Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش فرانسه به انتخاب رئيسی: نگران وضعیت حقوق بشر در ایران هستیم

پرچم فرانسه
پرچم فرانسه Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از مسعود سالاریخبرگزاری فرانسه
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما همواره نگرانی‌‌مان از وضعیت حقوق بشر در ایران و وضعیت اتباع زندانی‌مان در این كشور را ابراز داشته‌ایم و همچنان این وضعیت را پیگیری می‌کنیم.»

آگهی

فرانسه با اعلام این که انتخاب ابراهیم رئیسی از جناح سیاسی تندرو به عنوان رئیس جمهوری ایران را مورد توجه قرار داده، «نگرانی» از وضعیت حقوق بشر در این کشور از یک سو و «بسیج کامل» دستگاه دیپلماسی‌اش برای احیا برجام از سوی دیگر را خاطرنشان کرد.

انیِس فن در مول، سخنگوی وزارت امور فرانسه روز دوشنبه ۲۱ ژوئن (۳۱ خرداد) گفت: «ما همواره نگرانی‌‌مان از وضعیت حقوق بشر در ایران و وضعیت اتباع زندانی‌مان در این كشور را ابراز داشته‌ایم و همچنان این وضعیت را پیگیری می‌کنیم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس جمهوری جدید ایران که روز جمعه انتخاب شد، روز دوشنبه گفت که تمام اقداماتش «همواره در جهت دفاع از حقوق انسان‌ها» بوده است. ایالات متحده آمریکا، سازمان‌های غیردولتی غربی و مخالفان جمهوری اسلامی، رئیسی را به شکنجه و اعدام‌های سریع در طول مدت طولانی مسئولیت‌هایش در دستگاه قضایی و به ویژه در دهه ۶۰ متهم می‌کنند.

بنژامن بریر، گردشگر فرانسوی و فریبا عادلخواه، پژوهشگر سیاسی ایرانی-فرانسوی دو شهروندی هستند که هم‌اکنون در ایران در بازداشت به سر می‌برند. آنها به مانند چندین شهروند دیگر غربی در دوران ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه در ایران به جاسوسی یا اقدام علیه امنیت کشور متهم شده‌اند، اتهامی که این افراد نمی‌پذیرند.

آمادگی برای احیای برجام

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه درباره مذاکرات برای احیای برجام نیز گفت: «ما بار دیگر تمایل خود را برای بازگشت به اجرای کامل توافق هسته‌ای وین تأیید می‌کنیم. برای این منظور دستگاه دیپلماسی فرانسه کاملاً بسیج شده است.»

ابراهیم رئیسی در طول مبارزات انتخاباتی خود گفته بود که اولویت کشورش دستیابی به لغو تحریم‌های آمریکا خواهد بود.

پس از ورود جو بایدن به کاخ سفید در ماه ژانویه، مذاکرات برای نجات برجام در وین از سر گرفته شد. با این حال رئیسی روز دوشنبه گفت که با بایدن دیدار نمی‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فهرست وزرای پیشنهادی رئيسی به صورت رسمی اعلام وصول شد

کاخ سفید: برنامه‌ای برای دیدار بایدن- رئيسی نداریم؛ خامنه‌ای تصمیم‌گیرنده اصلی در ایران است

چینی‌های ساکن فرانسه درباره سفر شی جین‌‎پینگ به پاریس چه نظری دارند؟