جدایی‌طلبان مولداوی: طرح اوکراین برای ترور رهبر خود را خنثی کردیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ساختمان وزارت داخله دولت محلی «ترانس‌نیستریا»
ساختمان وزارت داخله دولت محلی «ترانس‌نیستریا»   -  Copyright  AP Photo

مقامات امنیتی در منطقه جدایی‌طلب «ترانس‌نیستریا» در شرق مولداوی روز پنجشنبه اعلام کردند که طرح اوکراین برای ترور رهبر این منطقه را خنثی کردند. 

اوکراین ضمن رد این ادعا از آن به عنوان اقدام «تحریک‌آمیز» کرملین یاد کرده است. هنوز مشخص نیست که مقام‌های منطقه «ترانس‌نیستریا» شواهدی در اثبات ادعای خود ارائه کرده‌اند یا خیر.

خبرگزاری‌های دولتی روسیه به نقل از مقام‌های «ترانس‌نیستریا» گزارش دادند که «مظنونان» به تلاش برای ترور رهبر این منطقه بازداشت شده‌‌اند.

«ترانس‌نیستریا» منطقه‌ای در شرق مولداوی و هم‌مرز با اوکراین است که اکثر ساکنان آن روس زبان هستند. کنترل «ترانس‌نیستریا» یک سال پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی سابق از دست دولت مرکزی مولداوی خارج شد. منطقه «ترانس‌نیستریا» به حمایت‌های روسیه وابسته است.

نگرانی‌ها از بروز درگیری و ناآرامی در این منطقه با توجه به وابستگی آن به مسکو و همسایگی‌اش با اوکراین، از زمان تهاجم نظامی روسیه به این کشور افزایش یافته است.

روسیه ماه گذشته اوکراین را متهم کرد که در حال برنامه‌ریزی برای اشغال «ترانس‌نیستریا» است. اوکراین و مولداوی این ادعا را رد کرده‌اند. با این حال مسکو تاکید می‌کند که هرگونه اقدامی علیه صلح‌بانان خود را که در «ترانس‌نیستریا» مستقر هستند به عنوان حمله‌ای به روسیه ارزیابی خواهد کرد.