مجله آلمانی اشپیگل: چین تا ماه آوریل ۱۰۰ پهپاد به روسیه تحویل می دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پهپاد چینی
پهپاد چینی   -  Copyright  AP Photo

مجله آلمانی اشپیگل روز پنجشنبه با استناد به مدارکی که به دستش رسیده گزارش داد که «روسیه در حال مذاکره با یک شرکت چینی برای خرید ۱۰۰ پهپاد برای ماه آوریل است.» 

ایالات متحده و اتحادیه اروپا پیش از این در بیانیه‌هایی به چین هشدار دادند فروش سلاح به‌ روسیه عواقب سختی برای آنها خواهد داشت. 

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه به پکن هشدارداد که «صادرات سلاح چین به روسیه خط قرمز» این اتحادیه است. روسیه که تحت تحریم های شدید غرب خصوصا پس از حمله یکسال گذشته به اوکراین قرارگرفته، تاکنون تنها از ایران و کره شمالی سلاح دریافت کرده است.

 با این حال چینی ها همواره تحویل سلاح به روسیه را انکارکرده اند. به گفته مجله اشپیگل شرکت چینی «جیان بینگو» برای تحویل ۱۰۰ پهپاد به روسیه آماده می شود. 

این پهپادها هر یک توان حمل کلاهک انفجاری بین ۳۰ تا ۵۰ کیلوگرمی را دارند. اشپیگل در گزارش مفصل نوشته است که پهپادهای این شرکت چینی شباهت زیادی به پهپادهای ایرانی شاهد-۱۳۶ دارد.

 این شرکت در سال ۲۰۱۷ توسط ما جینگدونگ، فارغ‌التحصیل دانشگاه پلی‌تکنیک چین تأسیس شد. این شرکت از سال ۲۰۱۸ با صندوق سرمایه گذاری فناوری‌های پیشرفته نظامی چین همکاری می کند. 

مستنداتی وجود دارند که نشان می دهد این شرکت پهپادهای نظامی را در استان سین کیانگ در غرب چین آزمایش کرده است.