تحولات ایران؛ تجمع در شهرهای مختلف در اعتراض به مسمومیت‌های دختران؛ افرادی شناسایی و دستگیر شدند

تجمع در اعتراض به مسمومیت سریالی در مدارس
تجمع در اعتراض به مسمومیت سریالی در مدارس Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که اخبار و گزارش‌ها همچنان از موارد تازه مسمومیت‌های سریالی در مدارس ایران حکایت دارد، مقامات مسئول می‌گویند هنوز موفق به یافتن عاملان این حوادث نشده‌اند.

آگهی

در حالی که اخبار و گزارش‌ها همچنان از موارد تازه مسمومیت‌های سریالی در مدارس ایران حکایت دارد، مقامات مسئول می‌گویند هنوز موفق به یافتن عاملان این حوادث نشده‌اند. همزمان شماری از معلمان و والدین دانش‌آموزان در شهرهای مختلف و در مقابل ادارات آموزش و پرورش استان‌ها دست به برپایی تجمع اعتراضی زده‌اند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در نخستین اظهار نظر خود این مسمومیت‌ها را «جنایت» خوانده و گفته است اگر مسمومیت دانش‌آموزان اثبات شود، عاملانش باید مجازات شوند.

همزمان یک نماینده مجلس ایران اعلام کرده است تا کنون به بیش از ۲۳۰ مدرسه حمله شده و بیش از ۵ هزار دانش‌آموز مصدوم شده‌اند.

این در شرایطی است که کاخ سفید با محکوم کردن مسمومیت‌های سریالی در مدارس ایران گفته است این حوادث می‌تواند در دستور کار کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل ویژه اعتراضات ایران قرار گیرد.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز سه‌شنبه ۱۶ اسفند (۷ مارس) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

07.03.2023
20:02

۸۰ دانش‌آموز دیگر امروز در پی مسمومیت به بیمارستان خوزستان منتقل شدند

حبیب حی‌بر، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز درباره آخرین وضعیت موارد بستری مسمومیت دانش‌آموزش استان خوزستان گفت که «مراجعان امروز (۱۶ اسفندماه) حدود ۸۰ نفر» بوده است.

به گفته او، از مجموع مراجعان به بیمارستان‌ها، «۲۳ نفر بستری» هستند که «هفت نفر از آن‌ها مربوط به مراجعان قبلی‌اند» که حال همه آن‌ها پایدار بوده است. بر اساس صحبت‌ها او، «هیچ مورد حادی گزارش نشده» و اکثر مراجعان با دریافت خدمات درمانی حمایتی «پس از چند ساعت» مرخص شده‌اند. 

07.03.2023
19:33

معاون وزیر کشور: «کمتر از ۵ درصد دانش‌آموزان» تحت تاثیر ماده شیمیایی تحریک‌آمیز بوده‌اند

 مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور امروز در نشست کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره مسمومیت‌ سریالی دانش‌آموزان در ماه‌های اخیر شرکت کرد. طبق صحبت‌های او وزارت بهداشت و درمان اعلام کرده که براساس آخرین یافته‌ها «تا این لحظه به هیچ ماده سمی و مسمویت ناشی از ماده سمی نرسیدیم». 

او بعد هم درباره تعداد آمار مسمومیت‌ها تاکید کرد که «حدود کمتر از ۵ درصد» دانش آموزانی که ابراز ناراحتی کردند، متاثر از «ماده شیمیایی تحریک آمیز» بوده که عوارضی چون سوزش گلو یا ریزش اشک و سرگیجه و حالت تهوع را از خود نشان داده است. به گفته او «بیش از ۹۵ درصد» کسانی که ابراز ناراحتی کردند، «ناشی از استرس، اضطراب و نگرانی» بوده است.

میراحمدی با اشاره به دستگیر شدن افرادی در ۵ استان ادامه داد که «افراد دستگیر شده از کادر مدرسه نیستند و افرادی خارج از مدرسه هستند». معاون وزیر کشور بعد هم درباره ادامه داد که بر اساس مصوبه وزارت کشور، قرار شده «فراجا مامورینی را برای مراقبت از محیط پیرامونی مدرسه به کار گیرد». 

07.03.2023
19:11

۵ نفر در جریان مسمومیت دانش‌آموزان در استان فارس بازداشت شدند

رهام بخش حبیبی، فرمانده انتظامی استان فارس در گفت و گو با جام جم اعلام کرد که در جریان مسمومیت تعدادی از دانش آموزان مدارس در سطح استان فارس «ماموران اطلاعات فرماندهی انتظامی شهرستان لارستان با همکاری ماموران اطلاعات سپاه ۵ نفر را شناسایی و دستگیر کردند».

بر اساس صحبت‌های حبیبی، «دو مرد ۵۰ و ۲۲ ساله» و «سه خانم که یکی از آنان دانش آموز مردودی ۲۱ ساله» دستگیر شده‌اند. در این صحبت‌ها همچنین اشاره شده است که این افراد «به صورت تیمی» اقدامات خود را انجام می‌داده‌اند و «با پرتاب گاز نیتروژن به داخل ۷ مدرسه در شهرستان لارستان باعث مسمومیت ۵۳ نفر از دانش آموزان» شده بودند.

فرمانده انتظامی استان فارس بعد هم اشاره کرد که «۳ خانم دستگیر شده ضمن انجام اقدامات از آن فیلمبرداری و به شبکه‌های معاند ارسال می‌کرده‌اند.» 

07.03.2023
18:43

هرانا: از ابتدای آذر تاکنون «دست کم ۷۰۶۸ دانش آموز» تحت تاثیر «حملات سازمان یافته با مواد مسموم کننده» قرار گرفته‌اند

خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری در ایران به مناسبت روز جهانی زن گزارشی درباره وضعیت زنان و همچنین مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در ایران منتشر کرد. این گزارش نوشت که در دوره مورد بررسی این گزارش «حملات سازمان یافته با مواد مسموم کننده به مدارس عمدتا دخترانه» رخ داده است.

طبق این گزارش «از ابتدای آذرماه ۱۴۰۱ تاکنون دست کم ۲۹۰ مورد حمله به مدارس» گزارش شده است که «دست کم ۷۰۶۸ دانش آموز» را تحت تاثیر قرار داده است. این تعداد دانش آموزان تنها مربوط به «۱۰۳ مدرسه‌ای است که آماری در این رابطه اعلام کرده‌اند». 

هرانا همچنین نوشت که حملات در «دست کم ۹۹ شهر از ۲۸ استان کشور» ثبت شده است. بیشترین تعداد حملات ثبت شده مربوط به تاریخ ۱۳ اسفندماه با ۸۱ مورد حمله بوده است. 

استان‌های تهران با ۳۳ مورد، قم با ۲۸ مورد، اردبیل با ۲۶ مورد، استان کهگیلویه و بویراحمد با ۲۱ مورد، استان خوزستان با ۲۰ مورد در صدر حملات مورد اشاره قرار دارند.

07.03.2023
18:12

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان: با توجه به ناتوانی حاکمیت در تامین امنیت دانش‌آموزان تا روشن‌شدن وضعیت، مدارس تعطیل شوند

کانال تلگرامی مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان امروز در مطلبی درباره مسمومیت‌های سریالی دانش‌آموزان در ایران نوشت: «تأمین امنیت دانش‌آموزان و مدارس وظیفۀ حاکمیت است.»

مولوی عبدالحمید همچنین اشاره کرد که «با توجه به ناتوانی حاکمیت در انجام این وظیفه و اولویت سلامتی و امنیت دانش‌آموزان و معلمان و دغدغه عمومی در رابطه با جنایت مسمومیت که احتمالا عوامل آن از درون سیستم هستند، تا روشن‌شدن وضعیت، مدارس را تعطیل کنند.»

07.03.2023
17:42

سومین بیانیه وزارت کشور درباره پرونده مسمومیت دانش‌آموزان؛ بعضی از دستگیرشدگان «در اغتشاشات اخیر» فعالیت داشتند

وزارت کشور در سومین بیانیه‌ خود درباره مسمومیت‌های سریالی در مدارس اعلام کرد که «در ۶ استان خوزستان، آذربایجان غربی، فارس، کرمانشاه، خراسان و البرز» تعدادی از افرادی که به «تهیه مواد تحریک‌کننده و انتشار آن» در بین دانش‌آموزان اقدام کرده بودند شناسایی و دستگیر شدند.

در این بیانیه آورده شده است که یکی از اعضای این تیم «ضمن انتقال مواد تحریک کننده از طریق فرزند خود» به داخل مدرسه و انتشار آن در بین دانش آموزان، پس از بروز بدحالی تعدادی از دانش آموزان «بلافاصله به تهیه فیلم از آنان در داخل مدرسه و بیمارستان» اقدام کرده است. این بیانیه همچنین تاکید کرده است که این فرد «صحنه بدحالی دانش آموزان را برای رسانه‌های معاند» ارسال کرده است.

در ادامه گفته شده که در مورد یکی از تیم‌های چهار نفره، سه نفر از آنان دارای «سوء سابقه از جمله فعالیت در اغتشاشات اخیر» هستند و «ارتباط آنان با رسانه‌های معاند خارجی محرز شده است». 

منبع: ایرنا

07.03.2023
17:03

حامد اسماعیلیون از دبیری و سخنگویی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی کناره‌گیری کرد

امروز حامد اسماعیلیون، سخنگو و دبیر انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی در ویدئویی منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که از دبیری و سخنگویی انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی کناره‌گیری کرد.

او در این ویدئو گفت که «بعد از آغاز انقلاب زن، زندگی و آزادی مانند بسیاری از خانواده‌های دادخواه سعی کردم در کنار این انقلاب باشد. شرایط به سرعت تغییر کرد و خواسته‌هایی از سوی افکار عمومی مطرح می شد. در نهایت با مشورت خانواده های انجمن به این نتیجه رسیدم که فعالانه‌تر در کنار این انقلاب باشم.» البته او در بخش دیگری از صحبت‌هایش عنوان کرد که همچنان عضو هیات مدیره و عضو بسیاری از کمیته‌های انجمن باقی خواهد ماند و در کنار انجمن فعالیت خواهد کرد. 

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی هم در صفحه توییتر خود نوشت: «این تغییر برای اسماعیلیون فرصتی را فراهم خواهد کرد تا به صورت رسمی نقش جدید خود را در انقلاب ایران دنبال نماید.»

07.03.2023
16:23

اعلام آمادگی سپاه برای همکاری در پرونده مسمومیت دانش‌آموزان و برخورد با عوامل آن

حسین سلامی، فرمانده کل سپاه جمهوری اسلامی امروز در نامه‌ای خطاب به وزیر اطلاعات اعلام کرد که «سپاه آماده هرگونه همکاری برای تسریع در تعقیب ماجرای مسموم‌سازی کودکان و برخورد جدی با عوامل ایجاد ناامنی روانی نزد خانواده‌های ایرانی است.» او در این نامه تاکید کرد که این کار «در زمره اولویت‌های امروز» است. 

سلامی در بخشی از نامه‌اش تاکید کرده است که «در میدان به ویژه نقش وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و سازمان اطلاعات سپاه تعیین‌کننده است.»

07.03.2023
15:45

حکم شکایت قالیباف از میرسلیم اعلام شد؛ رای دادگاه چطور به نفع قالیباف تغییر کرد؟

با شکایت محمدباقر قالیباف، دادگاه، مصطفی میرسلیم را بابت ادعای رشوه ۶۵ میلیارد تومانی به نمایندگان مجلس برای رأی ندادن به تحقیق و تفحص از شهرداری تهران در مجلس دهم، مجرم شناخت و او را محکوم کرد. البته در خبرها به نقل از علی‌اصغر قهرمانی، وکیل قالیباف گفته شده که موکلش رضایت داده است.

در این باره میرسلیم نماینده فعلی تهران در مجلس گفت که نسبت به حکم صادره برای خود درباره شکایت قالیباف «درخواست اعاده دادرسی می‌کند».

او به حکم محکومیتش در دادگاه واکنش نشان داد و گفت: «آقای قالیباف ابتدا در دادگاه محکوم شدند و سپس در تجدید نظر دادگاه حکم عوض شد.» میرسلیم ادامه داد: «ما گفتیم اشکالی ندارد و قصد آبروریزی نداریم و قضیه را مطبوعاتی نکردیم. بعد ایشان درخواست تجدیدنظر کرد و در این مرحله رسیدگی و بررسی صورت می‌گیرد. البته معمولا در مسائل مربوط به افترا و تهمت به تجدید نظر نمی‌رسد، چون قضیه روشن است.»

میرسلیم در پاسخ به این‌که با توجه به رضایت قالیباف آیا پیگیری می‌کنند، گفت: «اینها بازی است و درست نیست. مگر من با آبروی ایشان بازی کردم که ایشان این کار را می‌کنند؟ من این موضوع را پیگیری می‌کنم.» میرسلیم بعد هم اضافه کرد که «بعضی ها می‌خواهند برای آبروی خودشان از حیثیت بنده مایه بگذارند.»

این نماینده فعلی مجلس اشاره کرد تحقیق و تفحص از شهرداری مربوط به دوره آقای قالیباف بوده و «نمی‌شود که ایشان نسبت به این موضوع بی‌اطلاع باشند شاید به ایشان هم در آن دوره خیانت شده باشد».

07.03.2023
15:13

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران: بیش از نیمی از جمعیت تهران مستاجر هستند

مهدی هدایت، مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: «بیش از ۵۰ درصد جمعیت تهران مستأجر هستند.» او بعد هم اشاره کرد که شهروندان «از بالای شهر به پایین شهر» نقل مکان می‌کنند و «دهک متوسط جامعه» در جریان روند افزایش قیمت مسکن «در حال خروج از شهرند». او تاکید کرد که مردم به جهت این روند افزایشی قیمت‌ها «از تهران به حواشی شهر» رانده می‌شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اتحادیه اروپا با صدور قطعنامه‌ای مسمومیت دانش‌آموزان در ایران را محکوم کرد

تحولات در ایران؛ مولوی عبدالحمید: مسمومیت در مدارس دخترانه ادامه سرکوب اعتراضات است

فهرست پربازدیدترین مقالات ویکی‌پدیا در سال ۲۰۲۳؛ چت جی‌پی‌تی یکه‌تاز شد