Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چگونه مین‌پرتاب‌کن سرعتی آمریکا به تایوان در برابر تهاجم چین یاری می‌رساند

یک کامیون که سامانه مین‌پرتاب‌کن سرعتی آمریکایی بر روی آن سوار است در یک رزمایش در لهستان
یک کامیون که سامانه مین‌پرتاب‌کن سرعتی آمریکایی بر روی آن سوار است در یک رزمایش در لهستان Copyright عکس برگرفته از ویکی‌پدیا
Copyright عکس برگرفته از ویکی‌پدیا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اعلام وزارت دفاع آمریکا و در راستای حمایت از متحدان در برابر حملات احتمالی چین، دولت بایدن با فروش «سیستم مین‌گذاری سریع وولکانو» به تایوان موافقت کرده است. سامانه وولکانو قادر است در عرض چند دقیقه منطقۀ وسیعی را با مین‌های ضد زره و ضد نفر بپوشاند

آگهی

بنا بر اعلام وزارت دفاع آمریکا و در راستای حمایت از متحدان در برابر حملات احتمالی چین، دولت بایدن با فروش «سیستم مین‌‌پرتاب‌کن سریع» به تایوان موافقت کرده است. 

به موجب این تصمیم، قرار است سامانه‌های مین‌گذاری سریع موسوم به وولکانو«Volcano» در چهارچوب قراردادی به ارزش ۱۸۰ میلیون دلار در اختیار تایوان قرار گیرد. این سامانه قادر است در عرض چند دقیقه منطقۀ وسیعی را با مین‌های ضد زره و ضد نفر بپوشاند.

بر اساس بیانیۀ آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون، این بسته تسلیحاتی شامل مین‌های ضدتانک M87A1، گلوله‌های مشقی و آزمایشی همچنین کامیون‌های باری ده تنی‌ خواهد بود که هرکدام از این سامانه‌ها روی آن‌ها قرار خواهند گرفت.

تایپه به دنبال خرید چهارده دستگاه مین‌پرتاب‌کن «وولکانو» از ایالات متحده است و به گفته آژانس همکاری امنیتی دفاعی پنتاگون، آموزش، لجستیک و پشتیبانی فنی نیز در این قرارداد گنجانده شده است.

سیستم وولکانو چه قابلیت‌هایی دارد؟

این مین‌ها قابلیت این را دارند که چه توسط وسایط نقلیه زمینی و چه از داخل هلی‌کوپتر به راحتی در مناطق مورد نظر پرتاب شوند.

تایوان در نظر دارد تا نسخه خودرویی این سامانه موسوم به «آتشفشان روی زمین» را خریداری کند؛ از نظر واشنگتن نیز ممانعتی برای خرید آن وجود ندارد؛ چراکه با لوایح مرتبط با جلوگیری یا دفع حمله احتمالی چین همخوانی دارد.

پکن بارها هرگونه حمله به تایوان را رد کرده و اساسا این جزیره را جزئی از خاک خود می‌داند، در حالی‌که بسیاری از ساکنان تایوان ادعای مالکیت چین بر خود را نمی‌پذیرند.

راهبرد دفاعی «لایه به لایه» برای سواحل آسیب‌پذیر تایوان

به هر روی، سواحل آسیب‌پذیر تایوان می‌تواند به راحتی مورد حمله شناورهای آبی-خاکی پکن قرار گیرند. در جزیره تایوان دوازده نقطه آسیب‌پذیر شناسایی شده و تایپه با خرید سامانه «وولکانو» به دنبال ایجاد بازدارنگی در این نواحی است.

تحلیل‌ها حاکی از آن است که عملیات مین‌‌گذاری ماهیتی «دفاعی» دارد و تنها می‌تواند پیشروی دشمن را به تاخیر بیاندازد؛ این سامانه همچنین قابلیت ایجاد حریم امن برای نیروهای خودی را نیز فراهم می‌آورد.

البته سامانه «وولکانو» تنها بخشی از راهبرد دفاعی لایه به لایه تایوان است و این جزیره پیش‌بینی‌های لازم برای مین‌گذاری دریایی در تنگه تایوان قبل از شروع تهاجم را نیز در نظر گرفته است. برای این منظور، تایپه ساخت چهار قایق مین‌گذاری سریع کلاس Min Jiang تا دسامبر ۲۰۲۱ را در دستور کار خود قرار داده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای از ایالات متحده برای تأیید مجوز فروش سامانه‌های «وولکانو» که به گفته آن‌ها «توانایی‌های جنگ نامتقارن نیروهای مسلح ما را افزایش می‌دهد» تشکر کرد.

این وزارتخانه که انتظار دارد این فروش در یک ماه آینده نهایی شود، همچنین اعلام کرد: «فعالیت‌های نظامی مکرر حزب کمونیست چین در نزدیکی تایوان تهدیدات نظامی شدیدی را به همراه دارد.» 

رئیس جمهور تسای اینگ ون نیز در توییتی نوشت: «از ایالات متحده برای تایید فروش تسلیحات جدید به تایوان سپاسگزاریم. تقویت توانایی‌های نظامی ما، کلید حفاظت از شیوه زندگی دموکراتیک و صلح و ثبات منطقه‌ای است.»

تمرکز بیشتر بر تسلیحات نامتقارن

دست‌اندر‌کاران نظامی در واشنگتن از تایپه می‌خواهند تا روی تسلیحات نامتقارن (تسلیحات کوچک، سیار و کشنده که می‌توانند آسیب پذیری‌های یک نیروی مهاجم را هدف قرار دهند) سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشند. 

فروش روز چهارشنبه هشتمین بسته تسلیحاتی بود که در دوره ریاست جمهوری جو بایدن برای تایوان تصویب شد.

قوانین ایالات متحده، قوه مجریه را ملزم می‌کند که کنگره را از فروش تسلیحات خاص مطلع کند، اما این قبیل اطلاعیه‌ها معمولاً پس از کسب تأییدیه غیررسمی قانونگذاران رسانه‌ای می‌شود. 

هنوز مشخص نشده است که تایوان چه زمانی این سامانه‌ها را تحویل خواهد گرفت؛ این امیدواری وجود دارد که این کار تا سال ۲۰۲۴ میلادی عملی شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خشم پکن از نزدیکی تایپه و آمریکا؛ ده‌ها هواپیما و کشتی جنگی چین از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند

آمریکا پیشرفته‌ترین سیستم دفاع هوایی را در اختیار اوکراین می‌گذارد

معمای امنیتی اوکراین؛ روسیه در جواب پاتریوت آمریکایی، موشک قاره‌پیما مستقر کرد