Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

طالبان شرکت دختران در کنکور دانشگاه‌های خصوصی را ممنوع کرد

محرومیت زنان و دختران از حق تحصیل در افغانستان
محرومیت زنان و دختران از حق تحصیل در افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت تحصیلات عالی افغانستان که تحت نظر گروه طالبان اداره می‌شود به دانشگاه‌های خصوصی دستور داد تا به زنان و دختران اجازه شرکت در کنکور ورودی این موسسات را ندهند.

آگهی

وزارت تحصیلات عالی افغانستان که تحت نظر گروه طالبان اداره می‌شود به دانشگاه‌های خصوصی دستور داد تا به زنان و دختران اجازه شرکت در کنکور ورودی این موسسات را ندهند. 

در نامه این وزارتخانه به دانشگاه‌های خصوصی آمده است که زنان و دختران اجازه شرکت در آزمون بهاری را ندارند. طالبان همچنین تاکید کرده‌اند که با موسسات متخلف از این دستور برخورد قانونی صورت خواهد گرفت. 

وزارت تحصیلات عالی افغانستان ماه گذشته از دانشگاه‌ها خواسته بود تا اطلاع ثانوی از ورود زنان جلوگیری کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ممنوعیت شرکت زنان و دختران در آزمون ورودی دانشگاه‌های خصوصی در حالی ابلاغ شده که محدودیت‌های اعمال شده علیه زنان افغانستان واکنش‌های جهانی زیادی را به دنبال داشته است. بسیاری از نهادها و کشورها از طالبان خواسته‌اند تا در این محدودیت‌ها تجدیدنظر کند. 

دیپلمات‌های غربی تاکید کرده‌اند که طالبان برای اینکه بخت به رسمیت شناخته شدن در عرصه بین‌المللی داشته باشد باید سیاست خود در قبال زنان افغان را تغییر دهد. 

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و کمک‌های اضطراری اخیرا خواستار رفع موانع همکاری زنان افغان با تشکل‌ها، گروه‌ها و نهاد‌های غیردولتی بشردوستانه شده بود. سازمان‌های فعال در زمینه امور بشردوستانه هشدار داده‌اند که افغانستان در معرض یکی از بدترین بحران‌های بشردوستانه در جهان قرار دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست سازمان ملل درباره افغانستان در غیاب طالبان در دوحه آغاز به کار کرد

طالبان: اشتغال زنان قابل مذاکره نیست؛ آیا بازگشت دیپلمات‌های غربی مشکلی را حل خواهد کرد؟

سیل در افغانستان؛ طالبان می‌گوید دست‌کم ۱۷ نفر جان باخته‌اند