Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماموریت تاریخی برای چین؛ حضور همزمان شش فضانورد در دومین ایستگاه فضایی سرنشین‌دار جهان

عکس دسته‌جمعی سرنشینان شینزو-۱۴ و شینزو-۱۵ در ایستگاه فضایی به تاریخ ۳۰ توامبر ۲۰۲۲ که توسط آژانس خبری شین‌هوآ منتشر شده است
عکس دسته‌جمعی سرنشینان شینزو-۱۴ و شینزو-۱۵ در ایستگاه فضایی به تاریخ ۳۰ توامبر ۲۰۲۲ که توسط آژانس خبری شین‌هوآ منتشر شده است Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با پرتاب شنزو-۱۵، در مجموع یازده ماموریت فضایی برای سرهم کردن ایستگاه فضایی موسوم به «کاخ آسمانی» انجام شده است که در این بین سه ماموریت آن همراه با خدمه بوده که برای نصب تجهیزات به فضا اعزام شده بودند. اولین این ماموریت‌ها نیز در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ آغاز شده بود.

آگهی

برای اولین بار در تاریخ فضانوردی چین، روز چهارشنبه در حالی‌که یک ایستگاه فضایی در حال چرخش درمدار بود، سه فضانورد وارد آن شدند تا ماموریت را از افراد حاضر تحویل بگیرند. بدین ترتیب بعد از ایستگاه فضایی بین‌المللی متعلق به ناسا، دومین ایستگاه فضایی سرنشین‌دار جهان عملیات خود را آغاز کرد.

فضاپیمای شنزو-۱۵ یا «سفینه الهی» و سه مسافر آن در ساعت ۲۳:۰۸ به وقت محلی با موشک «لانگ مارچ-۲ اف» از مرکز پرتابی جیوچوان به فضا فرستاده شد. به گزارش تلویزیون دولتی چین این ماموریت در شامگاه سه شنبه و در شرایطی که دمای هوا زیر صفر درجه بود در صحرای گوبی در شمال غربی چین انجام شد.

با فرستاده شدن شنزو-۱۵ در مجموع یازده ماموریت فضایی برای سرهم کردن ایستگاه فضایی موسوم به «کاخ آسمانی» انجام شده است که در این بین سه ماموریت آن همراه با خدمه بوده که برای نصب تجهیزات به فضا اعزام شده بودند. اولین این ماموریت‌ها نیز در ماه آوریل سال ۲۰۲۱ آغاز شده بود.

فضاپیمای شنزو پس از شش ساعت پرواز به ایستگاه فضایی رسید و با استقبال گرم خدمه حاضر در ایستگاه مواجه شدند.

رکوردی دیگر برای چین

با رسیدن فضانوردان جدید، ماموریت خدمه حاضر در ایستگاه فضایی هم به پایان رسید. نفرات قبلی از ماه ژوئن در شنزو-۱۴ هستند و بعد از واگذاری کنترل ایستگاه فضایی به نفرات جدید به زمین باز خواهند گشت. این تعویض خدمه یک هفته به طول خواهد انجامید. به عبارتی، به مدت یک هفته شش نفر در یک ایستگاه فضایی حضور خواهند داشت که همین امر هم برای برنامه فضایی چین یک رکورد دیگر محسوب می‌شود.

در شرایطی که در کشور چین روز به روز بر سطح نارضایتی‌های مردم در خصوص سیاست‌های کووید-صفر افزوده می‌شود و شرایط داخلی و خارجی بر وفق اقتصاد چین نیست، این دستاورد فضایی شاید بتواند برای لحظاتی موجب شادمانی در این کشور شود. برخی از واکنش‌های مردمی در چین با شعار «زنده باد سرزمین مادری!» همراه بود.

«کاخ آسمانی» محصول کار دو دهه‌ای چین است. چین پروازهای فضایی سرنشین‌دار خود را در سال ۲۰۰۳ آغاز کرد. در آن زمان، یک خلبان جنگنده بازنشسته به نام یانگ لی‌وِه، با یک کپسول کوچک برنزی رنگ به نام شنزو-۵ به مدار فرستاده شد و اولین مرد چینی حاضر در فضا لقب گرفت و مورد تحسین میلیون‌ها نفر در کشورش شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پس از اینکه چین از برنامه‌های ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا جدا شد و طبق قوانین ایالات متحده از هرگونه همکاری مستقیم یا غیرمستقیم با آژانس فضایی آمریکا منع شد؛ ایستگاه فضایی «کاخ آسمانی» همچون نمادی از توانمندی و اعتمادبه نفس روزافزون این کشور و چالشی برای ایالات متحده در این ظاهر خواهد شد.

نسل سوم فصانوردان متفاوت خواهند بود

فضانوردان اعزامی به مدت شش ماه در فضا خواهند بود. این افراد به عنوان نسل دوم فضانوردان چینی همچون نسل اول فضانوردان در دهه ۱۹۹۰ میلادی، همگی از افسران سابق نیروی هوایی بوده‌اند. این در حالیست که نسل سوم فضانوردان چینی همگی از بین افراد جوان و تحصیلکرده و تربیت‌شده برای فضانوردی هستند.

چین از هم اکنون برای نسل چهارم فضانوردان نیز برنامه دارد و از هم اکنون از بین دانش‌آموختگان دکتری در رشته‌ زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی و زیست‌پزشکی و ستاره‌شناسی نیزرو جذب می‌کند.

در فرایند جذب نیرو، برای اولین بار از بین داوطلبان از تایوان و ماکائو نیز گزینش صورت می‌گیرد.

در دهه آینده، انتظار می‌رود چین هر سال دو ماموریت سرنشین‌دار را به سمت ایستگاه فضایی پرتاب کند.

انتظار می رود فضانوردان حاضر در این ایستگاه فضایی بیش از ۱۰۰۰ آزمایش علمی – از جمله مطالعه نحوه سازگاری گیاهان در فضا تا نحوه رفتار مایعات در ریزگرانش را انجام دهند.

هرچند برنامه فضایی در مقایسه با فناوری و تجربیات ناسا هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد، اما از زمانی که مائو تسه تونگ رهبر فقید این کشور،  از این که چین حتی نمی‌تواند یک سیب زمینی را به مدار زمین پرتاب کند اظهار تاسف کرد تا کنون بسیار پیشرفت کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسکو به دیدار بلینکن از کی‌یف در آستانه سفر پوتین به چین: نشانه شکست‌های نظامی اوکراین است

رئیس جمهوری چین پس از پنج‌سال به فرانسه رفت، شی جین پینگ در فرانسه، مجارستان وصربستان به دنبال چیست؟

چین کاوشگر ماه «چانگ‌‌ای ۶» را به فضا پرتاب کرد؛ نخستین نمونه‌برداری از «نیمه تاریک ماه»