موج جدید کرونا؛ شمار مبتلایان تنها در یکی از استان‌های چین به روزانه یک میلیون نفر رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
موج شیوع کرونا در چین
موج شیوع کرونا در چین   -  کپی رایت  AP Photo

دولت محلی چجیانگ در چین روز یکشنبه اعلام کرد که این استان روزانه با حدود یک میلیون مورد ابتلا به بیماری همه‌گیر «کووید ۱۹» روبرو است و انتظار می‌رود این رقم طی روزهای آینده دو برابر شود. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در چین با وجود افزایش بی‌سابقه آمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور گزارش داده که طی پنج روز گذشته حتی یک مورد مرگ بر اثر ابتلا به «کووید ۱۹» در چین به ثبت نرسیده است. این در حالی است که کارشناسان بین‌المللی این آمار را زیر سوال می‌برند و از دولت چین خواسته‌اند تا با شفافیت بیشتری درباره موج شیوع کرونا در این کشور اطلاع‌رسانی کند. 

افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در چین به دنبال تغییر سیاست پکن در قبال شیوع این ویروس به ثبت رسیده است. پکن چند هفته پیش در پی اعتراض‌ها به سیاست معروف به «کووید صفر» محدودیت‌های وضع شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا را کاهش داد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کمیسیون ملی سلامت چین در همین راستا دیگر آمار شناسایی موارد بدون علائم ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» را اعلام نمی‌کند. استان صنعتی چجیانگ از جمله مناطقی است که انتظار می‌رود آمار مبتلایانی که علائم بیماری «کووید ۱۹» را ندارند، در آنها بالا باشد. 

استان چجیانگ بیش از ۶۵ میلیون نفر جمعیت دارد. مقام‌های دولتی چین به دنبال تغییر سیاست «کووید صفر» تعریف خود از مرگ و میر بر اثر بیماری «کووید ۱۹» را تغییر داده‌اند. به این ترتیب پکن دیگر تنها مرگ‌ مبتلایان در پی ذات الریه و از کار افتادن دستگاه تنفسی را مورد مرگ بر اثر «کووید ۱۹» می‌داند. این در حالی است که کشورهای دیگر تعریف گسترده‌تری از مرگ بر اثر این بیماری دارند و آن را به جان باختن در پی مشکلات تنفسی محدود نکرده‌اند. 

از سوی دیگر سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که از زمان کاهش محدودیت‌ها در چین داده‌های مرتبط با افرادی را که به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان‌های این کشور بستری شده‌اند دریافت نکرده است. 

کارشناسان شیوع گسترده ویروس کرونا در چین را نتیجه ضعف در واکسیناسیون و کارایی پایین واکسن‌های ساخت این کشور می‌دانند. همه‌گیری «کووید ۱۹» در چین به نگرانی‌ها از احتمال جهش ویروس کرونا و شیوع سویه خطرناک‌تر یا مسری‌تری از این ویروس دامن زده است.