Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

باستان‌شناسان مصر شهری از دوران روم باستان را «به طور کامل» از دل خاک بیرون کشیدند

باستان‌شناسان میراث باستانی مصر در محل شهر تازه تفحص ده در الاقصر به تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳
باستان‌شناسان میراث باستانی مصر در محل شهر تازه تفحص ده در الاقصر به تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

باستان شناسان مصری اعلام کردند که موفق شدند یک «شهر مسکونی کامل متعلق به دوران روم باستان» را با قدمتی بیش از ۱۸۰۰ سال را در قلب شهر الاقصر در جنوب مصر از دل زمین بیرون بیاورند.

آگهی

باستان شناسان مصری روز سه شنبه ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کردند که موفق شدند در قلب شهر الاقصر در جنوب مصر یک «شهر مسکونی متعلق به دوران روم باستان را به صورت کامل» از دل زمین بیرون بیاورند. این شهر مسکونی متعلق به ۱۸۰۰ سال پیش است.

به گفته مصطفی وزیری رئیس شورای عالی میراث باستانی مصر، این شهر که قدمت آن به قرون دوم و سوم میلادی می‌رسد، «قدیمی ترین و مهم‌ترین» کاوشی است که در ساحل شرقی الاقصر یافت شده است.

وزیری در بیانیه‌ای گفت که باستان‌شناسان «تعدادی منزل مسکونی» و همچنین «دو برج کبوتر» که برای نگهداری از پرنده‌ها استفاده می‌شده است بعلاوه «چند کارگاه آهنگری» را از زیر زمین بیرون آورده‌اند.

در داخل این کارگاه‌ها، باستان‌شناسان با اقلامی همچون کوزه، ابزارآلات و «سکه‌های رومی از جنس برنز و مس» روبرو شدند.

چرا این یافته باستان‌شناسی در نوع خود بی‌نظیر است؟

پیدا شدن چنین شهر مسکونی با این مشخصات یک پدیده نادر در مصر به حساب می‌آید. چرا که اغلب کاوش‌های پیشین از جمله در کرانه غربی الاقصر (معروف به دره پادشاهان و ملکه‌ها) معمولا معبد و مقبره‌ بوده است تا اینکه یک شهر مسکونی به طور سالم باشد.

مقامات مصری در ماه آوریل ۲۰۲۱ از کشف یک «شهر طلایی گمشده» در کرانه غربی الاقصر متعلق به سه هزار سال پیش خبر دادند و تیم‌های باستان شناسی از آن به عنوان «بزرگترین» شهر باستانی کشف شده در مصر یاد کرده بودند.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید
**

مصر در سال های اخیر از چندین اکتشاف باستان شناسی بزرگ پرده برداری کرده است.

AFP
شهر مسکونی تازه تفحص شده در الاقصر مصر به تاریخ ۲۴ ژانویه ۲۰۲۳AFP

بسیاری از منتقدان معتقدند که اعلام این حجم انبوه کاوش‌ها از آن جهت است که توجه رسانه‌ها به این کشور معطوف گردد؛ چرا که مصر با وجود ناآرامی سیاسی در داخل و شرایط قرنطینه‌های جهانی در زمان شیوع ویروس کووید-۱۹ با رکود در صنعت گردشگری خود مواجه شد و هم اکنون تلاش می‌کند تا به دنبال احیای این منبع درآمد ارزی باشد.

دولت مصر قصد دارد با سرمایه‌گذاری در این حوزه تا سال ۲۰۲۸ میلادی به هدف بلندپروازانه جذب ۳۰ میلیون گردشگر خارجی دست یابد. یکی از این مشوق‌ها افتتاح موزه بزرگ مصر در جلوی «هرم بزرگ جیزه» است که سال‌ها گردشگران مشتاق را چشم به راه گذاشته است. تا پیش از شیوع همه‌گیری کرونا سالانه تنها  ۱۳ میلیون گردشگر در سال از مصر بازدید می‌کردند.

مصر با دارا بودن بیش از ۱۰۴ میلیون نفر جمعیت در حال حاضر دست به گریبان یک بحران اقتصادی شدید است. صنعت گردشگری در این کشور آفریقایی ۱۰ درصد از سهم تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده و باعث اشتغال‌زایی حدود دو میلیون نفر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف کتیبه‌های باستانی متعلق به ۱۹۰۰ سال پیش از سفر هادریان امپراتور روم به آفریقا

سیارکی که از ماهواره‌های ارتباطی هم به زمین نزدیک‌تر شده بود از کنار زمین عبور کرد

سهم بالای حجاج ثبت‌نام نشده در میان فوتی‌ها بر اثر گرما؛ مصر مجوز برخی آژانس‌های گردشگری را لغو کرد