زلنسکی در پارلمان اروپا: از شما در مقابل ضد اروپایی‌ترین نیرو دفاع می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حضور رئیس‌جمهور اوکراین در پارلمان اروپا
حضور رئیس‌جمهور اوکراین در پارلمان اروپا   -  Copyright  AP

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌ جمهوری اوکراین، روز پنجشنبه ۹ فوریه (۲۰ بهمن) برای دیدار با رهبران اتحادیه اروپا و همچنین سخنرانی در پارلمان اروپا به بروکسل سفر کرده است.

پایتخت بلژیک سومین ایستگاه در تور اروپایی آقای زلنسکی است. وی روز چهارشنبه از لندن بازدید کرد و در پارلمان این کشور سخنرانی داشت. سپس از طریق کانال مانش به فرانسه رفت تا چهارشنبه شب در پاریس با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری این کشور و اولاف شولتس، صدراعظم آلمان دیدارکند. مطابق اعلام کاخ الیزه رئیس‌ جمهوری اوکراین صبح پنجشنبه به همراه آقای ماکرون از پاریس عازم بروکسل شد.

انتظار می‌رود آقای زلنسکی در جریان سفر خود به بروکسل در یک نشست عمومی فوق‌العاده در پارلمان اروپا سخنرانی کند.

آخرین اخبار و اطلاعات درباره سفر رئیس‌جمهور اوکراین به پایتخت بلژیک را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید:

09.02.2023
17:14

خودروهای زرهی اوکراین در جمهوری چک تعمیر می‌شوند

وزارت دفاع جمهوری چک اعلام کرد که به عنوان بخشی از کمک نظامی پراگ به اوکراین علیه تهاجم نظامی روسیه، خودروهای زرهی ارتش اوکراین در جمهوری چک تعمیر می‌شوند.

شرکت دولتی VOP CZ جمهوری چک با یوکروبورونپروم، شرکت دولتی سازنده تسلیحات نظامی اوکراین در هفته جاری برای این سری از تعمیرات تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده است. 

آلس ویتسکا، مدیر آموس، آزانس همکاری‌های نظامی دولت جمهوری چک که این تفاهم‌نامه را به صورت مشترک امضا کرده است می‌گوید: « این تفاهم‌نامه شامل برنامه‌ای مشخص و زمان‌بندی برای تعمیرات و ایمن‌سازی لوزم یدکی است.» 

جمهوری چک در میان دیگر هم‌پیمانان ناتو یکی از بزرگترین تامین کنندگان تسلیحات نظامی همچون نفربر زرهی، تانک‌‌ و هویتزر برای اوکراین از آغاز تهاجم نظامی روسیه بوده است. 

پتر فیالا، نخست‌وزیر جمهوری چک و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین/ عکس از AP

09.02.2023
16:33

نخست‌وزیر لهستان: امنیت اوکراین، امنیت همه جهان است

ماتیوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان با انتشار تصویری از جلسه مشترک رهبران اروپایی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین نوشت: «لهستان یکی از پیشروان حمایت از همسایه شرقی خود است. زیرا امنیت اوکراین، امنیت همه جهان است.»

پیشتر رمضان قدیرف، رهبر چچن و از متحدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفته بود که قصد دارد پس از اوکراین، با هدف نازی زدایی و غیرنظامی سازی لهستان، به آن‌جا هجوم ببرد.

09.02.2023
16:20

زلنسکی: بدون حصول نتایج نمی‌توانم بازگردم

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پاسخ به ایفی کوتسوکوستا، خبرنگار یورونیوز که از او پرسید آیا انتظار دارد با تعهدات بیشتر دولت‌های اروپایی مبنی بر حمایت از اوکراین و تهیه جت‌های جنگی، بروکسل را ترک کند، گفت: «بدون حصول نتایج حق بازگشت ندارم. البته که این به شرکایمان بستگی دارد. برای من به شخصه بسیار مهم است که گفتگوها نتیجه‌بخش باشند. البته این سخن من شاید کمی گستاخانه به نظر بیاید اما به هیچ وجه بدبینانه نیست و تنها عملگرایانه است. نشانه‌های مثبتی درمورد تسلیحات درخواستی ما وجود دارد و من می‌خواهم این نشانه‌ها را به عینیت برسانم.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین/ عکس از AP

09.02.2023
16:09

رئیس جمهوری اوکراین: ملاقات با ماکرون و شولتس بسیار مقتدرانه بود

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در پاسخ به این پرسش که دیدارهای پاریس و بروکسل را در مقایسه با دیدار لندن چگونه ارزیابی می‌کند، گفت: «میهمانی شام با دو رهبر اتحادیه اروپا جلسه‌ای مقتدارنه و بسیار مهم بود و آن را مثبت ارزیابی می‌کنم.»

او همچنین افزود که به دلیل محافظت از اطلاعات حساس نظامی در برابر روسیه نمی‌تواند برخی از نتایج این دیدارها را بیان کند. 

اولاف شولتس، صدر اعظم آلمان، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین
09.02.2023
15:38

رئیس کمیسیون اروپا: اتحادیه اروپا قصد دارد در تحریم‌های بعدی خود علیه مسکو صادرات ده میلیارد یورویی روسیه را هدف قرار دهد

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا با تجلیل از اقدامات اتحادیه اروپا در قبال تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، اعلام کرد که تا کنون ۶۷ میلیارد یورو از جانب این اتحادیه برای حمایت از اوکراین و پناهجویان اوکراینی اهدا شده است. 

او با تاکید بر لزوم فعالیت بیشتر اتحادیه در حمایت از اوکراین افزود که طی چند روز آینده دهمین بسته تحریمی علیه روسیه را با هدف قرار دادن رهبران سیاسی، نظامی و همچنین مجریان پروپاگاندای پوتین ارائه می‌کند و گفت: «دروغ‌های آن‌ها فضای روسیه و فرای آن‌ را مسموم می‌کند.»

خانم فن درلاین خاطرنشان کرد که بسته‌های تحریمی جدید همچنین شامل «ممنوعیت بیشتر صادرات به ارزش بیش از ۱۰ میلیارد» با هدف کاهش توانایی روسیه در نبرد و همچنین «تزلزل پایه‌های اقتصادی این کشور» خواهد بود.

 

اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین/ عکس از AP

09.02.2023
15:13

رئیس جمهوری اوکراین قصد دارد با رهبران اروپایی درباره جت‌های جنگنده مذاکره کند

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در جمع خبرنگاران گفت که قصد دارد طی دیدارهای دوجانبه با رهبران اروپایی «موضوع جت‌های جنگنده و هواپیماها» را مطرح کند.

او همچنین گفت که قدردان «سیستم‌های دفاع هوایی» است و خاطر نشان کرد که این سیستم‌ها نه تنها اوکراین که تمام اروپا را نجات می‌دهند. 

09.02.2023
15:04

رئیس شورای اروپا: چند هفته‌ آینده تعیین‌کننده هستند

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در کنفرانس خبری مشترک همراه با اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به کی‌یف قول حمایت حداکثر نظامی و سیاسی اتحادیه اروپا برای دفاع در میدان نبرد و پیشبرد پرونده در مجامع بین‌المللی داد.

او خاطرنشان کرد که هفته‌ها و ماه‌های آینده احتمالا تعیین‌کننده هستند.

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در کنفرانس خبری مشترک همراه با اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین/ عکس از AP
09.02.2023
13:44

ماکرون: در پاریس درباره هواپیماهای جنگنده صحبت نکردیم

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به خبرنگاران گفت که در شام چهارشنبه شب خود با ولودیمیر زلنسکی و اولاف شولتس صدراعظم آلمان موضوع هواپیماهای جنگنده مطرح نشده است.

آقای ماکرون گفت: «من متقاعد شده‌ام که ما باید برای تسلیحاتی که جهت انجام عملیات پیش رو مفید هستند اولویت قائل شویم و نه بر تعهداتی که خیلی دیر به دست می‌آیند. بنابراین باید ببینیم چه چیزی در کوتاه‌مدت مطابق با نیازهایی است که اوکراینی‌ها به تفصیل بیان کرده‌اند و قابل تحویل هستند.»

آقای زلنسکی  پیشتر در پاریس با طرح تقاضای خود برای دریافت جنگنده‌ها گفته بود: «چه زودتر خلبان‌های ما هواپیماهای مدرن دریافت کنند، تجاوز روسیه سریع‌تر پایان خواهد یافت.»

در همین حال دفتر نخست‌وزیری بریتانیا نیز گفته است این کشور در بررسی ارسال هواپیماهای جنگی به اوکراین، به «خطرات احتمالی تشدید کننده» توجه دارد.

برخی از متحدان غربی نگران هستند که تحویل جت‌‌های جنگنده به اوکراین باعث تشدید تنش با روسیه شود و ناتو را به درگیری مستقیم بکشاند.

09.02.2023
13:02

نخست‌وزیر ایتالیا: دعوت زلنسکی به پاریس «نامناسب» بود

جورجا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا، روز پنجشنبه دعوت ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین به پاریس را «نامناسب» توصیف کرد.

روز گذشته آقای زلنسکی به دعوت فرانسه به کاخ الیزه رفته بود تا در آنجا با امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و اولاف شولتس صدراعظم آلمان ملاقات کند.

خانم ملونی که روز پنجشنبه در حاشیه نشست شورای اروپا در بروکسل با آقای زلنسکی دیدار خواهد کرد، گفت: «من معتقدم قدرت ما همبستگی و اتحاد است. اما مواقعی وجود دارد که جلب رضایت افکار عمومی داخل به هدف آسیب می‌زند و به نظر من این دعوت یکی از این موارد است.»

رسانه‌های ایتالیایی می‌گویند حذف خانم ملونی از جلسه و شام چهارشنبه شب در کاخ الیزه، که گمان می‌رود به خاطر اختلافات داخلی دولت ایتالیا بر سر حمایت این کشور از اوکراین بوده باشد، نشانگر انزوای ایتالیا در اروپا و احتمالا یکی از دلایل نارضایتی وی بوده است.

هرچند شخص جورجا ملونی بارها حمایت کامل سیاسی و نظامی از اوکراین را ابراز کرده است، با این حال شماری از شرکای ائتلاف او در حاکمیت نظیر متئو سالوینی، معاون نخست‌وزیر، از تحسین‌کنندگان روسیه و منتقدین ولودیمیر زلنسکی بوده‌اند.

09.02.2023
11:51

زلنسکی در پارلمان اروپا: از شما در مقابل ضد اروپایی‌ترین نیرو دفاع می‌کنیم

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، که صبح امروز وارد بروکسل شده است در یک سخنرانی در پارلمان اروپا  پیروزی اوکراین در جنگ علیه تهاجم روسیه را ضامن ارزش‌های اروپایی خواند و گفت: «فقط پیروزی ما است که از ارزش‌های اروپایی‌مان محافظت خواهد کرد».

او با بیان اینکه اوکراین در حال «دفاع در برابر ضداروپایی‌ترین نیرو» است، گفت چشم‌انداز پیوستن به اتحادیه اروپا به مردم اوکراین انگیزه می‌دهد تا قوی بمانند و به حرکت در مسیر فعلی ادامه دهند.

رئیس جمهوری اوکراین استانداردهای زندگی اوکراینی‌ها را همان استانداردها و ارزش‌های زندگی اروپایی نظیر حاکمیت قانون و جامعه باز خواند و گفت: «اینجا اروپای ماست، این قوانین ماست و این شیوه زندگی ماست. این سبک زندگی برای اوکراین راهی به خانه است.»

آقای زلنسکی همچنین در سخنرانی خود، که به دفعات با تشویق نمایندگان قطع می‌شد، از حمایت مردم شهرهای سراسر اروپا از «نبرد تاریخی» اوکراین علیه تهاجم روسیه قدردانی کرد.

آقای زلنسکی همچنین با اشاره به اینکه «اروپا در حال آزاد شدن از وابستگی به سوخت‌های فسیلی روسیه است»، گفت: «قصد دارم شخصاً از تمامی ۲۷ رهبر اتحادیه اروپا برای اتخاذ تصمیمات لازم تشکر کنم چرا که به قاره ما اجازه دادند کاری را انجام دهد که رهبران قبلی آن را غیرممکن می‌دانستند».

وی همچنین از اروپا برای «پاک کردن خود از فساد تجارت الیگارشی روسیه» و «دفاع در برابر نفوذ سرویس‌های مخفی روسیه که به این قاره به عنوان میدان شکار مخالفان رژیم روسیه نگاه می‌کنند» تقدیر کرد.