خواهر رهبر کره شمالی، کی‌یف را به جاه‌طلبی‌ هسته‌ای متهم کرد

تجهیزات نظامی اوکراین
تجهیزات نظامی اوکراین Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی (KCNA) روز شنبه گزارش داد، کیم یو جونگ خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، اوکراین را متهم کرده که به‌دنبال تامین سلاح هسته‌ای است.

آگهی

خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی (KCNA) روز شنبه گزارش داد، کیم یو جونگ خواهر کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی، اوکراین را متهم کرده که به‌دنبال سلاح هسته‌ای است. خانم کیم این ادعا را بدنبال به جریان افتادن طوماری آنلاین در اوکراین مطرح می‌کند که تاکنون کمتر از یک‌هزار امضا داشته است.

خواهر رهبر کره‌شمالی می‌گوید که این نوع درخواست‌های آنلاین (پتیشن) می‌تواند یک توطئه سیاسی از سوی دفتر ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین باشد، ادعایی که خانم کیم در خصوص آن مدرکی ارائه نکرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته اعلام کرد مسکو قصد دارد تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی را در بلاروس مستقر کند. در مقابل روز پنجشنبه درخواست آنلاینی به دفتر ریاست جمهوری اوکراین ارسال شد که طبق آن گفته می‌شد اوکراین باید تسلیحات هسته‌ای را در خاک خود مستقر کند یا خود به سلاح هسته‌ای مجهز شود.

این درخواست تا بعدازظهر شنبه تنها ۶۱۱ امضا داشت که بسیار کمتر از ۲۵۰۰ امضای مورد نیاز برای پاسخگویی زلنسکی است. مقامات کی‌یف تاکنون درباره این درخواست آنلاین اظهار نظری نکرده‌اند.

کره‌شمالی در بحبوحه انزوای روسیه از جانب غرب، با کرملین روابط نزدیک‌تری برقرار کرده است و یکی از کشورهایی بوده که به‌طور واضح از حمله روسیه به اوکراین حمایت کرده است. با این حال این کشور ارائه تسلیحات به مسکو را رد کرده است.

از سوی دیگر پیش از این خواهر رهبر کره شمالی، ایالات متحده را به عبور از «خط قرمز» و تشدید «جنگ نیابتی» با تامین تانک‌های پیشرفته جنگی به اوکراین متهم کرده بود.

وی که معاون کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی است، گفته بود: «آمریکا یک جنایتکار بزرگ است که امنیت استراتژیک روسیه را تهدید می‌کند و وضعیت منطقه را به مرحله دشوار کنونی سوق داده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نسل چهارم از خانواده کیم آماده حکومت بر کره شمالی می‌شود؟

خبرگزاری فرانسه «روش‌های پیچیده قاچاق سوخت» توسط کره شمالی را «افشا» کرد

جدال لفظی کم‌سابقه نمایندگان کره شمالی و ایالات متحده در نشست شورای امنیت