Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

بازار واحد اروپایی چیست و چرا اهمیت دارد؟

مشتریان در یک مغازه فروش پنیر در بازار روتردام در هلند
مشتریان در یک مغازه فروش پنیر در بازار روتردام در هلند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوزفارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سی سال از تاسیس بازار واحد اروپایی می‌گذرد، این بازار چه تاثیری بر زندگی شهروندان اروپایی گذاشته و چرا مهم است؟

آگهی

بازار واحد اتحادیه اروپا به عنوان یکی از اقتصادهای پیشرو در جهان سی‌امین سالگرد خود را جشن خواهد گرفت. این بازار امروزه توانسته است به خوبی زندگی شهروندان و شرکت‌ها را تغییر دهد. استارت آپ واقع در رتردام هلند نمونه‌ای موفق از بازار واحد اروپایی است.

در این بازار کالاها، خدمات و پول می‌توانند به راحتی منتقل شوند و می‌توان بدون محدودیت جغرافیایی، انواع محصولات را به صورت آنلاین خریداری و مهمتر آنکه بدون ارائه هیچ گونه توجیهی، خریدها را مرجوع یا لغو کرد. تماس‌های تلفنی و بلیط هواپیما بین کشورهای عضو، از سایر بازارها در جهان ارزان‌تر است. در مرزهای داخلی نیز هیچ گمرک، عوارض و یا مالیاتی برای مشاغل وجود ندارد. در عین حال محصولات، دارای استانداردهای زیست محیطی و ایمنی هستند. 

اتحادیه اروپا همچنین وزن بیشتری برای مذاکره در مورد توافق‌نامه‌های تجاری با سایر نقاط جهان دارد، با این آگاهی که بازار واحد، ثابت نبوده و با توجه به تغییرات اقتصادی تکامل می‌یابد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بازار واحد اروپا چه اهمیتی برای کشورهای اروپایی دارد؟

این بازار فقط شامل کشورهای اتحادیه اروپا نمی شود و علاوه بر ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا به کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین و نروژ نیز گسترش می یابد. قرار است سوئیس نیز تا حدی به آن ملحق شود.

  • ۴۴۷ میلیون مصرف کننده اروپایی را در بر می‌گیرد. تعداد مصرف‌کنندگان در سال ۱۹۹۲، ۳۴۵ میلیون نفر بود.
  • اتحادیه اروپا در میان سه اقتصاد برتر جهان قرار دارد و ۱۸ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را در سال ۲۰۲۱ تشکیل داد.
  • تجارت اتحادیه اروپا ۳۱ درصد از حجم تجارت جهانی را تشکیل می دهد. ۱۸ درصد از این تجارت عمدتاً در داخل اتحادیه اروپا است.
  • تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را ۸ تا ۹ درصد، به طور متوسط و در دراز مدت، افزایش می دهد.

چالش‌های موجود چیست؟

در پاییز سال ۲۰۲۲، بازار واحد با چشم انداز اقتصاد اروپایی با مشکلاتی روبرو خواهد شد.

کرستین جورنا، مدیر کل بازار داخلی صنعت و کارآفرینی کمیسیون اروپا در این باره می‌گوید: «به نظر می‌رسد ما در اردوگاه اصلی بازار واحد هستیم و راه درازی در مواجهه با چالش‌های بحران سلامت و کووید و بحران انرژی به دنبال حمله روسیه در پیش داریم. این همان جایی است که ما فعالیت‌های خود را با استفاده از بازار واحد متمرکز می‌کنیم.»

وی در همین باره ادامه داد : «از نظر سلامت، ما به واکسن نیاز داریم. در زمان شروع همه گیری، ما هیچ واکسنی نداشتیم اما اکنون با همکاری مشترک، خرید همگانی واکسن و  نیز ایجاد یک زنجیره تامین، می‌توانیم به این اطمینان برسیم که به اندازه کافی برای شهروندان خود و نیز شهروندان در سراسر جهان واکسن خواهیم داشت.»

وی همچنین در مورد سیستم انرژی معتقد است که «باید از سوخت‌های فسیلی روسیه فاصله گرفت و در این راستا بازار واحد این امکان را می‌دهد تا با همکاری، انرژی مورد نیاز خود را دریافت و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تسریع کنیم.»

canva
اِقتصادcanva

ظرفیت های موجود برای آینده

به گفته او باید برای دوران گذار زیست محیطی و دیجیتالی در آینده آماده بود. بدین منظور «تحلیل سودآوری» امری مهم خواهد بود. برای این نوع تجزیه و تحلیل، به ویژه زمانی که در مورد یک محصول جدید صحبت می‌شود، به دانش و فناوری، مهارت، و چارچوب قانونی موجود در بازار نیاز است. این همان چیزی است که بازار واحد آن را امکان پذیر می‌کند و با ارائه بسته ‌ی تحت عنوان «fit for 55» که هدف آن بازنگری در قوانین تجاری است، سرمایه‌گذاری را تشویق می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش نرخ بهره و تقویت یورو؛ سناریوهای پیشِ‌روی پول واحد اروپایی چیست؟

با خروج از بحران اقتصادی،‌ کوکائین به بازار اروپا برگشت

فرانسه، آلمان، ایتالیا و لهستان در زمینه توسعه موشک‌های دوربرد کروز به توافق رسیدند