گروسی برای «از سرگیری مذاکرات» و دیدار با ابراهیم رئیسی به تهران می‌رود

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اظهارات یک منبع دیپلماتیک، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است روز شنبه برای از «سرگریری مذاکرات» با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کند.

آگهی

بنا بر اظهارات یک منبع دیپلماتیک، رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است روز شنبه برای از «سرگریری مذاکرات» با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران دیدار کند.

این ملاقات صبح روز شنبه و پیش از بازگشت آقای گروسی به مقر سازمان ملل متحد در وین برنامه ریزی شده است. وی پیش از این تاکید کرده بود که تنها در صورتی به تهران سفر خوهد کرد که بتواند با رئیس جمهور صحبت کند.

بنا بر اظهارات این منبع، با پایین آمدن سطح همکاری ایران و آژانس، آقای گروسی می‌خواهد فرصتی برای از سرگیری روابط در بالاترین سطح ایجاد کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هنوز در این باره اظهار نظری نکرده است. 

خبرگزاری تسنیم نیز گزارش داد که رافائل گروسی برای مذاکره با مقامات ایرانی عصر جمعه ۳ مارس وارد تهران می‌شود و برنامه ملاقات‌های مهم او روز شنبه انجام خواهد شد و احتمالاً وی دیداری با برخی «مسئولان عالی‌رتبه اجرایی کشور» نیز خواهد داشت.

این دیدار در حالی انجام می شود که پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران نگرانی جدی بین‌المللی ایجاد کرده است و مذاکرات احیای برجام نیز از تابستان ۲۰۲۲ متوقف شده است.

طبق گزارشی که خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر کرده است، بازرسان هسته‌ای سازمان ملل، ذرات اورانیم غنی شده تا ۸۳.۷ درصد را در سایت هسته‌ای زیرزمینی فردو در ایران کشف کردند. بازرسان در تاریخ ۲۱ ژانویه کشف کردند که دو آبشار از «سانتریفیوژهای IR-6» در تاسیسات فردو ایران به گونه‌ای «قابل ملاحظه متفاوت» از آنچه قبلا اعلام شده بود، پیکربندی شده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز بعد نمونه‌ای از آن آزمایش کرد که خلوص تا ۸۳.۷ درصد را نشان داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بلافاصله از خواست تا درباره این موضوع شفاف‌سازی کند و ایران به آژانس اطلاع داده که «نوسانات ناخواسته» در سطح غنی‌سازی ممکن است در دوره انتقال رخ داده باشد. اکنون هم گفتگوها بین آژانس و ایران برای روشن شدن این موضوع ادامه دارد. 

این منبع دیپلماتیک تصریح کرد که هدف آقای گروسی کسب اطلاعات بیشتر و تلاش برای «تقویت دسترسی به سایت‌های هسته‌ای و افزایش تعداد بازرسی‌ها از آن‌ها» است.

ایالات متحده و سه کشور قدرتمند اروپا یعنی فرانسه، انگلستان و آلمان قرار است بسته به پیشرفت‌های حاصل شده در این سفر درباره ارائه یا عدم ارائه پیش نویس قطعنامه به شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی تصمیم بگیرند. جلسه شورای حکام هفته آینده در وین برگزار خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

منابع دیپلماتیک: به‌خاطر توافقات گروسی با ایران، شورای حکام قطعنامه‌ جدیدی علیه تهران تصویب نمی‌کند

گروسی: مسائل باقی‌مانده بین آژانس و ایران را نمی‌توان رها کرد

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود