمادین خواهد بود اما نشان‌دهنده تغییر رویکرد منطقه‌ای نسبت به سوریه است. 

ماه گذشته نیز منابعی به رویترز گفتند که ریاض و دمشق برای بازگشایی سفارت‌های خود پس از ماه رمضان به توافق رسیده‌اند. وزارت خارجه عربستان دستیابی به توافق را تایید نکرد اما گفت که در حال مذاکره با وزارت خارجه سوریه برای از سرگیری خدمات کنسولی است.

یکی از این سه منبع به رویترز گفت که بیش از یک سال است که گفتگوها بر سر فهرستی از خواسته‌های عربستان از دولت سوریه به‌عنوان شروط بهبود روابط، از جمله همکاری نزدیک در تامین امنیت مرزی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر ادامه دارد.

همچنین گفتگوهای اولیه برای سفر وزیر خارجه عربستان به دمشق یا سفر فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه به ریاض، به دلیل زلزله‌های مرگبار ماه فوریه که ترکیه و سوریه را لرزاند، به تعویق افتاده بود.

مصر نیز تماس‌ها خود با اسد را از سر گرفته است و هر دو طرف روز شنبه در جریان نخستین سفر رسمی وزیر خارجه سوریه به قاهره در بیش از یک دهه گذشته، بر تقویت همکاری‌ها توافق کردند.

یک منبع امنیتی مصری نیز به رویترز گفت که این سفر، با هدف ایجاد گام‌هایی برای بازگشت سوریه به اتحادیه عرب از طریق میانجیگری مصر و عربستان انجام شده است.

برخی از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا و قطر، با عادی سازی روابط با اسد مخالفت کرده‌اند و به وحشیگری دولت وی در جریان جنگ داخلی و نیاز به مشاهده پیشرفت در سوریه اشاره داشته‌اند. صدها هزار نفر در جنگ داخلی سوریه جان خود را از دست دادند و میلیون‌ها نفر آواره شدند.

تماس بین مقامات سعودی و سوری، پس از توافق تاریخی ماه مارس بین عربستان و ایران برای برقراری مجدد روابط، افزایش یافت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران ابراز امیدواری کرد تا ۱۹ اردیبهشت سفارت خود را در عربستان بازگشایی کند

بهبود روابط کشورها در منطقه؛ آیا خاورمیانه به سوی صلح پایدار حرکت می‌کند؟

اطلاعیه دربار از وضیت سلامتی پادشاه عربستان: ملک سلمان دچار «حرارت بالا» شده است