تایوان در مواجهه با تهدید‌های چین مدت خدمت سربازی را افزایش می‌دهد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
احترام یک نظامی زن تایوانی به پرچم کشورش
احترام یک نظامی زن تایوانی به پرچم کشورش   -  کپی رایت  AP Photo

تایوان که به تازگی از تهدید‌های بی‌سابقه چین علیه قلمرو خود خبر داده، در نظر دارد مدت خدمت سربازی را برای شهروندانش افزایش دهد.

رئیس جمهوری تایوان روز سه‌شنبه ضمن اعلام این خبر و تاکید بر آمادگی جزیره برای رویارویی با تهدید‌های فزاینده چین، تصریح کرد مدت خدمت سربازی برای شهروندان کشورش از چهار ماه به یک سال افزایش می‌یابد.

خانم تسای اینگ-ون، رئیس جمهوری تایوان در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «خدمت سربازی چهار ماهه فعلی پاسخگوی وضعیت کنونی نیست که مدام و به سرعت دستخوش تغییر و تحول می‌شود... ما تصمیم گرفته‌ایم که خدمت سربازی یک ساله را بار دیگر از ابتدای سال ۲۰۲۴ باز گردانیم.»

به گفته رئیس جمهوری تایوان این بخشنامه شامل همه مردان جوانی می‌شود که متولد ژانویه ۲۰۰۵ میلادی و بعد از آن هستند. 

این تصمیم در حالی اتخاذ شده است که مقامات تایپه روز دوشنبه از ورود دست‌کم ۷۱ فروند جنگنده چینی به حریم هوایی کشورشان خبر داده و آن را تهدیدی بزرگ و بی‌سابقه قلمداد کرده بودند.

جزیره تایوان با ۲۴ میلیون جمعیت و حکومتی مبتنی بر دموکراسی مدت‌هاست زیر تهدید دائم چین به سر می‌برد و خود را برای هرگونه اقدام نظامی آماده کرده است.

پکن این جزیره را بخشی از قلمرو خود می‌داند و تهدید کرده است که در صورت لزوم با زور و نیروی نظامی آن را پس خواهد گرفت.

مقامات چین پیش از برگزاری مانورهای نظامی گسترده و کم سابقه اخیر اعلام کرده بودند که این کار را در پاسخ به «تحریک‌های تایوان» و «تبانی» واشنگتن و تایپه انجام می‌دهند.

رئیس جمهوری تایوان در ادامه سخنان خود در روز سه‌شنبه خطاب به شهرودان کشورش گفت: «هیچکس جنگ نمی‌خواهد... اما صلح از آسمان هم نخواهد افتاد.»

پکن از زمان آغاز دوران ریاست جمهوری شی جین پینگ، فشار نظامی و دیپلماتیک و اقتصادی را تا حدی بر تایوان افزایش داده که روابط دو طرف بیش از همیشه دستخوش تنش شده است. 

چشم انداز تهاجم احتمالی به تایوان همچنین غربی‌ها و بسیاری از همسایگان چین را بطور جدی نگران کرده است.

شی جین پینگ که اکتبر گذشته برای سومین بار به عنوان رئیس جمهوری چین برگزیده شد، به صراحت اعلام کرده است که نمی‌توان برای «یکپارچگی» و پیوستن تایوان به کشورش منتظر نسل‌های آینده بود.

طبق برآورد پنتاگون، جزیره تایوان با در اختیار داشتن ۸۸ هزار سرباز در ارتش، در صورت هرگونه درگیری از نظر نیروی انسانی قادر به مقابله با ارتش یک میلیون نفری چین نیست. علاوه بر این، پکن در زمینه تجهیزات نظامی نیز از مزیت و برتری قابل توجهی برخوردار است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

تایوان آموزش نیروهای ذخیره ارتش را افزایش داده و بر شمار خرید جت‌های جنگنده و موشک‌های ضد کشتی برای تقویت قوای دفاعی خود افزوده است؛ با این حال بسیاری از کارشناسان این اقدامات را کافی نمی‌دانند.

خدمت سربازی در این جزیره کوهستانی پیش از آنکه به کشوری دارای ساختاری دموکرات تبدیل شود، توسط دیکتاتوری نظامی سابق برقرار و اجباری شده بود؛ اما دولت پیشین تایپه خدمت سربازی را از یک سال به چهار ماه تقلیل داد و اعلام کرد که ترجیح می‌دهد ارتش را با استخدام افراد داوطلب تقویت کند.

رئیس جمهوری تایوان تصمیم اعلام شده برای افزایش مدت خدمت سربازی به یکسال را «بسیار دشوار» خواند اما آن را نوعی تضمین برای حفظ شیوه زندگی دموکراتیک نسل‌های آینده توصیف کرد.

تایوان از زمان پایان جنگ داخلی چین در سال ۱۹۴۹ از این کشور جدا شد و به گفته رئیس دولت حاکم بر تایپه، پیوستن مجدد به چین برای تایوانی‌ها قابل قبول نیست.