Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

غول‌کُش‌ها تسلیم شدند؛ فرانسه با عبور از مراکش برای دومین دوره پیاپی فینالیست جام جهانی شد

پیروزی قرانسه مقابل مراکش در نیمه نهایی جام جهانی قطر
پیروزی قرانسه مقابل مراکش در نیمه نهایی جام جهانی قطر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه روز یکشنبه هجدهم دسامبر ۲۰۲۲ برای دفاع از عنوان قهرمانی خود و رقم زدن یک رکورد تاریخی در صورت پیروزی در فینال، به مصاف آرژانتین خواهد رفت.

آگهی

تیم ملی فرانسه چهارشنبه شب در دومین مسابقه از مرحله نیمه‌نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با نتیجه ۲ بر صفر مقابل مراکش به برتری دست یافت تا برای دومین دوره پیاپی به فینال این تورنمنت راه یابد.

مدافع قهرمانی جهان که در یک چهارم نهایی انگلیس را از پیش رو برداشته بود در همان دقایق آغازین این مسابقه به گل رسید و برتری خود را در دقیقه ۷۹ مسابقه با زدن دومین گل تثبیت کرد.

تیم ملی مراکش که به عنوان پدیده فوتبال آفریقا با شکست اسپانیا و پرتغال، دو غول فوتبال اروپا به نیمه نهایی راه یافته بود، مقابل فرانسه از ادامه شگفتی‌آفرینی باز ماند.

خروس‌ها با نخستین حمله به گل رسیدند

شاگردان دیدیه دشان مسابقه را با فشار سنگین روی حریف و پرس از بالا آغاز کردند تا از همان ابتدا با در دست گرفتن نبض بازی و کنترل توپ و میدان، تاکتیک تهاجمی خود را به حریف تحمیل کنند.

این استراتژی به خوبی جواب داد؛ به نحوی که آبی‌پوشان فرانسوی در همان نخستین حمله جدی خود روی دروازه مراکش به گل رسیدند.

در حالی که تماشاگران پرشمار مراکشی با سوت کشیدن مداوم سعی در برهم زدن تمرکز خروس‌ها داشتند، نفوذ آنتوان گریزمان و پاس رو به عقب هافبک خلاق تیم ملی فرانسه در دقیقه ۵ زمینه ساز نخستین گل مسابقه شد.

ضربه‌ای که کیلیان امباپه از روی این پاس به سمت دروازه حریف شلیک کرد پس از برخورد به دفاع مراکش با حرکت آکروباتیک تئو هرناندز، مدافع چپ فرانسه به کنج دروازه یاسین بونو غلطید.

AP Photo
ضربه آکروباتیک تئو هرناندز که در دقیقه ۵ مسابقه تبدیل به گل نخست فرانسه مقابل مراکش شدAP Photo

اولیویه ژیرو در دقیقه ۱۷ می‌توانست دومین گل تیم ملی فرانسه را وارد درواره مراکش کند اما این موقعیت با اصابت توپ به تیرک عمودی از دست رفت.

فرانسه دست کم دوبار دیگر در دقایق ۳۵ و ۳۹ توسط ژیرو و رافائل واران تا آستانه باز کردن دروازه حریف پیش رفت اما در نهایت با هدر رفتن موقعیت از رسیدن به گل دوم باز ماند.

شیران اطلس هر چه زدند به در بسته خورد

مراکش دقایق پایانی نیمه نخست فشار خود را برای زدن گل تساوی بیشتر کرد و چند بار روز دروازه فرانسه خطرناک ظاهر شد.

جدی‌ترین موقعیت مراکشی‌ها در دقیقه ۴۴ رقم خود که طی آن ضربه برگردان یامیق،‌ مدافع این تیم پس از برخورد به تیرک عمودی دروازه فرانسه به بیرون رفت.

شاگردان رگراگی در دقیقه دوم وقت‌های تلف‌ شده نیز از روی یک ضربه ایستگاهی فرصت گلزنی داشتند که هوگو لوریس، دروازه‌بان و کاپیتان تیم ملی فرانسه با واکنشی زیبا آنرا مانع از تحقق آن شد.

اشرف حکیمی و یارانش در نیمه دوم بازی قابل تحسینی مقابل مدافع عنوان قهرمانی جهان انجام دادند و با فشار مضاعف بارها تا آستانه باز کردن دروازه فرانسه و زدن گل تساوی پیش رفتند اما این فرانسوی‌ها بودند که در دقایق پایانی نیمه دوم باز هم به گل دست یافتند.

Francisco Seco/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
گل دوم فرانسه مقابل مراکش توسط ندال کولو موانیFrancisco Seco/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

گل دوم و تضمین برتری فرانسه

در حالی که مراکش به جهت خلق موقعیت‌های متعدد به واقع مستحق دستیابی به گل تساوی بود اما فرانسه در یکی از ضد حملات خطرناک خود بار دیگر دروازه حریف را باز کرد.

گل دوم فرانسه در دقیقه ۷۹ و باز هم از روی خلاقیت کیلیان امباپه به دست آمد. ستاره جوان تیم ملی فرانسه با یک حرکت زیبا درون محوطه جریمه مراکش و پاس عرضی به سمت راست، رندال کولو موانی را در یک موقعیت بی نظیر قرار داد تا این مهاجم تازه به میدان آمده آبی‌‌ها به راحتی دروازه حریف را باز کند.

فرانسه روز یکشنبه هجدهم دسامبر ۲۰۲۲ برای دفاع از عنوان قهرمانی خود و رقم زدن یک رکورد تاریخی در صورت پیروزی در فینال، به مصاف آرژانتین خواهد رفت.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناکامی خروس‌ها در دبل قهرمانی؛ فرانسه پس از جام جهانی چگونه تیمی خواهد شد؟

پیشروی کاپیتان مسی و یاران به سوی سومین قهرمانی؛ آرژانتین با غلبه بر کرواسی به فینال رفت

معجزه به سبک مسیِ آسیا؛ راز شعبده‌بازی اکرم عفیف در بازی فینال چه بود؟