زلزله مرگبار ترکیه و سوریه؛ قربانیان انطاکیه در گورهای دسته‌جمعی به خاک سپرده می‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
خاکسپاری قربانیان زلزله در ترکیه
خاکسپاری قربانیان زلزله در ترکیه   -  Copyright  AP Photo

ساکنان شهر انطاکیه در جنوب ترکیه در پی کاهش فضای معمول برای خاکسپاری قربانیان زلزله اخیر به دنبال ایجاد گورستان‌های جدید هستند تا بتوانند عزیزانشان را به خاک بسپارند. 

آنلیز بورجس، خبرنگار یورونیوز در انطاکیه می‌گوید شاهد خاکسپاری قربانیان زلزله در گورهای دسته‌جمعی در گوشه و کنار این شهر بوده است. مسئولان محلی از اجساد قربانیان ناشناس نمونه‌های «دی ان ای» می‌گیرند تا خانواده‌های آنها در آینده بتوانند عزیزانشان را شناسایی کنند. 

بنا به آمارهای منتشرشده تاکنون بیش از ۴۱ هزار نفر بر اثر زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری در ترکیه و سوریه جان باخته‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود گذشت بیش از یک هفته از وقوع این زمین‌لرزه عملیات امداد و نجات همچنان ادامه دارد. این در حالی است که سرمای هوا شرایط دشواری را برای بازماندگان پدید آورده است. حداقل دمای هوای انطاکیه به شش درجه سانتیگراد زیر صفر می‌رسد.  

امدادگران طی ساعات گذشته موفق شدند یک زن ۷۷ ساله را پس از ۲۱۲ ساعت زنده از زیر آوار نجات دهند. یک زوج خارجی در انطاکیه نیز پس از ۲۰۹ ساعت از زیر آوار نجات یافتند. 

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه تاکید کرد که عملیات امداد و جستجو تا نجات آخرین فرد در مناطق زلزله‌زده ادامه خواهد داشت. او وعده داد که کار بازسازی مناطق زلزله‌زده به سرعت آغاز خواهد شد. این در حالی است که انتقادهای زیادی علیه دولت ترکیه هم به دلیل کاستی‌ها در امدادرسانی و هم به دلیل ساخت و سازهایی برخلاف معیارهای مقاومت در برابر زمین‌لرزه مطرح شده است.  

از سوی دیگر برای اولین بار از سال ۲۰۲۰ تاکنون یک کاروان کمک‌های بشردوستانه روز سه‌شنبه رهسپار مناطق تحت کنترل شورشیان مخالف دولت در سوریه شد. مناطق شمالی استان حلب و استان ادلب در شمال غرب سوریه بیشترین آسیب را در جریان زلزله اخیر در این کشور دیدند. نزدیک به سه میلیون نفر در این مناطق که تحت کنترل شورشیان مخالف بشار اسد، رئیس‌جمهوری است زندگی می‌کنند.