بشار اسد در عمان؛ سوریه برای ارتباط مجدد با کشورهای عربی تلاش می‌کند

سفر بشار اسد به عمان
سفر بشار اسد به عمان Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه عربستان سعودی پیش‌تر از «اجماع در جهان عرب» برای گفتگو با حکومت سوریه و پایان دادن به انزوای این کشور سخن گفته بود.

آگهی

بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه روز دوشنبه برای نخستین بار پس از دوازده سال جنگ و مناقشه داخلی در کشورش از عمان بازدید کرد.

این سفر در حالی صورت می‌گیرد که دمشق همزمان با وقوع زلزله‌ای مرگبار و ویرانگر در شمال سوریه بر تلاش‌های خود به منظور نزدیکی با کشورهای عربی افزوده است.

عمان به عنوان یک میانجی محتاط اما مهم در صحنه دیپلماسی، یکی از معدود کشورهای عربی و تنها کشور حوزه خلیج فارس است که از سال ۲۰۱۱، زمان آغاز جنگ در سوریه تاکنون همواره روابط دیپلماتیک رسمی خود را با دمشق حفظ کرده است.

وزارت امور خارجه عمان با انتشار توییتی در واکنش به این سفر اعلام کرد که رئیس جمهوری سوریه پس از ورود بلافاصله مذکرات رسمی خود را با سلطان هیثم، پادشاه این کشور آغاز کرد.

در این پیام توییتری آمده است که «پادشاه عمان در این دیدار بار دیگر به رئیس جمهوری «کشور برادر سوریه» و مردم این کشور به دلیل زلزله مرگبار اخیر که بیش از ۴۴ هزار کشته در سوریه و ترکیه به جا گذاشت، تسلیت گفت.

وزارت خارجه عمان همچنین با افزودن تصاویر رهبران دو کشور در کنار هم به این پیام توییتری افزود که رئیس کشور عمان به بشار اسد در خصوص تعهد برای «حمایت از برادرانش به منظور غلبه بر عواقب این فاجعه طبیعی» اطمینان داد.

سفر مقامات ارشد سوری و عمانی به کشور‌های یکدیگر پیش از این نیز انجام شده بود اما این نخستین دیدار رسمی در این سطح محسوب می‌شود.

از سوی دیگر، این دومین سفر رسمی بشار اسد به یک کشور عربی پس از بازدید وی از امارات عربی متحده در سال ۲۰۲۲ است.

-/AFP
ملاقات بشار اسد با سلطان هیثم، پادشاه عمان-/AFP

سلطان نشین عمان علاوه بر ایفای نقش میانجی که اغلب در تلاش برای حل مشکلات کشورهای منطقه بر عهده دارد بر سیاست عدم مداخله در امور منطقه‌ای و حفظ روابط خوب با قدرت های رقیب نیز تاکید دارد.

دمشق اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی به دلیل سرکوب خشونت آمیز تظاهرات دموکراسی خواهانه که در تداوم موج اعتراضات موسوم به بهار عربی به این کشور نیز راه یافت، از اتحادیه عرب کنار گذاشته شد و یک جنگ ویرانگر و مرگبار داخلی با گروه‌های اسلام‌گرای افراطی آغاز کرد.

به گزارش فرانس‌پرس، چندین کشور عربی اخیرا پس از سال‌ها قطح رابطه و تحریم تمایل خود را برای نزدیکی مجدد به دولت بشار اسد نشان داده‌اند.

امارات عربی متحده پیش‌تر در همین راستا اواخر سال ۲۰۱۸ میلادی سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرده بود.

بشار اسد نیز متعاقب آن در مارس سال گذشته میلادی برای نخستین سفر خود به یک کشور عربی پس از جنگ داخلی در کشورش وارد ابوظبی شد و مورد استقبال محمد بن زاید آل نهیان، رئیس امارات عربی متحده قرار گرفت.

در گزارش فرانس‌پرس به نقل از برخی تحلیلگران آمده است که بشار اسد با بهره گیری از احساسات و موج همبستگی بین المللی ناشی از زلزله اخیر به دنبال خروج خود و کشورش از انزوای دیپلماتیک است.

عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر روز هفتم ماه جاری میلادی برای نخستین بار با همتای سوری خود تماس برقرار کرده بود.

شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز روز شنبه گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ از «اجماع در جهان عرب» بر سر این موضع که «وضعیت موجود» در قبال سوریه (انزوای این کشور) کارساز نیست، سخن به میان آورده بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل متحد: ۷۰ درصد از جمعیت سوریه نیازمند کمک‌های بشردوستانه است

زلزله مرگبار ترکیه و سوریه؛ قربانیان انطاکیه در گورهای دسته‌جمعی به خاک سپرده می‌شوند

اسد: بهبود روابط سوریه و ترکیه مستلزم پایان «اشغالگری» است