تلاش‌ برای پیوستن به ناتو؛ سوئد یک پناهجوی کرد را به ترکیه تحویل داد

سوئد
سوئد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خبرگزاری دولتی ترکیه اعلام کرد که سوئد یک پناهجوی کرد ترکیه را به این کشور تحویل داده و ترکیه هم او را به زندان انداخته است.

آگهی

خبرگزاری دولتی ترکیه اعلام کرد که سوئد یک پناهجوی کرد ترکیه را به این کشور تحویل داده و ترکیه هم او را به زندان انداخته است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، محمود تات در سال ۲۰۱۵ پس از محکومیت ۶ سال و ۱۰ ماه به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان از سوئد درخواست پناهندگی کرده بود. ترکیه، آمریکا و اتحادیه اروپا حزب کارگران کردستان را یک سازمان تروریستی می‌دانند.

سوئد با تأیید اخراج یک پناهجو اما نامی از این فرد نبرده است. وزیر مهاجرت سوئد گفت که این فرد در پی رد شدن درخواست پناهندگی‌اش اخراج شده است.

به گزارش رسانه‌های ترکیه، محمود تات در فهرست افرادی قرار دارد که ترکیه خواهان استرداد آن‌ها به این کشور شده است. این درخواست ترکیه با درخواست سوئد برای عضویت در ناتو مرتبط است.

درخواست فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو به دلیل عدم موافقت ترکیه تاکنون عملی نشده است. آنکارا این دو کشور را به پناه دادن به «تروریست‌ها» متهم کرده است.

امضای تفاهم‌نامه سه جانبه میان ترکیه، فنلاند و سوئد در نشست سران ناتو در مادرید در اواخر ژوئن مانع مخالف آنکارا با عضویت این دو کشور در ناتو شد. بر اساس تفاهم‌نامه امضا شده، سوئد و فنلاند اعلام کردند که به درخواست ترکیه برای استرداد افرادی که ترکیه آنها را «تروریست» می‌داند، رسیدگی خواهند کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

ترکیه و مجارستان تنها اعضای ناتو هستند که تاکنون درخواست‌ پیوستن سوئد و فنلاند به این سازمان را تأیید نکرده‌اند. سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو نیازمند موافقت ۳۰ عضو این سازمان هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریاست ۶ ماهه سوئد بر شورای اتحادیه اروپا؛ اولویت‌های استکهلم کدام است؟

مصوبه جدید کمیسیون اروپا؛ ترکیه برای کنترل مرز خود با ایران و عراق چقدر خواهد گرفت؟

اتحادیه اروپا طرح اعزام پناهجویان به کشورهای ثالت را مدنظر دارد