زمین لرزه‌‌ دیگری به بزرگی ۶.۴ ریشتر ترکیه را لرزاند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وحشت از زلزله‌ای دیگر
وحشت از زلزله‌ای دیگر   -  کپی رایت  آنطاکیه ترکیه

زمین لرزه دیگری به بزرگی ۶.۴ در مقیاس ریشترعصر دوشنبه ۲۰ فوریه ساعت هشت و ۴ دقیقه استان هاتای ترکیه را لرزاند. 

کانون این زمین لرزه منطقه «دفنه» گزارش شده است. «دفنه» منطقه‌ای است که با آنطاکیه با خودرو حدود پانزده دقیقه فاصله دارد.

به گفته خبرنگار خبرگزاری فرانسه حاضر در محل، این زمین لرزه باعث ایجاد وحشت در بین جمعیتی شد که از زمین‌لرزه ویرانگر ۶ فوریه جان سالم به در برده بودند.

این خبرنگار می‌گوید شاهد ابرهای بزرگی از گرد و غبار در شهر ویران شده و فروریختن دیوارهای ساختمانی بوده است که از زمین‌لرزه پیشین به شدت آسیب دیده بود. 

گفته می‌شود این زمین لرزه علاوه بر استان‌های همجوار هاتای ترکیه، در تمام تمام شهرهای لبنان به ویژه بیروت و همچنین سوریه، اردن، اسرائیل و مصر نیز بخوبی حس شده است. 

طبق آمار اولیه منتشر شده از سوی منابع رسمی ترکیه تاکنون مرگ شش تن و مجروح شدن حدود سیصد نفر در این زمین لرزه تایید شده است.

خبرگزاری آفاد ترکیه در توییتی از مردم خواست تا برای ایمنی خود و در برابر خطر بالا آمدن سطح دریا از سواحل دوری کنند. 

مونا العمر، یکی از ساکنان محلی، به خبرگزاری رویترز گفت که هنگام وقوع زلزله در ساعت ۸ شب در چادری در یک پارک در مرکز آنطاکیه به سر می‌برده است.

وی در حالی که پسر ۷ ساله‌اش را در آغوش می فشرد، گفت: «احساس می‌کردم زمین زیر پایم شکافته می‌شود. آیا قرار است پس لرزه دیگری رخ دهد؟»

 آنطاکیه، مرکز استان هاتای ترکیه، یکی از مناطقی است که از اولین زمین‌لرزه در ۱۷ بهمن‌ماه شدیدترین آسیب را دید.

به گزارش خبرگزاری آفاد ترکیه، از زمان وقوع زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری که جنوب ترکیه را ویران کرد، بیش از ۶ هزار پس لرزه ثبت شده است.

زلزله ۷.۸ ریشتری ۶ فوریه (۱۷ بهمن) ساعت ۰۴:۱۷ بامداد به وقت ترکیه وقتی ساکنان در خواب بودند مناطقی را در ترکیه و سوریه به مدت ۷۵ ثانیه لرزاند. شمار تلفات جانی این زمین‌لرزه که پس‌لرزه‌هایی با شدت‌های مختلف را بدنبال داشته تا به امروز و در دو کشور ترکیه و سوریه دستکم ۴۶ هزار نفر گزارش شده است.