کوه «ماترهورن» از شکلات‌های «توبلرون» حذف می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
شکلات توبلرون سوئیس
شکلات توبلرون سوئیس   -  Copyright  FABRICE COFFRINI/AFP or licensors

صاحبان برند معروف شکلات «توبلرون» اعلام کردند که کوه معروف «ماترهورن» سوئیس به تدریج از بسته‌بندی شکلات‌های این کارخانه حذف می‌شود تا بعد از افتتاح کارخانه جدید در اسلواکی با قوانین «سوئیس» مطابقت داشته باشند.

این شکلات سه گوش که سال ۱۹۰۸ در کارخانه خانوادگی «توبلر» تولید شد، تاکنون تنها در برن، پایتخت سوئیس تولید می‌شده است.

صاحب این برند، «موندلیز»، غول مواد غذایی ایالات متحده گفت که برای پاسخگویی به افزایش تقاضای جهانی توبلرون در حال افتتاح کارخانه‌ای جدید در «براتیسلاوا» در سه ماه سوم سال ۲۰۲۳ است.

این بدان معنی است که توبلرون باید عبارت «از سوئیس» را از روی بسته‌بندی خود حذف کند. حالا همراه با اضافه شدن عبارت «تاسیس در سوئیس» که قرار است در بسته‌‌بندی‌ها ظاهر شود، کوه ماترهورنِ هرمی شکل که نماد ملی سوئیس هست هم باید جایگزین شود. این ماجرا بحث‌های زیادی را به راه انداخته است.

سخنگوی شرکت موندلیز به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما باید بسته‌بندی خود را با قوانین سوئیس تطبیق دهیم. در طراحی مجدد بسته‌ها، یک لوگوی ساده کوه در راستای شکل مهندسی شکلات در نظر گرفته شده است.» با این حال، خرس برن، نماد این شهر، همچنان در خطوط کوه جدید باقی خواهد بود.

توبلرون ۷ میلیارد تخته شکلات در سال تولید می‌کند که ۹۷ درصد آن به ۱۲۰ کشور جهان صادر می‌شود. به گفته شرکت موندلیز، این شکلات‌ها در همه فروشگاه‌های معاف از مالیات فرودگاهی سراسر جهان وجود دارند و هر دو ثانیه یک بار فروخته می‌شوند.

نام توبلرون از ترکیب نام خانوادگی «توبلر» و «تورون» که به ایتالیایی به معنی «نوقای عسل بادام» است، گرفته شده است.

در جریان این تغییر بسته بندی و افتتاح کارخانه جدید، روزنامه تریبون ژنو نوشت که «آیا این خودکشی تجاری برای توبلرون است؟»

اما «مایکل کام»، مالک آژانس ارتباطاتی «تریو» می‌گوید: «این برند بدون لوگوی خود هم تثبیت شده است. شکل، رنگ و حروف آن در میان هزاران محصول دیگر قابل تشخیص است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«اولیویه فورر»، استاد بازاریابی دانشگاه فریبورگ در این باره تاکید کرد: «ماترهورن به ویژه برای مصرف کنندگان سوئیسی مهم است، چرا که مایه افتخار آنهاست. شاید ما از این تغییر آزرده شویم، اما ممکن است خارجی‌ها حتی متوجه آن هم نشوند.»