Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نخستین حکم اعدام در ملاء عام پس از بازگشت طالبان به قدرت اجرا شد

مامور مسلح طالبان در یکی از پارک‌های کابل
مامور مسلح طالبان در یکی از پارک‌های کابل Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این حکم روز چهارشنبه تنها چند هفته پس از فرمان هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان مبنی بر اجرای دقیق احکام و قوانین اسلامی در ولایت فراه اجرا شده است.

آگهی

امارت اسلامی روز چهارشنبه از اجرایی شدن نخستین حکم اعدام در ملا عام پس از بازگشت دوباره شبه‌نظامیان طالبان به قدرت در افغانستان در اوت ۲۰۲۱ خبر داد.

این مجازات اعدام که با شلیک گلوله و در ملا عام صورت گرفت، به گفته سخنگوی طالبان بر اساس صدور حکم قصاص انجام شده است.

از دید خبرگزاری فرانسه، اجرای حکم قصاص علیه فردی که به انجام قتل محکوم شده، نوعی «بازگشت اعدام‌های عمومی در افغانستان» پس از به قدرت رسیدن دوبارۀ طالبان تلقی می‌شود.

این حکم روز چهارشنبه هفتم سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی (۱۶ آذر ۱۴۰۱) تنها چند هفته پس از فرمان هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان مبنی بر اجرای دقیق احکام و قوانین اسلامی در ولایت فراه اجرا شده است.

طالبان مدعی است که این حکم پس از اعتراف مجرم به ارتکاب قتل و در پی سه مرحله رسیدگی قضایی به این پرونده اجرا شده؛ این در حالیست که به گفته برخی منابع آگاه در داخل افغانستان، جلسات محاکمه متهمان در این کشور بدون حضور وکلای مدافع یا دادن حق دفاع به افراد برگزار می‌شود.

بر اساس بیانیه طالبان، فردی که روز چهارشنبه در ولایت فراه اعدام شد تاجمیر، فرزند غلام سرور نام دارد که پیش‌تر به قتل مردی به نام مصطفی در سال ۲۰۱۷ و سرقت موتور سیکلت و تلفن همراه وی اعتراف کرده بود.

سخنگوی طالبان شامگاه چهارشنبه گفت که این حکم توسط پدر مقتول و با شلیک سه گلوله از سلاح کلاشینکف به سوی فرد محکوم اجرا شده است.

اغلب محکومان در دوره نخست حکومت طالبان طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی بسته به نوع جرائمی که به آنها نسبت داده می‌شد تیرباران یا سنگسار می شدند.

بنیادگرایان اسلامی حاکم بر افغانستان از زمان به قدرت رسیدن در اوت سال ۲۰۲۱ تاکنون چندین بار مجرمان را در ملاء عام شلاق زده‌اند اما اعدام روز چهارشنبه اولین مجازات قصاص در ملا عام بود که طالبان رسما از آن خبر داد.

رسانه‌های اجتماعی در افغانستان بیش از یک سال است که مملو از فیلم‌ها و عکس‌های ماموران طالبان در حال شلاق زدن خیابانی به افراد متهم به جرایم مختلف است.

فرانس‌پرس همچنین به گزارش‌هایی اشاره می‌کند که از موارد متعدد مجازات شلاق علیه افراد متهم به زنا در مناطق روستایی پس از برپایی نماز جمعه حکایت دارد.

هیبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان اواسط ماه گذشته میلادی به قضات دادگاه‌های امارت اسلامی دستور داده بود که حکم به اجرای تمام قوانین شریعت اسلامی مرتبط با «حد و قصاص» از جمله اعدام در ملاء عام، سنگسار و نیز زدن شلاق و قطع دست و پا برای سارقان بدهند.

کریم پاکزاد، محقق مؤسسه روابط بین‌الملل و استراتژیکِ «ایریس» در پاریس به خبرگزاری فرانسه می‌گوید: «هیبت‌الله آخوندزاده با تاکید بر اجرای آنچه نوشته شده، یادآوری می‌کند که تنها قانون روی زمین، قانون خداست و انسان‌ها مجبور نیستند آن را تفسیر کنند.»

شبه‌نظامیان طالبان پس از بازگشت به قدرت قول دادند که در اجرای شریعت انعطاف بیشتری به خرج دهند، اما شواهد موجود نشان می‌دهد که آنها همچنان تا حد زیادی به تفسیر بسیار سختگیرانه از اسلام پایبند مانده‌اند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

طالبان در دوره نخست حکومت خود در افغانستان مرتکبان جرائمی چون دزدی، آدم ربایی یا زنای محصنه را در ملاء عام با احکامی همچون قطع عضو و سنگسار مجازات می‌کردند.

یک فعال حقوق بشر افغان روز چهارشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «این مجازات‌ها در سراسر جهان ممنوع شده و مشاهده چنین احکامی غیرانسانی است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم قصاص اجرا نشد؛ مقام طالبان قاتل پدرش را بخشید

طالبان به گزارش سازمان ملل از وضعیت حقوق بشر در افغانستان اعتراض کرد

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند