مجلس سوئیس به صدور سلاح به اوکراین به شرط عدم مخالفت روسیه رای داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پارلمان سوئیس
پارلمان سوئیس   -  Copyright  AP Photo

شورای ملی سوئیس روز چهارشنبه به صدور تسلیحات ساخت این کشور به اوکراین در صورت عدم مخالفت روسیه با این اقدام رای داد. 

این مصوبه با اکثریتی شکننده و با موافقت ۹۸ نماینده این مجلس به تصویب رسید. در مقابل ۹۶ نماینده به آن رای منفی و دو نفر نیز رای ممتنع دادند. در این طرح اجازه صادرات تسلیحات ساخت سوئیس به اوکراین در صورت موافقت شورای امنیت سازمان ملل متحد داده شده است. این در حالی است که روسیه به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد دارای حق وتو در این شورا است. 

به این ترتیب صدور تسلیحات ساخت سوئیس به اوکراین در عمل به موافقت مسکو بستگی دارد، امری که غیرممکن به نظر می‌رسد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مصوبه شورای ملی سوئیس (مجلس سفلا در قوه مقننه این کشور) تهاجم نظامی روسیه به اوکراین خلاف حقوق بین‌الملل خوانده شده است. 

فضای سیاسی سوئیس از بیش از یک سال پیش و در پی حمله روسیه به اوکراین تحت تاثیر بحث بر سر سیاست تاریخی «بی‌طرفی» «برن» قرار گرفته است. 

سوئیس هرچند عضو اتحادیه اروپا نیست اما به همراه ۲۷ کشور عضو این اتحادیه با تحریم‌های وضع‌شده علیه مسکو همراهی کرده است. با این حال برن تاکنون در مقابل تلاش‌ها برای تغییر سیاست «بی‌طرفی» نظامی خود انعطافی نشان نداده است. 

قوانین فدرال سوئیس که براساس اصل «بی‌طرفی» نظامی این کشور تصویب شده صدور تسلیحات به کشوری را که درگیر یک مناقشه نظامی در سطح بین‌المللی است ممنوع کرده است. 

«برن» طی ماه‌های اخیر در برابر درخواست‌های اوکراین و متحدان این کشور از جمله اسپانیا، دانمارک و آلمان برای صدور سلاح به کی‌یف مقاومت کرده بود. 

دولت سوئیس در جریان بحث روز چهارشنبه در جلسه شورای ملی این کشور تاکید کرد که براساس قوانین فدرال موجود در صورت صدور تسلیحات به اوکراین باید با درخواست‌های روسیه برای ارسال سلاح به این کشور نیز موافقت کند. 

شورای ایالت‌ها (کانتون‌ها) در سوئیس که مجلس اعلای این کشور محسوب می‌شود قرار است مصوبه شورای ملی را بررسی کند.