Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بازدید جنجالی وزیر اسرائیلی از مسجدالقصی؛ کشورهای عرب و اسلامی خواهان اقدام شورای امنیت شدند

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل هنگام بازدید جنجالی از محوطه مسجدالاقصی
ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی اسرائیل هنگام بازدید جنجالی از محوطه مسجدالاقصی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از کشورها از جمله آلمان و فرانسه و حتی ایالات متحده آمریکا که متحد تاریخی اسرائیل به شمار می‌رود پیش‌تر اقدام وزیر امنیت ملی کابینه بنیامین نتانیاهو را به عنوان اقدامی تحریک‌آمیز و نقض وضعیت تاریخی موجود در اماکن مقدس محکوم کرده بودند.

آگهی

شماری از کشورهای عرب و اسلامی خواستار موضع شورای امنیت سازمان ملل متحد برای محکومیت اقدام وزیر امنیت ملی اسرائیل در ورود «غیرقانونی» به محوطه مسجدالاقصی در بیت‌المقدس شرقی شدند.

ایتامار بن گویر، چهره راست افراطی اسرائیل و وزیر امنیت ملی جدید این کشور روز سه‌شنبه گذشته در اقدامی که اعتراض‌های بین المللی گسترده‌ای را برانگیخت بر خلاف دولتمردان پیشین کشورش عمل کرد و پا به حریم ممنوعه مسجدالاقصی گذاشت.

ریاض منصور نماینده فلسطین در سازمان ملل متحد روز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران خواستار واکنش جدی جامعه جهانی به این اقدام شد و تصریح کرد که در سراسر جهان همواره گفته می‌شود که جامعه بین المللی درباره سرنوشت راه‌حل تشکیل دو کشور میان اسرائیل و فلسطینی‌ها تصمیم می‌گیرد.

نماینده فلسطین در سازمان ملل متحد که از سوی جمعی از سفرای کشورهای عرب و اسلامی احاطه شده بود در ادامه تاکید کرد: «این به جامعه بین‌المللی بستگی دارد که تصمیم بگیرد از وضعیت تاریخی موجود در بیت‌المقدس و اماکن مسلمان و مسیحی آن دفاع و محافظت کند.»

وی تصریح کرد: «ما نمی‌خواهیم بار دیگر شاهد چنین رفتاری در (محوطه) مسجد الاقصی باشیم و لازم است که برای تکریم و احترام به وضعیت موجود (در اماکن مقدس واقع در بیت‌المقدس) تضمین‌های عملی و نه کلامی دریافت کنیم.»

سفرای فلسطین و چند کشور عربی و اسلامی روز چهارشنبه پیش از برپایی نشستی ویژه در شورای امنیت سازمان ملل متحد با سفیر ژاپن که ریاست دوره‌ای این شورا را بر عهده دارد یک نشست مقدماتی تشکیل دادند.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز پنجشنبه در نشستی ویژه در خصوص «وضعیت در خاورمیانه» و به ویژه «بررسی موضوع فلسطین» گفتگو و تبادل نظر کنند.

محمود ضيف الله حمود، سفیر اردن در سازمان ملل متحد که کشورش رسما تولیت اماکن مقدس در بیت‌القمدس را بر عهده دارد از ورود وزیر امنیت ملی اسرائیل به محوطه مسجدالاقصی به عنوان «یورش» یاد کرد و آنرا «حرکتی افراطی» خواند که به گفته وی احتمالاً چرخه جدیدی از خشونت را رقم خواهد زد.

دیپلمات اردنی با یادآوری این نکته که «اسرائیل متعهد به احترام به وضعیت حقوقی و تاریخی موجود و نیز قوانین بین المللی» است، خواستار آن شد که «شورای امنیت مسئولیت‌های خود را جدی بگیرد و به این نوع تلاش‌ها پایان دهد.»

در پی این حادثه سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه از طریق سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان «از همه طرف‌ها خواست که از اقدامات تنش‌آفرین در بیت‌المقدس و مناطق اطراف آن خودداری کنند.»

مسجد الاقصی یا حرم شریف که یهودیان از آن به عنوان کوه معبد یاد می‌کنند سومین مکان مقدس در دین اسلام و یکی از مقدس‌ترین مکان‌های مذهبی برای دین یهودیت است.

ورود وزرا و دولتمردان اسرائیل به این مکان مقدس که در قسمت قدیمی شهر بیت‌المقدس و بخش اشغال و ضمیمه شده سرزمین‌های فلسطینی واقع شده از دید فلسطینیان و حتی برخی سیاستمداران میانه‌روز اسرائیلی نقض وضعیت تاریخی و حقوقی این مکان قلمداد می‌شود.

گفتتی است بسیاری از کشورها از جمله آلمان و فرانسه و حتی ایالات متحده آمریکا که متحد تاریخی اسرائیل به شمار می‌رود پیش‌تر اقدام ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی کابینه بنیامین نتانیاهو در ورود به حریم محوطه مسجدالاقصی را به عنوان اقدامی تحریک‌آمیز و نقض وضعیت تاریخی موجود در اماکن مقدس محکوم کرده بودند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بن‌بست مجلس نمایندگان آمریکا؛ کرسی ریاست برای یازدهمین بار خالی ماند

اسرائیل از مقبره باستانی یک شخصیت مسیحی رونمایی کرد

جزئیات عملیات آزادسازی گروگان‌ها؛ چگونه نیروهای ویژه ارتش اسرائیل به عمق غزه نفوذ کردند؟