رهبر طالبان به قضات دستور داد «حد و قصاص» را اجرا کنند

تنها عکس منتشرشده از هبت‌ الله آخندزاده، رهبر طالبان
تنها عکس منتشرشده از هبت‌ الله آخندزاده، رهبر طالبان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در فرمانی جدید به قضات در افغانستان دستور داد که همه قوانین شریعت اسلام شامل «حد و قصاص» را اجرا کنند.

آگهی

هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در فرمانی جدید به قضات در افغانستان دستور داد که همه قوانین شریعت اسلام شامل «حد و قصاص» را اجرا کنند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان شامگاه یک‌شنبه ۱۳ نوامبر (۲۲ آبان/عقرب) در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که این دستور «الزام آور» از سوی آقای آخندزاده پس از دیدار با گروهی از قضات صادر شده است.

بنا به گفته آقای مجاهد، آقای آخندزاده در این دیدار با تأکید بر بررسی دقیق سوابق دزدان، آدم‌ربایان و فتنه‌گران، گفته است که برای پرونده‌هایی که تمام شرایط شرعی (...) رعایت شده است، قضات مکلف هستند که همه مجازات‌های پیش‌بینی شده در شریعت اسلام را اجرا کنند.

آقای آخندزاده به قضات گفته است که اجرای شرعی حد و قصاص، «حکم شریعت و امر من است که واجب است.»

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان

اگرچه آقای مجاهد در حساب کاربری خود توضیحی در مورد جنایات و مجازات‌ها نکرده است اما این مجازات‌ها بر اساس قوانین شریعت اسلام می‌تواند شامل اعدام، سنگسار و قطع دست و پای سارقان در ملاء عام باشد.

طالبان در دوره اول حکومتشان در افغانستان در دهه ۱۹۹۰ مجازات‌ اعدام را در ملاءعام اجرا می‌کرد.

مقام‌های طالبان پس از بازگشت دوباره این گروه به قدرت در سال گذشته میلادی تعهد دادند که قوانین حقوق بشری را «در چارچوب اسلام» رعایت خواهند کرد اما از آن زمان به طور پیوسته بسیاری از آزادی‌های فردی و اجتماعی افغان‌ها را محدود کرده‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

آخرین دستور آقای آخندزاده که نشان‌دهنده رویکرد سختگیرانه‌تر طالبان به موضوع‌های مختلف در افغانستان است پس از گذشت چند روز از ایجاد محدودیت‌های جدید برای زنان افغان در دسترسی به اماکن عمومی صادر شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم قصاص اجرا نشد؛ مقام طالبان قاتل پدرش را بخشید

انفجار در مسیر اتوبوس در مزار شریف دست‌کم ۷ کشته برجای گذاشت

پایان یک‌طرفه آتش‌بس؛ طالبان پاکستان دستور حمله در سراسر کشور را صادر کرد