باستان‌شناس در الاقصر مصر یک مقبره جدید فراعنه کشف کردند

تابوت چوبی باستانی در موزه علوم طبیعی هیوستون آمریکا که در دوم ژانویه ۲۰۲۳ گفته شد به مصر بازگردانده خواهد شد.
تابوت چوبی باستانی در موزه علوم طبیعی هیوستون آمریکا که در دوم ژانویه ۲۰۲۳ گفته شد به مصر بازگردانده خواهد شد. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اعلام مقامات مصری در روز شنبه، در حفاری‌های یک گروه باستان‌شناسی در نزدیکی یکی از شهرهای جنوبی این کشور، یک مقبره باستانی مربوط به دوران فراعنه کشف شد.

آگهی

بنا بر اعلام مقامات مصری در روز شنبه ۱۴ ژانویه در حفاری‌های یک گروه باستان‌شناسی در نزدیکی یکی از شهرهای جنوبی این کشور، یک مقبره باستانی متعلق به دوران فراعنه کشف شد.

این مقبره باستانی در حفاری‌های شهر الاقصر در جنوب مصر یافت شده است؛ شهری که به دلیل دارا بودن گنجینه‌های غنی از دوران فراعنه شهرت فراوان دارد.

دبیرکل شورای عالی آثار باستانی مصر با اعلام این خبر گفت که تیم باستان‌شناسی مصر با مشارکت یک گروه بریتانیایی موفق شدند مقبره‌ای سلطنتی واقع در محوطه‌ باستانی حاشیه غربی رود نیل در شهر الاقصر، در ۶۵۰ کیلومتری جنوب پایتخت قاهره را پیدا کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مصطفی وزیری همچنین گفت که بر طبق بررسی‌های اولیه، این مقبره احتمالا متعلق به سلسله هجدهم فراعنه مصر است که بین سال‌های ۱۵۵۰ قبل از میلاد تا ۱۲۹۲ سال قبل از میلاد مسیح، در حدود دویست و پنجاه سال بر این سرزمین حکومت می‌کرده‌اند.

مصر امید دارد با کشف گنجینه‌های باستانی جدید به صنعت گردشگری خود به عنوان بخش مهمی از منابع درآمدی حاصل از ارز خارجی، جان تازه‌ای ببخشد.

این کشور در جدیدترین مراودات باستان‌شناسی خود روز سیزدهم ژانویه ۲۰۲۳ اعلام کرد که یک تابوت چوبی نقاشی شده معروف به «رامسس کبیر» را پس از ۴۷ سال به فرانسه خواهد فرستاد تا در نمایشگاه «رامسس طلای فراعنه» که از ۷ آوریل تا ۶ سپتامبر در پاریس برگزار خواهد شد، در معرض بازدید علاقمندان گذاشته شود.

همچنین مقامات مصری روز دوم ژانویه گفته بودند که یک تابوت چوبی باستانی را که در موزه علوم طبیعی هیوستون آمریکا به نمایش گذاشته شده بود، را مصر باز می‌گردانند. مقامات آمریکایی پس از اینکه مشخص شده بود این گنجینه سال‌ها پیش غارت شده است، با انتقال آن به مصر موافقت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارشناسان سازمان ملل:لایه اوزون تا ۵۰ سال ترمیم می‌شود اما در طرح خنک‌سازی مصنوعی زمین باید تامل کرد

عبدالفتاح سیسی برای سومین‌بار سوگند ریاست‌جمهوری یاد کرد

کشف دیوارنگاره‌های باستانی رنگی در مقبره ۴۳۰۰ ساله در مصر