قاهره اعلام کرد که نخستین هفته مد مصر امسال برگزار می‌شود

سال‌هاست که طراحان از مصر الهام گرفته‌اند، از جمله برند فرانسوی ورزشی «لو کوک» در سال ۱۹۸۳ در این تصویر.
سال‌هاست که طراحان از مصر الهام گرفته‌اند، از جمله برند فرانسوی ورزشی «لو کوک» در سال ۱۹۸۳ در این تصویر. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شورای مد و طراحی کشور مصر تصمیم گرفته است که اولین نمایشگاه مد مختص به خودش را در سال جاری میلادی برگزار کند. برگزارکنندگان هفته مد مصر معتقدند که وقت آن رسیده که اولین هفته مد اختصاصی خود را داشته باشند.

آگهی

وجود کاخ‌های سلطنتی خیره‌کننده قاهره تا معابد فرعون در شهر الاقصر و اهرام جیزه، همگی باعث شده است تا کشور مصر به عنوان محل مناسبی برای برگزاری نمایشگاه‌های برندهای بین‌المللی مد شناخته شود.

علاوه بر این ظرفیت‌ها، مدت‌هاست که فرهنگ مصر الهام‌بخش مزون‌های بین‌المللی طراحی از جمله صاحب‌نامانی همچون شرکت فرانسوی «شَنِل / Chanel»، خانه‌ی مد «زهیر مراد» و برند لبنانی «ایلی صعب» باشد.

اکنون شورای مد و طراحی کشور مصر نیز دست به کار شده و تصمیم گرفته است که اولین نمایشگاه مد مختص به خودش را در سال جاری میلادی برگزار کند. برگزارکنندگان هفته مد مصر معتقدند که وقت آن رسیده که اولین هفته مد اختصاصی مخود را داشته باشند.

شب افتتاحیه این رویداد در ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) در موزه مصر در شهر قاهره خواهد بود و آثار طراحان برجسته مصری در آن به نمایش گذاشته خواهد شد.

Invision
برند فرانسوی شنل در حال نمایش مجموعه‌ای با الهام از مصر در موزه متروپولیتن نیویورک در سال ۲۰۱۸Invision

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

اولین هفته تماشایی مد قرار است با موضوع «گذشته، حال و آینده» برگزار شود. یکی از بنیانگذاران شورای مد و طراحی مصر دلیل این نام‌گذاری را اینگونه توضیح داد و گفت: «گذشته، زیرا طراحان باید از فرهنگ و از میراث گذشته الهام بگیرند. (آنها می توانند) از متریال‌هایی که هزاران سال است مورد استفاده قرار گرفته‌شده ‌است استفاده کنند. حال، از آن جهت که ما در زمان حال زندگی می‌کنیم و از آنچه در جهان می‌گذرد مطلع هستیم، و آینده بخاطر اینکه در چند وقت دیگر چه می‌شود و چند سال دیگر در کجا قرار داریم.»

یکی دیگر از بنیانگذاران به نام پاول انطاکی، می‌گوید که وضعیت اقتصادی دشوار کنونی در کشور دلیل خوبی برای تشویق مردم به استفاده از تولیدکنندگان، طراحان و برندهای محلی است.

آقای انطاکی می‌گوید: «وقت آن رسیده که به مردم بگوییم اینجا در مصر بدون واردات، می‌توانید از محصولات، پارچه‌ها، سبک‌ها و طراحان مصری البسه تهیه کنید. همه چیز در اطراف شماست. چرا باید بروید. و به دنبال محصولات وارداتی باشید؟»

آسوشیتدپرس
نمایشگاه مد برند فرانسوی «ژیوانشی» با الهام از مصر باستان در سال ۲۰۱۶آسوشیتدپرس

مشخص است که برگزارکنندگان هفته مد مصر، نسبت به استعدادهای فعلی و آینده در صنعت مد کشور احساس غرور و شعف دارند و هدف از هفته مد را ارتقای طراحان و ارائه منابع با کیفیت بالا به مصرف‌کنندگان عنوان می‌کنند.

این شورا به امید تبدیل شدن به یک کشور برتر در حوزه مد، از طراحان مصری مقیم مصر و خارج از کشور دعوت می‌کند تا برای این رویداد دیدنی نام‌نویسی کنند.

آسوشیتدپرس
هفته مد چین در نوامبر ۲۰۱۱ با الهام از طراحی‌های مصر.آسوشیتدپرس

اولین دوره از هفته مد مصر قرار است از ۱۲ تا ۱۵ مه ۲۰۲۳ برگزار شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارشناسان چهره دیجیتالی یک مرد مصری متعلق به ۳۵ هزار سال پیش را آشکار کردند

نهاد اروپایی: نیمی از عسل‌های وارداتی به اروپا تقلبی هستند؛ این محصولات از کدام کشورها بودند؟

ویدئو؛ هفته مد داکار به‌دلیل شیوع کرونا در جنگل بائوباب برگزار شد