حملات موشکی گسترده روسیه به مناطق مختلف اوکراین؛ برق نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا و چند شهر قطع شد

حملات موشکی روسیه به اوکراین
حملات موشکی روسیه به اوکراین Copyright ap photo
Copyright ap photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه بامداد پنجشنبه حملات موشکی گسترده‌ای در مناطق مختلف اوکراین انجام داد که در پی آن دست‌کم پنج نفر کشته و تعداد بیشتری نیز زخمی شدند.

آگهی

مقام‌های اوکراینی می‌گویند دست‌کم پنج نفر در حملات موشکی گسترده ساعات ابتدایی روز پنجشنبه روسیه کشته و چندین نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

ماکسیم کوزیتسکی، فرماندار منطقه غربی لووو می‌گوید موشک به یک منطقه مسکونی در  زولوچیفسکی اصابت کرده و چهار غیرنظامی در آنجا کشته شده‌اند. او همچنین اضافه کرد که ممکن است افراد بیشتری زیر آوار مانده باشند و کارکنان آتش‌نشانی و اورژانس در تلاش هستند تا غیرنظامیان گرفتار شده را نجات دهند. 

در همین حال شهردار کی‌یف اعلام کرده که در پی حملات موشکی روسیه دو منطقه از پایتخت اوکراین مورد هدف قرار گرفته است. فرماندهان خارکیف و اودسا هم از انجام حملاتی مشابه در این شهرها خبر داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، روسیه بامداد پنجشنبه را با یک رگبار موشکی گسترده را در سراسر اوکراین آغاز و زیرساخت‌های انرژی این کشور را مورد هدف قرار داد. این حملات که در سه هفته گذشته بی‌سابقه بوده ضمن کشتن غیرنظامیان صدامات زیادی هم به زیرساخت‌ها و همچنین ساختمان‌های مسکونی اوکراین در سراسر این کشور وارد کرده است. 

آژیرهای حمله هوایی ساعت‌ها در سراسر اوکراین، از جمله در کی‌یف، جایی که انفجارها در دو منطقه غربی شهر رخ داد، به صدا در آمدند. سامانه‌های دفاعی در سراسر کشور فعال شدند و مشخص نبود که چه تعداد موشک به اهدافی اصابت کرده یا رهگیری شده‌اند.

ویتالی کلیچکو شهردار کی‌یف می‌گوید انفجارهایی در منطقه هولوسیوسکی گزارش شده است و نیروهای اورژانس در حال حرکت به آنجا هستند. این بوکسور سابق افزود که دو نفر در یک منطقه دیگر شهر در جنوب غربی پایتخت زخمی و خودروها هم در آن منطقه آتش گرفته‌اند. 

در همین حال به گفته اوله سینیهوبوف، فرماندار خارکیف، در شرق اوکراین، ۱۵ موشک به این شهر اصابت کرد. این موشک‌ها که به ساختمان‌های مسکونی اصابت کرده خسارات زیادی بر جای گذاشته اما هنوز جزئيات دقیقی در این خصوص و همچنین تلفات احتمالی منتشر نشده است. 

همچنین ایهور ترخوف، شهردار خارکیف در کانال تلگرامی خود نوشته که در برخی از نقاط شهر مشکلات قطعی برق به وجود آمده است. 

ماکسیم مارچنکو، فرماندار منطقه جنوبی اودسا نیز از اصابت موشک‌های روسی به تاسیسات انرژی و ساختمان‌های مسکونی در این شهر خبر داده و به مردم هشدار داده در پناهگاه‌ها بمانند. 

همچنین نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا که توسط نیروهای روسی اشغال شده در نتیجه حملات موشکی برق خود را از دست داده است. انرهو اتم، اپراتور دولتی انرژی هسته‌ای اوکراین، با بیان این مطلب اضافه کرده که این ششمین بار است که از زمان اشغال این نیروگاه توسط روسیه در حالت خاموشی قرار می‌گیرد. در چنین شرایطی این نیروگاه تنها به ۱۸ اپراتور دیزلی متکی می‌شود و این مرکز می‌تواند به مدت ۱۰ روز به فعالیت خود ادامه دهد. نیروگاه‌های هسته‌ای برای راه‌اندازی سیستم‌های خنک کننده و جلوگیری از ذوب شدن به برق ثابت احتیاج دارند.

در همین زمینه هرمان هالوشنکو، وزیر انرژی اوکراین، حملات موشکی را به عنوان «یک حمله وحشیانه گسترده به زیرساخت‌های انرژی اوکراین» محکوم کرد و در یک پست فیسبوکی خبر داد که تأسیسات در مناطق کی‌یف، میکولایف، خارکیف، زاپوریژیا، اودسا، دنیپروپتروفسک و ژیتومیر هدف قرار گرفته‌اند.

در پی این حملات همچنین در مناطقی از کی‌یف، دنیپروپتروفسک، دونتسک و اودسا قطعی برق ایجاد شده است. شهردار پایتخت اوکراین اعلام کرده که ۴۰ درصد از مصرف‌کنندگان در کی‌یف به دلیل قطع اضطراری برق بدون سیستم گرمایشی به سر می‌برند. 

همچنین راه‌آهن اوکراین هم به دلیل قطع برق اعلام کرده که برخی از قطارها به مدت دست‌کم یک ساعت در حرکت خود تاخیر داشته‌اند. 

رسانه‌های اوکراینی همچنین از وقوع انفجارهای دیگری در شهر چرنیهیو در شمال و منطقه غربی لویو و همچنین در شهرهای دنیپرو، لوتسک و ریونه خبر داده‌اند. ضمن اینکه بر اساس این گزارش‌ها انفجارهایی در مناطق غربی ایوانو فرانکیفسک و ترنوپیل نیز به وقوع پیوسته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

روسیه از اکتبر سال گذشته با این حملات موشکی گسترده اوکراین را هدف قرار داده است. در ابتدا، رگبارهایی که زیرساخت های انرژی کشور را هدف قرار می دادند، به صورت هفتگی انجام می شد و کل شهرها را در تاریکی فرو می برد، اما با گذشت زمان این حملات گسترده‌تر شد و تحلیلگران بر این باورند که ممکن است مسکو در حال ذخیره مهمات باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: روسیه در اوکراین مرتکب جنایت جنگی شده اما نسل‌کشی صورت نگرفته است

مجلس سوئیس به صدور سلاح به اوکراین به شرط عدم مخالفت روسیه رای داد

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد