کدام اشخاص حقیقی و حقوقی در فهرست جدید تحریم‌های اروپا علیه ایران قرار گرفتند؟

پرچم کشورهای عضو اتحادیه اروپا
پرچم کشورهای عضو اتحادیه اروپا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای جزئیات چهارمین بسته تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران را ارائه کرد. این تحریم‌ها در شورای وزیران امور خارجه این اتحادیه تصویب شده است. بر اساس این فهرست، ۱۸ شخصیت حقیقی و ۱۹ نهاد ایرانی در فهرست تحریم‌های جدید قرار گرفته‌اند.

آگهی

شورای وزیران اتحادیه اروپا روز دوشنبه تصمیم گرفت ۱۸ فرد و ۱۹ نهاد را که در ایران حقوق بشر را نقض می‌کنند به فهرست تحریمی خود اضافه کند. این اقدام با توجه به نقش این افراد و سازمان‌ها در استفاده گسترده و نامناسب از زور علیه معترضان پس از مرگ مهسا امینی بوده است.

در فهرست جدید تحریمی اتحادیه اروپا، نام مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران، شخصیت‌های مهم سیاسی و رسانه‌ای و همچنین اعضای ارشد نیروهای نظامی و امنیتی از جمله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دیده می‌شود.

این تصمیم همچنین نهادهای دولتی، شرکت‌های خصوصی ارائه دهنده خدمات امنیتی و کسانی که آزادی بیان را ممنوع، محدود یا مجازات می‌کند، هدف قرار می‌دهد.

این چهارمین بسته تحریمی اتحادیه اروپا علیه تهران پس از آغاز اعتراضات در ایران است. در مجموع ۱۶۴ فرد و ۳۱ نهاد در فهرست تحریم‌های اروپا قرار گرفته‌اند. این تحریم‌ها شامل مسدود کردن دارایی‌ها، ممنوعیت سفر به اتحادیه اروپا و ممنوعیت دسترسی به وجوه یا منابع اقتصادی افراد تحریم شده است. ممنوعیت صادرات تجهیزات به ایران که ممکن است برای سرکوب داخلی از آنها استفاده شود و همچنین ممنوعیت صادرات تجهیزات نظارتی بر مخابرات هم در این میان وجود دارد.

در بیانیه‌ای که شورای وزیران تحادیه اروپا منتشر کرده است از مقامات ایرانی خواسته شده که سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات مسالمت آمیز را متوقف کنند، به بازداشت‌های خودسرانه به عنوان ابزاری برای خاموش کردن صدای منتقدان پایان دهند و همه بازداشت شدگان غیرقانونی را آزاد کنند.

اتحادیه اروپا همچنین از ایران خواسته است که فورا اعمال و اجرای احکام اعدام علیه معترضان را متوقف، احکام صادر شده را لغو و دادرسی مناسبی را برای همه بازداشت شدگان فراهم کند. 

براین اساس اشخاص حقیقی دولتی عبارتند از: حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان، سید محمد صالح هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، حسن عسگری، فرماندار سنندج، اسماعیل زارعی کوشا، استاندار کردستان، محمد کرمی استاندار فعلی و حسین مدرس خیابانی، استاندار سابق سیستان و بلوچستان.

همچنین محمداسماعیل کوثری، سید مصطفی آقامیرسلیم، محمدتقی نقدعلی و موسی غضنفرآبادی نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این فهرست قرار گرفته‌اند. 

احمد نوروزی، معاون برون مرزی سازمان صدا و سیمای و مدیر پرس تی وی و نیز یوسف پورانواری، از مدیران برون مرزی صدا و سیما از جمله افرادی هستند که مشمول مجازات‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند. 

احمد خادم، رئیس قرارگاه کربلای سپاه پاسداران، محمد نظر عظیمی، فرمانده قرارگاه منطقه‌ای نجف اشرف، عباس نیلفروشان، معاون عملیات سپاه، مسلم معین مسئول قرارگاه فضای مجازی بسیج،  علی اکبر جاویدان فرمانده نیروی انتظامی استان کرمانشاه نیز افراد نظامی و امنیتی هستند که نامشان در بسته چهارم تحریم‌ها دیده می‌شود. عباس آذرپندار، رئیس شرکت رادیس ویرا تجارت در این فهرست قرار دارد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

همچنین راوین آکادمی، شرکت سامان گستر سحاب پرداز، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، ستاد امر به معروف و نهی از منکر، شرکت ایمن صنعت زمان فرا، نیروی ویژه پاد وحشت، شرکت رادیس ویرا تجارت، سپاه شهدای آذربایجان غربی، سپاه نبی اکرم کرمانشاه، سپاه قدس گیلان، سپاه کربلای مازندران، سپاه سیدالشهدای استان تهران، قرارگاه عملیاتی سپاه در کربلا، قرارگاه عملیاتی قدس سپاه، قرارگاه عملیاتی نجف اشرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، سپاه حضرت ولیعصر خوزستان، سپاه حضرت ابوالفضل لرستان، سپاه بیت المقدس کردستان، سپاه سلمان سیستان و بلوچستان به فهرست سازمان‌های تحریم شده اتحادیه اروپا اضافه شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا ۳۴ فرد و نهاد را به دلیل سرکوب معترضان در ایران تحریم کرد

اعتراضات ایران؛ رابرت مالی: تمرکز ما بر مقابله با کشتار ایرانیان به دست جمهوری اسلامی است

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟