Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نخست‌وزیر عراق از تداوم حضور نیروهای آمریکایی در کشورش دفاع کرد

Mohammed Shia al-Sudani
Mohammed Shia al-Sudani Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

السودانی گفت که هدفش از سفر ماه نوامبر به تهران تحکیم همکاری‌های اقتصادی و امنیتی بوده و قصد دارد به‌زودی نیز هیأتی بلندپایه را به واشنگتن بفرستد تا احتمالا مقدمه‌ای برای دیدار او با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا باشد.

آگهی

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در مصاحبه‌ای که روز یکشنبه در وال استریت ژورنال منتشر شد، از تداوم حضور نیروهای آمریکایی و دیگر نیروهای خارجی در خاک کشورش دفاع کرد.

این اولین بار بود که نخست‌وزیر جدید عراق، بطور روشن نظر خود را درباره حضور نیروهای آمریکایی اعلام می‌کرد؛ پیش از این او همواره در پاسخ به چنین پرسشی اعلام می‌کرد که با فرماندهان عراقی مشورت خواهد کرد.

السودانی در جریان این مصاحبه (که اولین گفتگوی او با یک رسانه آمریکایی از زمان رسیدن به مقام نخست‌وزیری بود) اعلام کرد که «ما به نیروهای خارجی نیاز داریم» و هیچ جدول زمانی نیز برای خروج احتمالی نیروهای آمریکایی در آینده از عراق معرفی نکرد.

او همچنین با اشاره به اینکه نیروهای ایالات متحده و ناتو مدتهاست مشغول آموزش نیروهای عراقی درباره شیوۀ مبارزه با گروه داعش هستند، گفت: «برای نابودی داعش به زمان بیشتری نیاز است.»

این سخنان در شرایطی بیان شده که احزاب طرفدار او (که قدرت زیادی نیز در پارلمان عراق دارند) با جناح‌های نزدیک به ایران همسو هستند و با ایالات متحده دشمنی دارند. علاوه بر این، عراق برای تامین گاز طبیعی و برق خود به ایران وابسته است.

برخی از رهبران شبه‌نظامیان طرفدار ایران نیز السودانی را تحت فشار گذاشته‌اند تا درباره حضور آمریکایی‌ها در این کشور تجدیدنظر کند.

ایالات متحده آمریکا حدود ۲ هزار سرباز در عراق دارد که عمدتا مشغول آموزش یا مشاوره دادن به نیروهای عراقی هستند. ناتو نیز چندصد سرباز در آنجا مستقر کرده که در بخش‌های غیرجنگی فعال هستند.

پنتاگون همچنین ماه گذشته، دست‌کم ۱۰ حمله به مواضع نیروهای داعش در سوریه و ۴ حملۀ بزرگ به مواضع این گروه تندروی اسلامگرا در خاک عراق داشته است.

امید به جذب سرمایه‌گذاری‌های غربی

السودانی که از یکسو به دلیل مشکلات متعدد اقتصادی کشورش امیدوار به جذب سرمایه‌گذاری‌های غربی است و از سوی دیگر با انتقادات بسیاری دربارۀ نزدیک بودن دولتش با ایران روبروست، در جریان این مصاحبه تاکید کرد که بغداد می‌خواهد روابط خوبی هم با واشنگتن و هم با تهران داشته باشد و گفت: «ما برای چنین چیزی تلاش می‌کنیم و به نظر من غیرممکن نیست که عراق رابطه خوبی هم با ایران و هم آمریکا داشته باشد.»

السودانی همچنین از آسیب‌های وارد شده به مردم کشورش در پی بحران‌های عمیق اقتصادی سخن گفت و افزود که آنها مشتاق زندگی بهتری هستند.

او افزود که هدفش از سفر ماه نوامبر به تهران تحکیم همکاری‌های اقتصادی و امنیتی بوده و قصد دارد به‌زودی نیز هیأتی بلندپایه را به واشنگتن بفرستد تا احتمالا مقدمه‌ای برای دیدار او با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا باشد.

او ابراز امیدواری کرد که کشورش بتواند همان روابطی را با ایالات متحده داشته باشد که کشورهایی همچون عربستان سعودی و سایر تولید کنندگان نفت و گاز در منطقه خلیج فارس دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس‌جمهوری عراق: اختلافات در یک حکومت دموکراتیک شیرین‌تر از آرامش در لوای دیکتاتوری است

فرانسه و عراق بر سر تقویت «همکاری‌های استراتژیک» در زمینه انرژی توافق کردند

ازدحام جمعیت برای تماشای فوتبال در عراق ۲ کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت