Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

موج تهدید به بمبگذاری در مولداوی؛ بحرانی دیگر برای کشور هم‌مرز با اوکراین

موج تهدید به بمبگذاری در مولداوی
موج تهدید به بمبگذاری در مولداوی Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به اعلام مقامات مولداوی تهدیدها به بمبگذاری در این کشور با ارسال ایمیل صورت می‌گیرد. به گفته آنها رایانه‌هایی که این ایمیل‌ها از آنها ارسال شده است در روسیه، اوکراین و بلاروس قرار دارند.

آگهی

کشور کوچک مولداوی در شرق اروپا طی روزهای گذشته با تهدیدهای زیادی مبنی بر بمبگذاری در مناطق مختلف کیشیناو، پایتخت روبرو بوده است.

این تهدیدها باعث شده است تا تدابیر امنیتی در اماکن مختلف کیشیناو از جمله فرودگاه این شهر افزایش یابد. 

نزدیک به ۶۰ مورد تهدید به بمبگذاری از ابتدای ماه گذشته تاکنون در مولداوی گزارش شده است. از این تعداد بیش از ۱۵ مورد تنها از ابتدای هفته جاری تاکنون صورت گرفته است.  

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
تدابیر امنیتی در فرودگاه کیشیناوAP Photo

ساختمان شهرداری کیشیناو، فرودگاه، دیوان عالی مولداوی، مراکز خرید و بیمارستان‌ها از جمله اماکنی هستند که پیام‌های تهدیدآمیز مبنی بر بمبگذاری دریافت کرده‌اند. همه این تهدیدها پس از تحقیق مقامات مولداوی مشخص شده که به دروغ صورت گرفته است. 

مولداوی که فقیرترین کشور اروپا محسوب می‌شود با کشور جنگزده اوکراین هم‌مرز است. تحلیلگران بر این باور هستند که این تهدیدها در راستای بی‌ثبات کردن مولداوی همزمان با جنگ در اوکراین صورت می‌گیرد. 

بنا به اعلام مقامات مولداوی تهدیدها به بمبگذاری در این کشور با ارسال ایمیل صورت می‌گیرد. به گفته آنها رایانه‌هایی که این ایمیل‌ها از آنها ارسال شده است در روسیه، اوکراین و بلاروس قرار دارند.

مولداوی از زمان آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با بحران‌های متعددی از جمله موج ورود پناهجویان اوکراینی، تنش در منطقه جدایی‌طلب «ترانس‌نیستریا»، بحران انرژی و افزایش تورم روبرو بوده است. 

مولداوی که از نظر تاریخی روابط نزدیکی با مسکو داشت به دنبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین درخواست عضویت در اتحادیه اروپا را ارائه کرد. بروکسل ماه ژوئن با اعطای عنوان عضویت نامزدی به مولداوی موافقت کرد. تنها چند هفته پس از آن تهدیدهای دروغین به بمبگذاری در مولداوی آغاز شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تظاهرات هزاران نفر علیه دولت غرب‌گرا مولداوی در کیشنائو

جدایی‌طلبان مولداوی: طرح اوکراین برای ترور رهبر خود را خنثی کردیم

تظاهرات ضددولتی گسترده در کیشنائو پایتخت مولداوی؛ آیا مسکو در اعتراضات دست دارد؟