مظنون اصلی پرونده «قطرگیت» متعهد به همکاری با پلیس بلژیک شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پیر آنتونیو پانزری
پیر آنتونیو پانزری   -   کپی رایت  AP Photo

دادستانان بلژیکی روز سه‌شنبه اعلام کردند مظنون اصلی حلقه‌ای که در ازای دریافت وجه نقد به نفوذ قطر و مراکش در اتحادیه اروپا کمک می‌کرد حاضر به همکاری با پلیس شده است. 

پیر آنتونیو پانزری، عضو پیشین پارلمان اروپا قرار است در ازای ارائه اطلاعات خود با مجازات سبک‌تری روبرو شود. او ماه گذشته از سوی دستگاه قضایی بلژیک با اتهام فساد، پولشویی و عضویت در سازمانی تبهکار روبرو شد. 

قطر و مراکش ادعای اعمال نفوذ در نهادهای اتحادیه اروپا از طریق پرداخت رشوه را رد کرده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پیر آنتونیو پانزری متعهد شده است که اطلاعاتش درباره نحوه اعمال نفوذ در نهادهای اروپایی، توافق‌های مالی صورت گرفته با کشورها، روش انتقال پول و افرادی را که از این ساز و کار منتفع می‌شدند در اختیار کارآگاهان بگذارد. 

پلیس‌های بلژیک و ایتالیا ماه گذشته بیش از ۲۰ مکان را در این دو کشور مورد تفتیش قرار دادند. اوا کایلی، نماینده یونانی پارلمان اروپا، پیر آنتونیو پانزری و دستیارش از جمله افرادی هستند که در جریان عملیات پلیس بلژیک بازداشت شدند. 

دستیار پیر آنتونیو پانزری شریک زندگی اوا کایلی است. 

پرونده اعمال نفوذ در پارلمان اروپا یکی از مهمترین رسوایی‌هایی است که این نهاد قانونگذاری با آن روبرو شده است. پارلمان اروپا تنها نهاد انتخابی اتحادیه اروپا محسوب می‌شود. 

پارلمان اروپا در واکنش به این رسوایی رسیدگی به موضوعات مرتبط با قطر را ماه گذشته متوقف کرد و قرار است مقررات سختگیرانه‌تری برای لابی‌گری و دسترسی به پارلمان اروپا وضع شود.