Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کاخ سفید: برنامه‌ای برای دیدار بایدن- رئيسی نداریم؛ خامنه‌ای تصمیم‌گیرنده اصلی در ایران است

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید Copyright AP photo
Copyright AP photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید می‌گوید با انتخاب رئيسی تغییر کمی در روند پیگیری مذاکرات هسته‌ای رخ داده و واشنگتن از ادامه مذاکرات استقبال می‌کند.

آگهی

سخنگوی کاخ سفید، در نخستین واکنش به پیروزی ابراهیم رئيسی موضعی نسبتا نرم نسبت به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران اتخاذ کرد.

خانم جن ساکی در نشست خود با خبرنگاران در خصوص پیروزی ابراهیم رئيسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران اعلام کرد که رئيس جمهوری ایالات متحده برنامه‌ای برای دیدار با رئيسی ندارد. خانم ساکی دوشنبه ۲۱ ژوئن همچنین گفت: «ما پیش از این هم رابطه دیپلماتیکی با ایران نداشتیم و هیچ برنامه‌ای هم برای دیدار رهبران دو کشور نداریم.» سخنگوی کاخ سفید ادامه داد که مشخص نیست در آینده چه اتفاقاتی رخ خواهد داد.

ساکی همچنین اضافه کرد که از نظر آمریکا، رهبر ایران تصمیم‌گیرنده اصلی در آن کشور است.

اظهارات خانم ساکی در حالی مطرح می‌شود که روز دوشنبه ابراهیم رئيسی، در نخستین نشست خبری خود و در پاسخ به خبرنگاران اعلام کرد که حتی در صورت. رفع تحریم‌ها با جو بایدن دیدار نخواهد کرد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به پرسش دیگری در رابطه با نقش ابراهیم رئيسی در کشتار زندانیان در سال ۶۷ به صورتی مبهم گفت: «البته که او باید مسئول نقض حقوق بشرِ زیر نظرش باشد.» او همچنین در ادامه پاسخ خود گفت: «صرف نظر از اینکه چه کسی در ایران قدرت را به دست دارد، ما از دولت ایران می‌خواهیم زندانیان سیاسی را آزاد کند و حقوق بشر را ارج نهد و همچنین آزادی‌های اساسی مردم این کشور را به رسمیت بشناسد.»

خانم ساکی به صورت مشخص به پرسش خبرنگار در رابطه با نقش آقای رئيسی در کشتار سال ۶۷ و حضور او در هیئت چهارنفره منصوب آیت‌الله خمینی، معروف به «هیئت مرگ» پاسخ نداد.

ساکی در بخش دیگری از توضیحاتش به موضوع مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخت و گفت: «ششمین دور مذاکرات به پایان رسیده و ما منتظریم ببنیم این گفتگوها به چه سمت و سویی خواهد رفت. ما پیش‌بینی نمی‌کنیم که این مذاکرات چه زمانی به نتیجه می‌رسد.»

سخنگوی کاخ سفید همچنین تاکید کرد که به نظر واشنگتن پیروزی رئيسی تغییر کمی در روند مذاکرات هسته‌ای ایجاد می‌کند و ایالات متحده تا زمانی که این گفتگوها ادامه یابد، آن‌را پی خواهد گرفت.

ساکی همچنین اعلام کرد که از نظر ایالات متحده تصمیم گیرنده اصلی و نهایی در ایران، علی خامنه‌ای است و او چه پیش و چه پس از انتخابات تصمیمات نهایی را اتخاذ می‌کند.»

ششمین دور مذاکرات ایران و ۴+۱ به همراه آمریکا روز یکشنبه در وین به پایان رسید. نمایندگان طرف‌های توافق هسته‌ای برای بررسی آخرین تحولات به پایتخت‌های خود رفته‌اند. آقای رئيسی روز گذشته و پیش از برگزاری نخستین نشست خبری خود، از جواد ظریف دعوت کرده بود تا با او درباره وضعیت مذاکرات هسته‌ای و سیاسیت خارجی گفتگو کند. او پیشتر در جریان مناظره‌های انتخاباتی وعده داده بود که به برجام به عنوان یک تعهد، پایبند خواهد بود.

گفته می‌شود دور بعدی مذاکرات هسته‌ای برای احیای برجام تا ۱۰ روز دیگر پی گرفته خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فهرست وزرای پیشنهادی رئيسی به صورت رسمی اعلام وصول شد

آمریکا وب‌سایت پرس‌ تی‌وی و دو تلویزیون دیگر وابسته به ایران را توقیف کرد

واکنش فرانسه به انتخاب رئيسی: نگران وضعیت حقوق بشر در ایران هستیم