تنش‌ها در منطقه شمال کوزوو؛ پریشتینا از ناتو درخواست کمک کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای ناتو مستقر در کوزوو
نیروهای ناتو مستقر در کوزوو   -  Copyright  AP Photo

دولت کوزوو از نیروهای ناتو خواست تا به انتقال یک مامور پیشین و صرب‌تبار پلیس که به دلیل اعتراض ساکنان صرب‌های شمال کوزوو امکان تغییر محل بازداشتش وجود ندارد کمک کنند.

صرب‌های شمال کوزوو در اعتراض به بازداشت این مامور پیشین پلیس در مسیرهای رفت و آمد موانعی ایجاد کرده‌اند تا از انتقال او به محل دیگری جلوگیری کنند. این مامور پیشین پلیس روز ۱۰ دسامبر به اتهام حمله به ماموران پلیس در جریان تظاهرات بازداشت شد. 

کشمکش بر سر سرنوشت این مامور پیشین پلیس یکی از عوامل افزایش تنش در منطقه شمال کوزوو بوده است. دولت کوزوو از نیروهای ناتو خواسته است تا به انتقال این مامور سابق پلیس از طریق هوایی کمک کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هزاران نفر از صرب‌های شمال کوزوو طی روزهای گذشته در این منطقه تظاهرات کردند و خواستار عقب‌نشینی نیروهای پلیس از شمال کوزوو شدند. 

تخمین زده می‌شود که حدود ۵۰ هزار نفر صرب‌تبار در شمال کوزوو زندگی می‌کنند. 

نخست‌ وزیر صربستان روز چهارشنبه همزمان با افزایش تنش در منطقه هشدار داده بود که کوزوو در آستانه «مناقشه مسلحانه» قرار دارد. 

صربستان استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسد و از اقلیت صرب‌های شمال کوزوو حمایت می‌کند. نظامیان ناتو در کوزوو تنها نیرویی هستند که بالگرد در اختیار دارند و می‌توانند به جابه‌جایی مامور پیشین پلیس کوزوو کمک کنند. 

دولت کوزوو و نیروهای امنیتی آن بالگردی در اختیار ندارند و برای استفاده از هرگونه بالگردی باید از نیروهای ناتو درخواست مجوز کنند. 

بیش از سه هزار نظامی ناتو به عنوان مامور حافظ صلح در کوزوو مستقر هستند.