Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فرانس ۲۴: نیروهای نظامی در سرکوب اعتراضات ایران از مهمات اروپایی هم استفاده می‌کنند

برخی از مهمات استفاده شده علیه معترضان در ایران
برخی از مهمات استفاده شده علیه معترضان در ایران Copyright ۱۵۰۰ تصویر
Copyright ۱۵۰۰ تصویر
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ناظران فرانس ۲۴» در یک گزارش تحقیقی اعلام کرد که گلوله‌های شرکت فرانسوی-ایتالیایی «کدیته»[شدیت] در سرکوب اعتراضات ایران استفاده می‌شوند.

آگهی

«ناظران فرانس ۲۴» در یک گزارش تحقیقی اعلام کرد که گلوله‌های شرکت فرانسوی-ایتالیایی «کدیته»[شدیت] در سرکوب اعتراضات ایران استفاده می‌شوند.

طبق این گزارش، این گلوله‌ها دست کم از سال ۲۰۱۱ به شکل گسترده مورد استفاده «صنایع دفاعی ایران» بوده است. با این حال صادرات این گلوله‌ها از سال ۲۰۱۱ تحت تحریم اتحادیه اروپا است.

«ناظران» با تحلیل و تجزیه ده‌ها عکس که در ۴۹ تظاهرات مختلف گرفته شده بود درباره مهمات استفاده شده در تظاهرات گفت که مهمات مصرف شده شامل پوکه‌ها و فشنگ‌های تفنگ ساچمه‌ای، گلوله‌های تفنگ پینت‌بال و کپسول‌های گاز اشک آور بوده است.

این رسانه تاکید کرد که اغلب تصاویر ارسال شده گلوله‌های تفنگ ساچمه‌ای را نشان می‌دهد: «از ۱۲ فشنگ کشف شده در اعتراضات در سراسر ایران، ۱۰ عدد فشنگ دارای محفظه‌های شفاف است که روی پایه فلزی آن "مهام*۱۲*" نوشته شده که نشان دهنده پوکه‌های فشنگ‌های کالیبر ۱۲ ساخت صنایع نظامی شهید شیرودی، یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان مهمات در ایران است.»

خبرنگار «ناظران ۲۴» که توانسته است با یک بسیجی گفت‌وگو کند به نقل از او می‌نویسد: «او مدعی است که فشنگ‌های مهام، فشنگ‌های "استاندارد" و "سازمانی" نیروهای امنیتی هستند.»

این بسیجی گفته است: «ما تعداد زیادی پوکه‌های شفاف مهام داریم. فشنگ‌هایی پر از گلوله‌های "نرم" وجود دارد که به طور معمول حاوی گلوله‌های لاستیکی بزرگتر هستند. آنها دردناک هستند، اما اگر از شلیک به صورت و چشم خودداری کنید، درد کمتری دارند. بقیه فشنگ‌ها با گلوله‌های "سخت"، کوچکتر وجود دارد. در این، بدنه‌ها حاوی تعداد زیادی توپ‌ فلزی سخت هستند.»

وی همچنین گفت: «ما کلاشنیکف هم در اسلحه‌خانه خود داریم اما هنوز از آن استفاده نکرده‌ایم. این تفنگ‌ها در حال حاضر برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی در نظر گرفته شده است. طبق اطلاعات من، اسلحه‌خانه‌های نیروی مقاومت بسیج در تمام واحدهای سراسر کشور یکسان است. ما به عنوان عوامل بسیج دستور استفاده از کلاشنیکف را دریافت نکرده‌ایم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از افشای فایل بسیج تا برگزاری دادگاه محاربه و گزارش سی‌ان‌ان از تهدید خانواده‌های بازیکنان تیم ملی

بازدید ۳۰ میلیونی؛ شروین حاجی‌پور با «آشغال» هم رکورد زد

پیروز مجتهدزاده: جمهوری اسلامی در قبال حماس باید کاری را بکند که پادشاه سابق در مورد اسرائیل کرد