جنگ اوکراین؛ مسکو بار دیگر فرمانده نظامیان روسیه را تغییر داد

والری گراسیموف و سرگئی سورویکین
والری گراسیموف و سرگئی سورویکین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتقادها از عملکرد فرماندهان نظامی روسیه، در پی حمله شب سال نوی میلادی نیروهای اوکراینی به مقر شماری از سربازان روس افزایش یافته بود. صاحبنظران بر این باورهستند که انتصاب والری گراسیموف نشان می‌دهد که ولادیمیر پوتین همچنان به مقام‌های نظامی ارشد کشورش اعتماد دارد

آگهی

والری گراسیموف، فرمانده ستاد مشترک ارتش روسیه همزمان با افزایش انتقادها از عملکرد نیروهای این کشور در جنگ اوکراین، به عنوان فرمانده نظامیان روسیه در «عملیات ویژه» مسکو در اوکراین معرفی شد. 

از تغییر فرمانده نظامیان روسیه در جنگ اوکراین، به عنوان واکنش کرملین به روند جنگ اوکراین و انتقادها از عملکرد نظامیان و فرماندهان آنها یاد شده است. هرچند والری گراسیموف از سوی سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه به عنوان فرمانده جدید نیروهای این کشور در اوکراین معرفی شده است اما اتخاذ چنین تصمیمی بدون تائید ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دور از ذهن به نظر می‌رسد.

والری گراسیموف جانشین سرگئی سورویکین می‌شود که تنها «سه ماه پیش از این یعنی در اکتبر ۲۰۲۲ میلادی» به این مقام منصوب شده بود و قرار است از این پس به عنوان معاون فرمانده نیروهای روسیه در اوکراین فعالیت کند. 

دو ژنرال دیگر ارتش روسیه نیز در کنار سرگئی سورویکین به عنوان معاونان والری گراسیموف معرفی شده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

انتقادها از عملکرد فرماندهان نظامی روسیه، در پی حمله شب سال نوی میلادی نیروهای اوکراینی به مقر شماری از سربازان روس افزایش یافته بود. صاحبنظران بر این باورهستند که انتصاب والری گراسیموف نشان می‌دهد که ولادیمیر پوتین همچنان به مقام‌های نظامی ارشد کشورش اعتماد دارد؛ با این حال به نظر می‌رسد که او با تغییر فرمانده نظامیان روسیه به روند تحولات در جنگ اوکراین و انتقادها از نیروهای روسیه واکنش نشان داده است. 

وزارت دفاع روسیه تاکید کرده است که همزمان با انتصاب والری گراسیموف، به دنبال «بهبود هماهنگی» بین نیروهایی است که در جبهه‌های جنگ اوکراین حضور دارند.  

سرگئی سورویکین ماه اکتبر سال گذشته به عنوان فرمانده نیروهای نظامی روسیه در اوکراین معرفی شده بود؛ اما ارتش روسیه مدتی پس از آغاز به کار سرگئی سورویکین، مجبور به عقب‌نشینی از شهر خرسون شد. 

ایوگنی پریگوژین، بنیانگذار گروه واگنر و فرمانده این شبه‌نظامیان، از منتقدان والری گراسیموف محسوب می‌شود. او ضمن انتقاد از عملکرد فرمانده ستاد مشترک ارتش روسیه، او را مسئول ناکامی‌های مسکو در جریان جنگ اوکراین دانسته است. 

مقام‌ها و رسانه‌های دولتی روسیه از تهاجم نظامی این کشور به اوکراین به عنوان «عملیات نظامی ویژه» یاد می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرماندار دونتسک: شهر «سولِدار» در کنترل ارتش اوکراین است

اولین اظهار نظر پوتین بعد از حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد