Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بن‌بست مجلس نمایندگان آمریکا؛ کرسی ریاست برای یازدهمین بار خالی ماند

کوین مک‌کارتی پس از جلسه درون حزبی با اعضای جمهوریخواه به تاریخ ۵ ژانویه ۲۰۲۳.
کوین مک‌کارتی پس از جلسه درون حزبی با اعضای جمهوریخواه به تاریخ ۵ ژانویه ۲۰۲۳. Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کوین مک‌کارتی، کاندیدای جمهوری‌خواه برای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه امتیازات جدیدی را به نمایندگان فوق‌محافظه‌کار حزب خود در کنگره پیشنهاد کرد؛ اما این ۲۰ نماینده طرفدار ترامپ، بار دیگر نامزدی او را بایکوت کردند

آگهی

پس از آنکه جناح راست‌ افراطی در حزب جمهوری‌خواه آمریکا ملقب به «طالبان بیست نفره» علیرغم دریافت وعده کسب امتیازات عمده، بار دیگر در روز پنج‌شنبه از نامزدی هم‌حزبی خود برای ریاست مجلس نمایندگان حمایت نکردند، تصمیم‌گیری در مورد ریاست کوین مک‌کارتی به روز جمعه ششم ژانویه ۲۰۲۳ موکول شد.

اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا برای سومین روز متمادی، باز هم نتوانستند بر سر اینکه چه کسی قرار است بر کرسی ریاست مجلس نمایندگان تکیه بزند به توافق برسند.

کوین مک‌کارتی، رهبر حزب جمهوری‌خواه تا لحظه تنظیم این خبر یازده بار برای تصاحب ریاست مجلس تلاش کرد ولی هر بار به در بسته خورد؛ اتفاقی که از سال ۱۸۵۹ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

این بلاتکلیفی موجب اعتراض شدید دموکرات‌ها هم شده است، چراکه عملا مجلس جدید بدون رئیس نمی‌تواند کار خود را شروع کند. با این حال جمهوری‌خواهان رای‌گیری مجدد برای انتخاب ریاست مجلس نمایندگان را به روز جمعه موکول کردند.

اسم ترامپ هم یک بار از صندوق بیرون آمد

اختلاف درون حزبی در بین فراکسیون‌های جمهوری‌خواه بر سر آینده حزب جمهوری خواه به قدری بود که مت گاتز نماینده فلوریدا، حتی پا را تا جایی فراتر گذاشت که به دونالد ترامپ رای داد. بیرون آمدن اسم دونالد ترامپ از صندوق رای باعث خنده اعضا شد.

در آستانه دومین سالگرد حمله به ساختمان کنگره توسط حامیان ترامپ به تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۱میلادی، اقلیت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان به جمهوریخواهان گفتند که زمان آن رسیده که جدی‌تر باشند.

جناح میانه‌روی حزب جمهوری‌خواه نیز از این بلاتکلیفی نارحت است و معتقد است در این شرایط نمی‌تواند بر دولت دموکرات آقای بایدن نظارت کافی داشته باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

کوین مک‌کارتی، کاندیدای جمهوری‌خواه برای ریاست مجلس نمایندگان آمریکا روز پنج‌شنبه امتیازات جدیدی را به ۲۱ نماینده فوق‌محافظه‌کار کنگره در حزب خود پیشنهاد کرد؛ اما این ۲۰ یا ۲۱ نماینده طرفدار ترامپ، بارها و بارها نامزدی مک کارتی را بایکوت کردند و هربار به نامزدهای حاشیه‌ای مختلف رای دادند.

چیزی که تازگی سیاسی دارد این است که برای اولین بار از سال ۱۹۲۳ نامزد ریاست مجلس در اولین رأی گیری برنده نشده، همچنین برای اولین بار از سال ۱۸۵۹ است که دفعات رای‌گیری برای دستیابی به اجماع به این حد زیاد بوده است. در آن سال برای انتخاب ریاست مجلس نمایندگان ۴۴ بار رای‌گیری شده بود.

در این دور از رای‌گیری‌ها، نتایج  تقریباً هر بار مشابه بوده است. بطوریکه ۲۰ نفر از جمهوری‌خواهان محافظه‌کار مرتبا از حمایت از آقای مک‌کارتی امتناع کرده و او را از ۲۱۸ رای مورد نیاز برای برنده شدن محروم می‌کنند.

میانه‌روها «انجمن آزادی» را «انجمن آشوب» خواندند

این بیست نفر که عضو فراکسیونی موسوم به «انجمن آزادی» هستند، به دنبال کاهش قدرت نهاد ریاست مجلس و نفوذ بیشتر در امر قانون‌گذاری از طریق گرفتن کرسی‌ در کمیته‌های کلیدی همچنین توانایی نوشتن و اصلاح پیش‌نویس لوایح در سطح کلان‌تر هستند. 

این اعضای طرفدار ترامپ، با وجود این که رئیس جمهوری سابق علناً از مک‌کارتی حمایت کرده، باز هم جسورانه مخالفت خود را با آقای مک‌کارتی اعلام کرده‌اند. 

اسکات پری نماینده جمهوریخواه و از منتقدان مک‌کارتی

اسکات پری، رهبر فراکسیون آزادی و یکی از حامیان ترامپ در به چالش کشیدن انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰میلادی می‌گوید که نمی‌توان به مک‌کارتی اعتماد کرد و نارضایتی خود را از اینکه خبر مذاکرات بر سر تغییر قوانین و سایر امتیازات علنی شده، ابراز داشته است. 

او در پیامی توییتری نوشت: «به توافق نرسیدیم. وقتی به محارم اسرار خیانت می‌شود و درز اطلاعات را پیش می‌گیرند، دیگر اعتماد کردن خیلی سخت می‌شود. خیلی ناراضی‌ام و تسلیم وضع موجود نخواهم شد.»

اعضای میانه‌روی حزب جمهوری‌خواه از این بیست نماینده فراکسیون گروه آزادی به عنوان «طالبان بیست نفره» و «انجمن آشوب» یاد می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازدید جنجالی وزیر اسرائیلی از مسجدالقصی؛ کشورهای عرب و اسلامی خواهان اقدام شورای امنیت شدند

دولت بایدن به رغم تعلیق ارسال بمب، یک میلیارد دلار سلاح و مهمات به اسرائیل می‌فرستد

فضای سیاسی دو قطبی در آمریکا؛ افسر مدافع کنگره و مهاجم به آن هر دو نامزد انتخابات شدند