آیا آمریکا پس از سامانه پاتریوت و تانک‌ آبرامز، جنگنده «اف ۱۶» هم به اوکراین خواهد داد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
جنگنده «اف ۱۶» آمریکایی (عکس از آرشیو)
جنگنده «اف ۱۶» آمریکایی (عکس از آرشیو)   -  Copyright  AP Photo

گروهی از مقام‌های نظامی آمریکا به طور غیرعلنی از طرح تحویل هوایپماهای جنگنده به اوکراین حمایت می‌کنند. 

پایگاه اینترنتی «پولیتیکو» در حالی این خبر را به نقل از سه مقام آگاه از جلسات پنتاگون منتشر کرد که مسئولان اوکراینی بار دیگر خواستار دریافت جنگنده‌های «اف ۱۶» از آمریکا و آلمان شده‌اند. واشنگتن و برلین چند روز پیش با تحویل تانک‌های «آبرامز» و «لئوپارد ۲» به کی‌یف موافقت کرده بودند.

این در حالی است که ایالات متحده و آلمان پیش از این تحویل تانک به اوکراین را رد می‌کردند و اولویت را با تحویل سلاح‌های توپخانه‌ای و سامانه دفاع هوایی می‌دانستند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یک مقام آگاه آمریکایی که نخواست نامش فاش شود تاکید کرد که هنوز تصمیم نهایی درباره تحویل جنگنده‌های «اف ۱۶» به اوکراین گرفته نشده است. او با این حال افزود: «فکر نکنم ما مخالف آن باشیم.»

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته در جریان سفر ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین به واشنگتن اعلام کرده بود که ایالات متحده سامانه دفاع هوایی «پاتریوت» را به کی‌یف تحویل خواهد داد. 

از سوی دیگر یک مقام عالی‌رتبه اوکراینی روز شنبه اعلام کرد که کشورش در حال گفتگوهای «سریع» با متحدان غربی‌اش است تا موشک‌های دوربرد و هواپیماهای نظامی دریافت کند.

بنا به گزارش‌ها اوکراین فهرستی ۵۰ نفره از خلبانان نظامی خود را برای یادگیری پرواز با جنگنده‌های «اف ۱۶» مد نظر دارد. این در حالی است که دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نگران واکنش مسکو به تحویل جنگنده‌های «اف ۱۶» به اوکراین است. واشنگتن تهدیدهای ضمنی روسیه به استفاده از سلاح هسته‌ای را فراموش نکرده است هرچند احتمال وقوع جنگ هسته‌ای بر سر تحویل جنگنده‌هایی را که اولین بار در دهه ۱۹۸۰ ساخته شده است زیاد نمی‌داند.