تحولات ایران؛ آمریکا ادعای امیرعبداللهیان مبنی بر توافق بر سر تبادل زندانیان را «دروغ» خواند

شبکه‌های اجتماعی
شبکه‌های اجتماعی   -  Copyright  عکس
نگارش از یورونیوز فارسی

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ادعای حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران را که از دستیابی تهران و واشنگتن به یک توافق برای تبادل زندانیان خبر داده بود، یک «دروغ بی‌رحمانه» توصیف کرد که تنها رنج خانواده‌های زندانیان را افزایش می‌دهد

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز یکشنبه ادعای حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران را که از دستیابی تهران و واشنگتن به یک توافق برای تبادل زندانیان خبر داده بود، یک «دروغ بی‌رحمانه» توصیف کرد که تنها رنج خانواده‌های زندانیان را افزایش می‌دهد.

او در ادامه گفت: «ما بی‌وقفه برای آزادی سه آمریکایی که به غلط در ایران بازداشت شده‌اند، در تلاش هستیم و تا زمانی که آنها به عزیزان خود ملحق نشوند، از این کار دست نمی‌کشیم.»

در این روز بیانیه جداگانه‌ای نیز از سوی شورای امنیت ملی کاخ سفید منتشر شد که این ادعای ایران را «کذب» می‌خواند.

حسین امیرعبداللهیان نیمروز یکشنبه از دستیابی ایران و ایالات متحده به یک توافق برای تبادل زندانیان خبر داده بود.

بنا بر گزارش خبرگزاری تسنیم، او اعلام کرده بود: «در خصوص گفتگو برای لغو تحریم‌ها با طرف آمریکایی تبادل پیام جریان دارد. ما در موضوع تبادل زندانیان به یک توافقی دست پیدا کردیم و اگر همه چیز خوب پیش برود ما شاهد تبادل زندانیان خواهیم بود.»

او همچنین گفته بود: «برای ما رفع اتهام بی‌اساس از ایران در آژانس یک مسئله مهم قلمداد می‌شود. الان یک همکاری نیرومندی بین ما و آژانس قرار دارد و تاثیر خوبی بر مذاکرات رفع تحریم‌ها خواهد داشت.»

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز یکشنبه ۲۱ اسفند (۱۲ مارس) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید:

12.03.2023
20:24

تجمع مخالفان جمهوری اسلامی در پاریس، کپنهاگ و فیلادلفیا

گروهی از مخالفان حکومت ایران روز یکشنبه در شهرهای پاریس، کپنهاگ و فیلادلفیا تظاهرات کردند. شرکت‌کنندگان در تظاهرات پاریس موج مسمومیت دختران دانش‌آموز در ایران را محکوم کردند. 

12.03.2023
19:30

روایت وال‌استریت‌ژورنال از توافق تهران و ریاض؛ از «ایران اینترنشنال» تا حملات حوثی‌ها

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال در گزارشی که روز یکشنبه منتشر شد به جزئیاتی از توافق ایران و عربستان با میانجیگری چین اشاره کرده است.

بنا به این گزارش مقام‌های ایران و عربستان تائید کرده‌اند که ریاض پذیرفته است که شبکه فارسی‌زبان «ایران اینترنشنال» از شدت «پوشش انتقادی» اخبار ایران بکاهد. 

مقام‌های جمهوری اسلامی طی ماه‌های گذشته از این شبکه به عنوان یکی از عوامل موثر در اعتراض‌ها انتقاد کرده بودند. نهادهای اطلاعاتی ایران همچنین این شبکه را «سازمانی تروریستی» اعلام کردند.  

در گزارش وال‌استریت‌ژورنال به نقل از مقام‌های عربستانی، ایرانی و آمریکایی آمده که تهران در مقابل پذیرفته است تا روند تشویق شورشیان حوثی یمن به حمله به خاک عربستان را متوقف کند. 

12.03.2023
18:56

ادامه مسمومیت‌های گروهی دانش آموزان 

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که دانش آموزان دختر و پسر مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان در روستای بیساران از توابع شهرستان سروآباد (استان کردستان) روز یکشنبه ۲۱ اسفند هدف حملات شیمیایی قرار گرفتند.

گفته می‌شود که دانش‌آموزان آسیب دیده به مراکز درمانی منتقل شدند.

12.03.2023
18:36

سوئد رای دیوان عالی در تایید حکم اعدام حبیب اسیود را محکوم کرد


توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد در واکنش به تایید حکم اعدام حبیب اسیود، شهروند سوئدی-ایرانی، به خبرگزاری فرانسه گفت: ««حکم اعدام یک مجازات غیرانسانی و غیرقابل برگشت است و سوئد، همراه با بقیه اتحادیه اروپا، استفاده از آن را در هر شرایطی محکوم می‌کند.»

12.03.2023
17:08

۵۰ ساعت مذاکره برای حصول توافق میان تهران و ریاض

خبرگزاری مهر به نقل از  حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نوشت که توافق اخیر ایران و عربستان، حاصل «۵۰ ساعت گفتگو در سطح آقای شمخانی و همتای سعودی خود و مقامات چینی» بوده است.

او افزود در چهارچوب آن مقرر شده که «از زمان انتشار بیانیه سه‌جانبه، بازگشت روابط به حالت طبیعی اعلام شود و برای این، منتظر زمان هیچ طرف نباشند و ظرف دو ماه وزرای خارجه دو طرف با یکدیگر دیدار کنند و نسبت به تبادل سفرا و انتخاب سرکنسولگری‌ها در شهرهای جده و مشهد مذاکرات انجام گردد».

12.03.2023
14:47

حکم اعدام حبیب اسیود در دیوان عالی تایید شد

دیوان عالی کشور روز یکشنبه حکم اعدام حبیب فرج‌الله چعب ملقب به «حبیب اسیود» را تایید کرد.

خبرگزاری میزان، اتهامات او را «افساد فی‌الارض از طریق تشکیل و اداره و سرکردگی گروه باغی به نام حرکة النضال‌ و طراحی و اجرای عملیات‌های تروریستی متعدد در استان خوزستان» اعلام کرد و در ادامه نوشت که یکی از اقدامات او «حمله به مراسم رژه نیرو‌های مسلح در اهواز در ۳۱ شهریور سال ۹۷ است».

حبیب اسیود، شهروند ایرانی‌-سوئدی و متولد یکی از روستاهای شهر شوشتر است. او که یکی از رهبران جنبش نضال شاخه مقاومت ملی اهواز است، در ۹ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی در فرودگاه استانبول (ترکیه) ربوده و به ایران فرستاده شد.

12.03.2023
14:45

پنج سال حبس خانگی برای الهام افکاری

سعید افکاری روز یکشنبه در پیامی توییتری از آزادی خواهرش از زندان عادل آباد خبر داد؛ با این وجوود افزود که او اکنون باید پنج سال را با «پابند» در حبس خانگی سپری کند.

در پیام او آمده است: «خواهرم الهام، امروز از زندان عادل‌آباد آزاد شد اما باید پنج سال آیندۀ زندگی‌اش را با پابند در حبس خانگی بگذراند. پنج سال حبس خانگی تنها به جرم اینکه دادخواه نفسِ گرفتۀ برادر بیگناهش بود.»

مطالب مرتبط