زن اسپانیایی بازداشت‌شده در ایران آزاد شد؛ شهروند دیگر این کشور همچنان زندانی است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پرچم اسپانیا
پرچم اسپانیا   -  Copyright  کاموا

وزیر امور خارجه اسپانیا روز یکشنبه ۲۶ فوریه از آزادی یک شهروند  این کشور که اواخر سال گذشته میلادی در ایران بازداشت شده بود، خبر داد. 

بنا به اعلام خوزه مانوئل آلبارس، شهروند ۲۴ ساله اسپانیا به نام «آنا بانیرا» دیروز شنبه آزاد شده است. آقای آلبارس در خصوص آزادی خانم بانیرا به خبرنگاران گفت: «او دیروز آزاد شد، اما ما نمی‌خواستیم قبل از بلند شدن هواپیمایش از ایران، خبر را علنی کنیم».

رئیس دستگاه دیپلماسی اسپانیا با بیان اینکه با خانم بانیرا صحبت کرده و حال وی خوب است افزود که این زن جوان از تهران و از طریق دبی و سپس ژنو در سکونتگاه خود واقع در گالیسیا به خانواده خود محلق می‌شود.

منابع دیپلماتیک اسپانیا ماه نوامبر گذشته بدون اشاره به جزئیات بیشتر از دستگیری یک تبعه این کشور خبر داده بودند.

شرایط و چگونگی دستگیری «آنا بانیرا» هرگز به طور رسمی تایید و اعلام نشد اما همزمان با آخرین موج اعتراضاتی بود که در ایران جریان داشت، اعتراضاتی که از ۲۶ شهریور ۱۴۰۱ (۱۶ سپتامبر۲۰۲۲) و در پی کشته شدن مهسا امینی رقم خورد.

سانتیاگو سانچز کوگدور، دیگر شهروند اسپانیا از ماه اکتبر در ایران در بازداشت به سر می‌برد. وی که یک هوادار فوتبال بود، برای حضور در جام جهانی با پای پیاده راهی قطر شد و اندکی پس از ورود به ایران دستگیر شد.

وزیر امور خارجه اسپانیا در پایان با بیان این که «امروز روز مبارکی است اما وقتی سانتیاگو نیز آزاد شود، شادی کامل خواهد شد»، افزود:« تا زمانی که سانتیاگو آزاد نشود، از اصرار و اقدام کوتاهی نخواهم کرد. بازداشت وی مبنایی ندارد.»