Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گزارش تلویزیون چین از تاثیر تحریم بر ایرانی‌ها

CCTV
CCTV Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تحریم‌ها علیه ایران واکنش‌های مختلفی را در جامعه به دنبال داشته است. در این میان دوربین شبکه سی‌سی‌تی‌وی چین به سراغ افرادی از صنف‌های مختلف رفته و روایت آنها را بازگو کرده است.

آگهی

تحریم‌ها علیه ایران واکنش‌های مختلفی را در جامعه به دنبال داشته است. در این میان دوربین شبکه سی‌سی‌تی‌وی چین به سراغ افرادی از صنف‌های مختلف رفته و روایت آنها را بازگو کرده است.

بر اساس این گزارش به نظر می‌رسد که دست‌اندرکاران صنعت خودروسازی تحریم‌ها را به فال نیک گرفته‌اند و از افزایش سطح تولید و ناکارآمدی تحریم‌ها سخن می‌گویند.

تحریم هیچ اثری نداشته است

سعید لیلاز، قائم مقام مدیرعامل ایران خودرودیزل در امور بازاریابی، فروش و خدمات پس از فروش در همین زمینه می‌گوید: «شاید باورش برای شما سخت باشد اما از ابتدای تحریم‌ها تا کنون تولید این کارخانه ۱۶ برابر شده و به بالاترین سطح تاریخی خودش رسیده است. اعتقادی به اینکه تحریم‌ها می‌توانسته به ما آسیبی وارد کند، ندارم.»

ما خودمان از آنهایی هستیم که اگر وضعیت همینطور ادامه پیدا کند سال آینده مجبور می‌شویم کارمان را جمع کنیم
پارسا، تاجر فرش

او همچنین می‌افزاید: ««سیاست‌های تحریمی آمریکا بسیار غیرانسانی بوده است. اگر شما متن تحریم‌های آقای ترامپ را بخوانید در آنجا نوشته شده که صادرات خودروی سواری به ایران مجاز است ولی صادرات قطعات منفصله خودرو به ایران تحت تحریم است. چرا؟ چونکه آنها می‌خواستند اشتغال را تحت فشار قرار بدهند.»

AP Photo
سعید لیلازAP Photo

در عین حال در بخش خصوصی شاهد افزایش نارضایتی‌ها از اعمال تحریم‌ها هستیم.

با تحریم‌ها تولید در داخل نمی‌صرفد

برای نمونه پارسا، تاجر فرش در اصفهان می‌گوید: «وقتی کشورت تحریم باشد نمی‌توانید به‌طور مستقیم کالا و موارد مورد نیازتان را بیابید و باید از طریق کشورهای مختلف آن را تهیه کنی و قیمت افزایش پیدا می‌کند. به این ترتیب تولید در داخل نمی‌صرفد. ما خودمان از آنهایی هستیم که اگر وضعیت همینطور ادامه پیدا کند سال آینده مجبور می‌شویم کارمان را جمع کنیم.»

AP Photo
پارسا، تاجر فرشAP Photo

علاوه بر تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، اتحادیه اروپا نیز تحریم‌های دیگری علیه ایران وضع کرده است. تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران پس از شروع تظاهرات و اعتراضات مردمی در ایران و سرکوب آن توسط حکومت ایران در دستور کار قرار گرفت. 

شورای وزیران اتحادیه اروپا اواخر ژانویه ۲۰۲۳ تصمیم گرفت ۱۸ فرد و ۱۹ نهاد را که در ایران حقوق بشر را نقض می‌کنند به فهرست تحریمی خود اضافه کند. این اقدام با توجه به نقش این افراد و سازمان‌ها در استفاده گسترده و نامناسب از زور و سرکوب علیه معترضان پس از مرگ مهسا امینی اجرایی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر رئیسی به چین؛ واشنگتن درباره همکاری تهران با پکن هشدار داد

اعتراضات ایران؛ آمریکا چند نفر دیگر از مقام‌های جمهوری اسلامی را تحریم کرد

اتحادیه اروپا ۹ نهاد و شخص ایرانی از جمله وزیر دفاع را به دلیل ارسال پهپاد به روسیه تحریم می‌کند