Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

امکان جدید واتس‌اپ با تمرکز روی دور زدن فیلترینگ در ایران؛ چگونه پروکسی را فعال کنیم؟

نحوه فعال سازی پروکسی
نحوه فعال سازی پروکسی Copyright واتس اپ
Copyright واتس اپ
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واتس‌اپ سپس به ایران اشاره کرد و گفت امیدوار است این راه‌حل به مردم در هر کجا که نیاز به ارتباط امن و قابل اعتماد دارند کمک کند.

آگهی

ویل کت کارت، مدیر واتس آپ در پیامی در توییتر با تبریک سال نو میلادی گفت: «در حالی که بسیاری از ما با ارسال پیام به عزیزانمان در واتس‌اپ جشن گرفتیم میلیون‌ها نفر در ایران و جاهای دیگر هستند که همچنان از حق برقراری ارتباط آزادانه و خصوصی محروم هستند.»

وی تصریح کرد که از امروز اتصال به واتس‌اپ از طریق پروکسی را برای کاربران راه‌اندازی کرده ایم. 

وی تاکید کرد که این موضوع به افراد امکان می‌دهد که تا از طریق سرورهایی که از سوی داوطلبان و سازمان‌ها برای برقراری ارتباط آزادانه راه‌اندازی شده‌اند [به واتس‌اپ] متصل شوند.

وی تاکید کرد که این بدان معناست که ما قدرت را در دستان مردم می‌گذاریم تا در صورت مسدود یا قطع شدن اتصال آن‌ها، به واتس‌اپ دسترسی داشته باشند.

در وبلاگ واتس‌اپ نحوه راه‌اندازی پروکسی توضیح داده شده است.

در این وبلاگ تاکید شده است که اتصال از طریق پروکسی «سطح بالای حریم‌ خصوصی و امنیت» که واتس‌اپ ارائه می‌کند حفظ خواهد کرد.

واتس‌اپ تاکید کرد که پیام‌های شخصی همچنان با رمزگذاری محافظت می‌شوند و این پیام‌ها برای هیچ کسی قابل مشاهده نیستند؛ نه سرورهای پروکسی، نه واتس‌اپ و نه متا.

این نهاد تاکید کرد که آرزوی ما برای سال ۲۰۲۳ این است که قطع شدن اینترنت هرگز رخ ندهد.

واتس‌اپ سپس به ایران اشاره کرد و گفت امیدوار است این راه‌حل به مردم در هر کجا که نیاز به ارتباط امن و قابل اعتماد دارند کمک کند.

گزینه پروکسی هم اکنون در منوی تنظیمات برای تمام افرادی که آخرین نسخه واتس‌اپ را دارند فعال است.

نحوه فعال کردن پروکسی در واتس‌اپ

اگر تنظیمات گوشی شما به فارسی است از این طریق در اندروئید اقدام کنید:

ابتدا اطمینان حاصل کنید از جدیدترین نسخه واتس‌اپ استفاده می‌کنید. در بخش گفت‌وگوها روی گزینه‌های بیشتر و سپس تنظیمات کلیک کنید. سپس روی فضای ذخیره سازی و داده و سپس پروکسی ضربه بزنید. استفاده از پروکسی را فعال کنید و وارد گزینه تنظیم پروکسی شوید و نشانی پروکسی را وارد کنید. سپس کلید ذخیره را بزنید. اگر اتصال موفق باشد علامت تیک سبز رنگ نمایش داده می‌شود. اگر هنوز نمی‌توانید پیام‌های واتس‌اپ را با استفاده از پروکسی ارسال یا دریافت کنید امکان دارد آن پروکسی مسدود شده باشد. برای حذف پروکسی مسدود شده می‌توانید روی نشانی آن نگه دارید و سپس نشانی پروکسی جدیدی را وارد کنید.

اتصال به پروکسی در ای‌اواس

تقریبا تنظیمات پروکسی در گوشی‌های آیفون شبیه سیستم عامل اندروئید است. باید باز هم مطمئن شوید آخرین نسخه واتس‌اپ را دارید. به تنظیمات بروید و روی فضای ذخیره سازی و داده و سپس پروکسی ضربه بزنید. استفاده از پروکسی را فعال کنید و نشانی پروکسی را وارد کنید و برای اتصال روی ذخیره ضربه بزنید. اگر اتصال موفق باشد علامت تیک سبز رنگ نمایش داده می‌شود.

واتس اپ
توضیحات واتس اپ درباره نحوه اتصال به پروکسیواتس اپ

اگر از واتس‌اپ به زبان انگلیسی استفاده می‌کنید می‌توانید این مسیر را در اندروئید و آیفون طی کنید:

واتس اپ
تنضیمات وصل شدن به پروکسی در پیام رسان واتس اپ به زبان انگلیسیواتس اپ

از سوی دیگر واتس‌اپ نحوه راه‌اندازی سرور پروکسی برای اتصال به واتس‌اپ را شرح داده است. مسئولان این شرکت گفته‌اند: «وقتی در سراسر جهان استفاده از واتس‌اپ برای مردم مسدود می‌شود، داوطلبان و سازمان‌ها می‌توانند سرورهای پروکسی ایجاد کنند که به افراد کمک می کند دوباره اتصالشان را به واتس‌اپ برقرار کنند.»

این نهاد تاکید کرد: «برای کمک به افراد برای اتصال مجدد به واتس‌اپ، می‌توانید با استفاده از سروری با پورت ۸۰، ۴۴۳ یا ۵۲۲۲ و نام دامنه (یا زیردامنه) که به نشانی IP سرور اشاره می‌کند، پروکسی راه‌اندازی کنید. جزئیات اسناد و کد منبع در GitHub در اینجا در دسترس است.»

واتس‌اپ اضافه کرد: «در نظر داشته باشید که این نشانی‌ها را به‌صورت خصوصی با کاربرانی که نمی‌توانند مستقیماً به واتس‌اپ متصل شوند اشتراک‌گذاری کنید.»

آگهی

پیش از این بسیاری از ایرانی‌ها در شبکه‌های اجتماعی این درخواست را با مدیران واتس‌اپ مطرح کرده بودند. پیام رسان تلگرام این امکان را  پیش از این فعال داشته است و بسیاری از ایرانی‌ها پس از محدودیت‌های جدید در اتصال به اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از پروکسی برای اتصال به تلگرام استفاده می‌کنند. این روش برای دور زدن فیلترینگ بسیار موثر ارزیابی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قابلیت کم‌تر شناخته شده واتس‌اپ؛ دکمه ارسال را طولانی بفشارید چه اتفاقی می‌افتد؟

فیلترینگ واتس‌اپ و اینستاگرام تا چه زمانی می‌تواند ادامه یابد؟

اختلال در اینترنت و فیلتر شدن اینستاگرام و واتس‌اپ؛ انانیموس: از «تور» استفاده کنید