پرونده قطرگیت؛ دادستانی بلژیک از آزادی یکی از ۴ مظنون بازداشتی خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
QatarGate
QatarGate   -  Copyright  Geert Vanden Wijngaert/Copyright 2023 The AP. All rights reserved

دادستانی فدرال بلژیک روز دوشنبه اعلام کرد که یکی از افراد غیردولتی که همراه با سه مظنون دیگر در ماه دسامبر و با آغاز تحقیقات در مورد پرونده رسوایی مالی پارلمان اروپا بازداشت شده بود، آزاد شد. 

نیکولو فیگا-تالامانکایِ ایتالیایی در ۱۲ دسامبر گذشته و تنها یک روز پس از بازداشت، از سمت دبیرکلی سازمان غیردولتی «بدون عدالت صلحی نخواهد بود» (No Peace Without Justice) کناره‌گیری کرده بود. 

دادگستری بلژیک از تابستان سال گذشته میلادی تحقیقات روی پرونده موسوم به قطرگیت را آغاز کرده است. پرونده‌ای که برای تحقیق در مورد سیستم فسادی که به ویژه از سوی قطر و مراکش در نهاد منتخب اتحادیه اروپا سازماندهی شده، تشکیل شده است. 

اولین بار قاضی پرونده در ۹ دسامبر گذشته دستور بازداشت ۶ مظنون پرونده و ضبط یک و نیم میلیون یورو پول نقد را صادر کرد. چهار نفر از شش مظنون بلافاصله بازداشت شدند. 

از جمله آنها می توان به اوا کایلی، نایب رئیس پارلمان اروپا اشاره کرد. 

از دیگران متهمان اصلی این پرونده به جز خانم کایلی، می توان به پیر آنتونیو پانزریِ ایتالیایی اشاره کرد که ۱۵ سال نماینده پارلمان ایتالیا بوده است. بدین ترتیب، به جز نیکولو فیگا-تالامانکایِ، بقیه سه مظنون اصلی پرونده همچنان در حبس هستند و نتوانسته‌اند با تودیع وثیقه از زندان آزاد شوند.