چین اظهارات جو بایدن درباره مشکلات اقتصادی کشورش را «غیرمسئولانه» خواند

پرچم آمریکا در کنار نماد ملی چین
پرچم آمریکا در کنار نماد ملی چین Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین «این اظهارات را کاملا غیرمسئولانه و ناقض اصول اساسی آداب دیپلماتیک» دانست. او در یک کنفرانس مطبوعاتی «نارضایتی شدید چین و مخالفت قاطع خود» را در این‌باره ابراز‌ کرد.

آگهی

دولت چین اظهارات جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا را  «کاملاً غیرمسئولانه» دانست. جوبایدن در مصاحبه ای در روز چهارشنبه گفته بود که همتای چینی‌اش، شی جین پینگ با «مشکلات بزرگی» به ویژه در زمینه اقتصادی مواجه‌ است.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین «این اظهارات را کاملا غیرمسئولانه و ناقض اصول اساسی آداب دیپلماتیک» دانست. او در یک کنفرانس مطبوعاتی «نارضایتی شدید چین و مخالفت قاطع خود» را در این‌باره ابراز‌ کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جو بایدن روز چهارشنبه ۸ فوریه در مصاحبه با شبکه آمریکایی پی بی سی به طور مشخص تاکید کرده بود: «برای من تنها یک رهبر جهانی پیدا کنید که آماده باشد جای خود را با شی جین پینگ عوض کند، من که نمی‌توانم پیدا کنم.» او در ادامه گفته‌ بود: «این مرد مشکلات بزرگی ، به ویژه در زمینه اقتصاد دارد که خیلی خوب کار نمی‌کند». اما در عین حال جو بایدن «رهبر چین را دارای پتانسیل بالایی» دانسته بود.

جو بایدن با اشاره به اینکه حمایت چین از روسیه نسبتا بی سروصدا بوده‌ است گفت که «برخلاف تصور همگان در آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، پکن کاملاً به مسکو متعهد نبود.»

بایدن از تمایل شی جین پینگ برای عدم ابتلا به سرنوشتی مشابه به روسیه خبر داد، به ویژه ‌آنکه چین در معرض تحریم‌های اقتصادی شدید اعمال شده توسط غرب قرار گرفته است.

جو بایدن روز چهارشنبه گفت: «من تابستان امسال با او تماس گرفتم تا به او بگویم این یک تهدید نیست، فقط ملاحظه کنید، ببینید چه بر سر روسیه آمده‌ است.»

رئیس جمهوری آمریکا برای اولین‌ بار در دوره ریاست جمهوری خود در ماه نوامبر در اجلاس گروه بیست در بالی اندونزی، شخصاً با شی جین پینگ ملاقات کرد. آنها قبلا پنج بار از طریق تلفن یا ویدئو کنفرانس با یکدیگر گفتگو کرده بودند.

آنتونی بلینکن، وزیر امورخارجه آمریکا، هفته گذشته پس از ورود بالن چینی به حریم هوایی آمریکا که توسط ارتش آمریکا سرنگون شد، سفر برنامه ریزی شده خود به پکن را لغو کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا میلیاردرهای چینی یکی پس از دیگری ناپدید می‌شوند؟

زلنسکی در پارلمان اروپا: از شما در مقابل ضد اروپایی‌ترین نیرو دفاع می‌کنیم

شمار جان‌باختگان زلزله ترکیه و سوریه به بیش از ۲۰ هزار نفر افزایش یافت